Rudenį į gyventojų namus, rūsius ir sandėliukus peles vilioja šiluma, ten taip pat gausu maisto – žmonių žiemai laikomų gėrybių.
Pelės natūraliai gyvena atvirose, dažnai drėgnose vietovėse, tačiau žiemą jos linkusios įsikurti žmogaus gyvenamose patalpose. Lietuvoje pelės į namus patenka daugiausiai rudenį ir žiemą, kai lauke pasidaro šalta ir maisto šaltiniai sumažėja.
Šie graužikai į namus patenka per mažas angas ir plyšius sienose, langų rėmuose, vamzdžių pralaidose, atviras duris arba langus.
Žmonėms, kurie nori išvengti graužikų draugijos, pirmiausiai patariama imtis prevencinių priemonių – užkirsti kelią į namus.
Svarbu užsandarinti name, sandėliuke, rūsyje esančias angas ir plyšius, įskaitant plyšius aplink vamzdžius, langus, duris ir stogą.
Pravartu sandariai laikyti ir atsargas, į kurias gali kėsintis graužikai. Naudokite sandarias talpyklas maistui laikyti.
Norėdami atsikratyti jau į namus patekusių graužikų gyventojai gali naudoti spąstus. Jų yra įvairių rūšių. Patariama naudoti spąstus, kuriais gyvūnas sugaunamas gyvas, tuomet jį reikia išnešti į kitą vietą toliau nuo namų.
Graužikams nuodyti yra sukurti ir specialūs nuodai, tačiau jų naudojimas reikalauja atsargumo, nes jie gali būti pavojingi tiek žmonėms, tiek augintiniams.
Peles atbaido ir kai kurios natūralios priemonės. Pavyzdžiui, jos nemėgsta mėtų, cinamono, gvazdikėlių, pipirų, česnako ir kt. kvapų. Galite pabandyti naudoti eterinius aliejus arba džiovintus augalus.
Yra ir prietaisų, kurie skleidžia aukšto dažnio garsus. Jie nekenkia žmonėms, tačiau atbaido peles.
Šaltiniai:
https://www.vmvt.lt/
https://lsmu.lt/
https://aaa.lrv.lt/lt/