Po užsitęsusios sausros ir paskui staiga kilusios liūties nevaldomai pradėjo plisti puvinys.
„Kaip nebūna namų be dūmų, taip ir ūkyje visko nutinka. Greičiausiai labai užsitęsė sausra ir tai paskatino grybų sporų dauginimąsi, – jos tiesiog ilgą laiką sėdo ant uogų. Tada didžiulė liūtis – per trumpą laiką iškrito mėnesio norma kritulių ir kitą dieną smogė 32 laipsnių karštis, jokio vėjo, o naktį temperatūra nusileido iki 10 laipsnių. Grybeliams plisti palanku.
Net buvo taip, kad skindami atrinkome uogas, į dėžutes sudėjome sveikas, o važiuodami prekiauti matėme, kaip tiesiog akyse ant jų atsiranda puvinys“, – su siaubu prisimena M. Rudis ir sako, kad perrinkinėjo vietoje, išmetinėjo.
„Pirmą dieną norėjosi verkti. Uogos buvo didžiulės, pirmieji skynimai. Dabar laukai išvalyti, penkta diena išrenkamos ligos užpultos uogos. Šiuo metu pažeista apie 10 proc. derliaus ir jo mažėja. Jei nebūtų taip daroma, tikėtina, kad šiemet derliaus išvis nebūtų. Skynikui už kilogramą mokama įvairiai. Tiek už išdirbtas valandas, tiek 60–70 ct už kilogramą.
Per penkerius ūkininkavimo metus tai pirmas kartas, kai patiriame tokių nuostolių. Niekada nebuvo tokios sausros. Tuo labiau kad šiemet investavome į laistymo sistemas. Nuo šalnų apsisaugojom apdengę plėvele ir nupurškę specialiais preparatais, išgautais iš runkelių ekstrakto. Visgi nušalo apie 30 proc. žiedų“, – pasakoja M. Rudis ir sako, kad išmoktos pamokos labai skaudžios. Teko išmesti 3,5 t uogų. Pernai nuskynė 33 t, šiemet planavo 45 t, tačiau bus gerai, jei pasieks 25 t.
Prieš penkerius metus ūkį pradėjo nuo 1 hektaro ir kiekvienais metais plotą didino – laikantis įsipareigojimų pagal paramą jaunajam ūkininkui turi auginti 3,5 ha. Tiek dabar ir turi, tačiau planavo plotą didinti. Nusitaikė į labai vėlyvas uogas, kurios subręstų liepą, ir tai jau būtų po pagrindinio sezono. Kaip rodo praktika, braškių tuo metu jau trūksta, lenkiškos baigiasi, ir kaina vėl pakyla.
Šiemet urmo kaina 2,5 euro už kilogramą, mažmena – 4,5–5 eurai. Pernai mažmena buvo 3,5–4 eurai.
„Mūsų ūkis mišrus, dar auginame šiek tiek javų, tačiau tik tam, kad turėtume šiaudų ir būtų sėjomaina braškėms“, – pasakoja M. Rudis.