Dera gerai
Asta sako, kad vazonuose daržovės ir žalumynai puikiai dera su gėlėmis. Ji siūlo nevengti tokios draugijos ir drąsiai sodinti kartu.
„Auginimas vazonuose labai pasiteisinęs reikalas. Vazonus galime susistatyti terasoje, paradinėje kiemo dalyje, prie lauko virtuvėlės, tuščiame gėlyno plote ir t.t.
Iš anksčiau buvo įprasta vazonuose sodinti gėles, bet šiais laikais su gėlėmis puikiai dera prieskoniai, pomidorai, pipirai, baklažanai, maži melionai, žirniai, braškės, žemuogės ir t.t.
Kiemo puošybą su vazonais galima pradėti nuo ankstyvo pavasario.
Pavasarį pradedame svogūninėmis gėlėmis, kuriose galima įsodinti laiškinį česnaką, daugiaaukščių svogūnų, kurie dera nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, ir atrodo gražiai.
Nužydėjus svogūninėms gėlėms, galima įterpti pomidorų, pipirų daigus.
Jeigu turite vietos laikyti vazonus šiltnamyje, darže, tai į paradinę vietą juos atsinešite kai jų grožis bus pasiekęs piką“, – pataria sodininkė.
Vazonai – patogu
Pašnekovė savo patirtimi patvirtina, kad auginti gėrybes vazonuose yra nesudėtinga, o neretai ir net labiau apsimoka.
„Nužydėję ir nukirpti petunijų vazonai užleis vietą žemaūgiams pipirams „Medūza“, „Kolokolčik“, „Madame Paraplu“, „Merida white“, Biqunho serija ar kt. gražuoliams, kuriuos galite išsirinkti kataloge.
Auginti vazonuose nėra sudėtinga, svarbiausia susiplanuoti, ką su kuo sodinsite, derinsite, turėti vietos tiems vazonams, kurių eilė dar neatėjo arba jau pasibaigė.
Vazonas – tai uždara erdvė augalų šaknims. Iš dalies tai gerai, nes laistymas ir tręšimas bus efektyvesnis – nenubėgs pro šalį. Sakysit – daug laistyti? Bet karštą dieną ir darže išdžiūsta. Tam yra mulčiavimas, o ir problemą galima išspręsti susodinus daugiau augalų ir aukštais.
Pomidorus su bazilikais, pipirams po „kojomis“ įsodinti svyrančių nasturtų. Gražu, valgoma ir drėgmė neišgaruos“, – pataria Asta.
Kokią žemę naudoti
Asta pasakoja, kad auginant vazonuose nebūtina naudoti daug derlingos žemės. Galima pasielgti išmintingiau.
„Jeigu vazonai dideli ir sunku nešioti, dalį vazono užpildykite medžių lapais, šiek tiek padžiūvusia žole, neperpuvusiu kompostu ir tik tada žeme. Rudenį turėsite daug vertingo substrato.
Aš pusę vazono (bet ne mažesnio nei 10 litrų, mažesni jau tik pilnai pildomi gruntu) pripildau lapų, šieno, pernykščio mulčio, nedidelė sauja trąšų (aš mėgstu „Condit“), kita dalis maišyto grunto (dalis durpių, dalis kompostinės žemės ir kelios saujos biokomposto (sliekų žemės)“, – dalijasi moteris.
Anot jos, auginimo vazone privalumai – kiekviename jų gali naudoti skirtingus žemių mišinius ir pritaikyti bet kokiam augalui: „Čia su ta mintimi, kad tada šalia gali sodint ir bijūną, ir hortenziją, ir rožę...“
Patogu laistyti
Kad nereikėtų laistyti kasdien, Asta vazonus stato ant plėvelės, kurios kraštai šiek tiek pakelti, kad liejamas vanduo nenubėgtų pro šalį: „Vanduo susilaiko ir palaipsniui jį vėl sugeria augalas“.
Ji prideda, kad plėvelė taip pat apsaugo augalą nuo nepageidaujamų skruzdėlių.
„Ir dar – pipirų, baklažanų ir čili auginimo ypatybė ta, kad jie mėgsta aplink save drėgnesnį orą, tai garuodamas vanduo iš lėkštės ar nuo plėvelės kažkiek tą orą sudrėkina. O baklažanai išvis labai mėgsta drėgną dirvožemį“, – pataria ji.
Kaip tręšti
Daržoves vazonuose tręšti reikia dažniau, tikina Asta, tačiau priduria, jog tai nereiškia, kad reikia naudoti didelius kiekius trąšų.
„Aš visada turiu pasistačius kibirų. Į juos pilu vandenį, metu kelis grūdelius granuliuoto vištų mėšlo, saują šviežiai pjautos ar jau padžiūvusios žolės... Ir stovi, rūgsta iki laistymo. Tada į kiekvieną vazoną po 1-2 litrus.
O jau rimtesnis tręšimas būna kas 3 savaites. Geriausia žolės rauge išleisti universalių trąšų. (20 gr/10 l vandens). Gal kam pasirodys nesąmonė, bet jei turiu, į tuos kibirus su raugu metu po parsineštą iš miško (prisirinkus nuo sutrūnijusių kelmų) grybą“, – pasakojo Asta.