Vien per savaitgalį pareigūnai buvo priversti vykti ir aiškintis du tokius konfliktus, o jų rudenį būna praktiškai kasdien.
Daugiau atliekų
Turbūt natūralu, kad tiek kaimuose, tiek soduose rudenį padaugėja gamtinių atliekų – šakų, lapų, žolės. Žmonės geni medžius, grėbia lapus ir žoles.
Ne visi žaliąsias atliekas kompostuoja, ne visi iš medžių šakų pasigamina malkas. Ne visi žaliųjų atliekų atsikrato jas išveždami į Zabieliškio sąvartyną.
Dalis jas tiesiog degina savo žemėje, tačiau neretai tokių laužų sukūrimas įžiebia pyktį tarp kaimynų.
Per dieną – du
Štai spalio pradžioje Bendrasis pagalbos centras per dieną gavo du gyventojų pranešimus apie deginamas gamtines atliekas. Abiem atvejais į pranešimus teko reaguoti ugniagesiams.
Po 14 valandos telefonu 112 paskambinęs pilietis pranešė, kad Pelėdnagių seniūnijos Pašilių kaimo Obelėlės 2-ojoje gatvėje deginamos šakos.
Jis informavo, kad soduose sklinda dūmai, kurie trukdo kitiems sodininkams ilsėtis. Į įvykio vietą išvyko Pramonės ugniagesių komanda.
Ugniagesiams atvykus paaiškėjo, kad vyras apie 20 metrų nuo pastatų 3 m² plote kūreno šakas. Laužas buvo užgesintas.
Praneša dažnai
Po 19 valandos paskambinusi moteris pranešė, kad Kėdainių miesto seniūnijos Bartkūniškių kaime, Jovarų gatvėje, kaimynas lauke kažką degina, sklinda daug dūmų.
Į įvykio vietą atvykus ugniagesiams paaiškėjo, kad kieme buvo deginamos gamtinės atliekos, pavojaus niekam nebuvo. 1 m² plote sukrautas laužas buvo užgesintas.
Beje, ugniagesiai informavo, kad Bartkūniškio kaimo gyventojai savo kaimynams dėl deginamų laužų tarnybas šį rudenį kviečia jau ne pirmą ir ne antrą kartą.
Būtina laikytis
Ugniagesiai ir aplinkosaugininkai primena, kad būtina laikytis nustatytų taisyklių ir įstatymų, kitaip laužų degintojams gresia ne tik įspėjimai, bet ir solidžios baudos.
„Mieste laužus kūrenti yra draudžiama. Rajone laužus kūrenti galima ne arčiau kaip 30 metrų nuo pastatų ir statinių, be priežiūros jų nepalikti, baigus degti laužavietei ją visiškai užgesinti – užpilti vandeniu ar žemėmis.
Taip pat nepilti laužavietės likučių ar šašlykinėje panaudotų anglių į buitinių šiukšlių konteinerius“, – paaiškino Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausiasis specialistas Raimondas Naruševičius.
Rūšiuoti, o ne deginti
Pažymima, kad atliekas būtina rūšiuoti. Išrūšiuotas atliekas reikia išnešti į konteinerį, o žaliąsias galima kompostuoti.
Žinoma, sode kūrenti šašlykinę ar laužą, kai įrengta laužavietė galima, tačiau turi būti laikomasi tvarkos, laužas turi būti prižiūrimas.
Aplinkosaugininkai informuoja, kad už atliekų deginimą, kai teršiamas oras, asmenims taikoma bauda nuo 60 iki 300 eurų.
Deginamos atliekos labai teršia orą, tad jokiu būdu negalima deginti pramoninių ir buitinių atliekų, tarkim, drabužių, avalynės, baldų, langų rėmų, plastikinių daiktų, atliekų, apdorotų lakais, klijais, dažais, impregnuojamosiomis medžiagomis.