Daržovės – neabejotinai vieni vertingiausių maisto produktų. Dėl jose esančių įvairių augalinių junginių, skaidulų, vitaminų ir mineralinių medžiagų daržovės naudingos organizmui, nes palaiko sveiką kūno svorį ir mažina riziką susirgti lėtinėmis, uždegiminėmis ir kitomis ligomis.
daržovės
1109 straipsnių
Daržovės – vienmečiai, dvimečiai ir daugiamečiai žoliniai augalai, kurių įvairios sultingos dalys vartojamos maistui. Mitybos prasme nuo daržovių skiriami vaisiai, kurie dažniausiai auga ant sumedėjusių augalų (medžių, krūmų, krūmokšnių) ir paprastai būna saldūs. Pvz., braškės ir bananai auga ant žolinių augalų, bet yra vaisiai, o ne daržovės.
„Vis nepavykdavo susidraugauti su baklažanais. Nepatiko jiems mano šiltnamyje. Ir gal prieš 8 metus sutupdžiau aš juos į vazonus... Pavyko, užaugo. Tada eilė atėjo saldžioms paprikoms, čili ir net mini arbūzams“, – tikina Asta, kuri ėmė daržoves auginti vazonuose ir negali atsidžiaugti rezultatu.
Nors dažnam daržovės asocijuojasi su šviežiu pavasario derliumi, šaltuoju sezonu jų kasdieniame mitybos racione taip pat turi būti gausu. Juolab vietos ūkininkų užaugintų ar atvykusių iš šiltųjų kraštų kokybiškų daržovių pasirinkimas platus ištisus metus. Tik ar tikrai viską apie jas žinote? Parengė...
Šių metų vasara ūkininkų nelepino, todėl daržovių derlius yra prastesnis nei pernai. Ūkininkai teigia, kad tam daugiausiai įtakos turėjo karštis, sausra ir liūtys. Tačiau daržovių kainos išliks stabilios ir nebus didelio kainų šuolio.
Buvę emigrantai paniro į žemės ūkį – bijo tik vieno, kad valdžia vietoj bulvių privers sėti pievą (6)
Darbo patirtis emigracijoje – gerai, bet dar geriau kurtis Lietuvoje. Po ilgesnio gyvenimo Anglijoje gimtinėn pargrįžę Asta Lasytė ir Dainius Kasiulis jau penkerius metus sėkmingai ūkininkauja ir vietos rinką aprūpina daržovėmis bei bulvėmis.
Rudens rytas dar žada vasarišką dieną, todėl skubame aplankyti didžiausią Pasvalio krašte daržininkystės ūkį, įsikūrusį Trajoniškio kaimo laukuose. Dabar pats darbymetis, todėl svarbu suspėti pamatyti ir pasigrožėti išpuoselėtais laukais, horizontą siekiančiomis kopūstų ir morkų lysvėmis. Trys milij...
Ankstyvas ruduo – išties puikus metas mėgautis prabėgusios vasaros gėrybėmis: šviežiais, pačių arba ūkininkų užaugintais vaisiais bei daržovėmis. Kasmet kalnais vaisių, daržovių ir uogų daugelį aprūpina giminės, draugai ar net kolegos tiek, kad kartais sunku suspėti viską suvartoti laiku, rašoma pra...
Moliūgų sezonas jau prasidėjo, todėl pateiksime keletą patarimų, kurie padės kuo ilgiau išsaugoti derlių.
Rugsėjį sodininkai daugiausia dėmesio skiria derliaus nuėmimui ir konservavimui, tačiau tai nereiškia, kad nauji sodinukai nėra aktualūs.
Vasarą gausiai mėgaujamės ne tik saule, geru oru, įvairiausiomis veiklomis ir pramogomis lauke, bet ir sodo bei daržo gėrybėmis. Dar visai neseniai prasidėjo lietuviškų braškių sezonas, o tuojau pat turgaviečių lentynose bus išrikiuotos ne tik įvairiausios uogos, bet ir kitos šio sezono vaišės. Su u...
Nors šiuo metu pats pomidorų derėjimo metas, kai kurie sodininkai skundžiasi, jog jų vaisiai nerausta ir ilgai lieka žali. Taip gali nutikti dėl kelių priežasčių. Vis dėlto net ir tokiu atveju yra kelios gudrybės, kuriomis galite pasinaudoti ir šiuos vaisius sunokinti greičiau.
Šiemet – pomidorų metai. Dažnas daržininkas, sodininkas ar ūkininkas gali pasigirti ne tik gausiu derliumi, bet ir užauginamomis įspūdingo dydžio daržovėmis. Sunku ir patikėti, tačiau labūnaviečių šeima savo šiltnamiuke išaugino beveik 1,5 kg sveriantį pomidorą milžiną.
Egzotinių prekių parduotuvėje Elena įsigijo du vaisius, norėjo su anūke paragauti kažko įdomaus. Tačiau visų sėklų moteris neišmetė, vietoj to kelias pasodino į žemę. Šiandien egzotiškos išvaizdos ir neįprasto skonio augalas jau okupavo ne tik šiltnamį, bet ir daržą bei džiugina gausiu derliumi.
Nesvarbu, ar turite terasą, balkoną, ar tiesiog saulėtą palangę, daugiamečių daržovių auginimas vazonuose atveria naujas galimybes mėgautis namie užauginta produkcija.
Socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalinta panašiomis nuotraukomis ir įrašais, kuriuose matyti nitratų matuoklio užfiksuoti rezultatai. Nuotraukoje matyti, kad leistina nitratų norma siekia 60 mg NO3/kg, o pamatavus nitratų kiekį arbūze, aparatas rodė daugiau nei 800 mg NO3/kg.
Pirmadieniais pirkėjai traukia į šį prekybos tinklą – vaisiai ir daržovės kainuoja net perpus pigiau (7)
Be gausybės skirtingiems produktams taikomų akcijų bei nuolaidų, prekybos tinklas „Norfa“ nuo šių metų pradžios pirkėjams pasiūlė naujovę – išpardavimą, kurio metu kiekvieną pirmadienį nuo 17 val. vaisių ir daržovių galima įsigyti už pusę kainos.
Kotletų receptas – nemari klasika. Kaskart juos gaminant galima gauti vis kitokį skonį, tačiau rezultatas visada toks pat – džiuginantis. Kotletus patiekite su bulvių koše ar virtomis bulvėmis ir mėgiamomis daržovėmis.
Vasarą ne vienam tenka pasukti galvą, kur dėti gausų daržovių derlių – agurkai, pomidorai, cukinijos ir kone visos kitos daržovės, kurių suvalgyti nespėjate, gali keliauti į stiklainiukus ir ramiai laukti žiemos. Skanu, sveikatai palanku, o tuo pačiu ir tvaru, mat nieko nereikia išmesti.
Sprandinės kepsnys su rūkytu sūriu – puikus pasirinkimas pietums ar vakarienei. Kvapnu ir sotu. Prie sprandinės kepsnio patiekite keptų daržovių.
Viena Lietuva, o skirtumai gali įvaryti šoką – kiek skiriasi vaisių ir daržovių kainos Vilniuje ir provincijoje (1)
Nors Lietuva palyginti nedidelė valstybė, tačiau vietoje užaugintų ir pagamintų maisto produktų kainos gali skirtis kartais.