Retas sodininkas džiaugiasi išvydęs savo darže kurmį. Šie gyvūnai prikasa daug kauburėlių, berausdami dažnai pakelia augalų ar net jaunų medelių šaknis, bjauroja išpuoselėtą veją.
Tiek naudingas, tiek žalingas
Nepaisant visko, medžiodamas dieną ir naktį, kurmis sunaikina daugybę kenkėjų, tarp jų – ir grambuolių lervas, todėl šiek tiek pabjaurodamas daržą atneša ir nemažai naudos. Pagrindinis požeminio gyvūno maistas – sliekai, įvairūs vikšrai, šliužai, vabzdžiai.
Augalinio maisto kurmiai neėda, taigi dėl augalų šaknų galite būti ramūs. Šie gyvūnai praktiškai visada alkani: be maisto gali išgyventi iki 12-15 valandų, todėl jei jo nepakanka, migruoja rausdamas vis naujus urvus apie 3-5 cm nuo žemės paviršiaus. Pagrindinius urvus, kuriais nuolat juda, kurmis rausia 15-25 cm gylyje, o kartais ir dar giliau.
Bet kuriuo atveju kurmio apsigyvenimas jūsų darže – it komplimentas dirvožemiui, mat į nederlingas vietas kurmiai nesikelia, kadangi jame trūksta pagrindinio jų maisto šaltinio – lervų, vikšrų, vabalų. Vieno visais atvejais efektyvaus būdo išsivaduoti nuo kurmių nėra, todėl pasidalinsime populiariausiais iš jų.
Gaudymo būdai
Kurmiai turi tiek puikią uoslę, tiek klausą. Garsas kurmiui sukelia diskomfortą, tačiau tikėtina, kad ir prie šio gyvūnas įpras. Jausdamas diskomfortą kurmis gali pradėti rausti dar labiau, taip norėdamas panaikinti sukeltą diskomfortą, todėl nei terpentine išmirkyti skudurai, nei silkės galvos urve, nei besisukantys vėjo malūnėliai nėra ilgalaikis sprendimas.
Vienas iš patikimiausių sodininkų vis dar įvardijamų sprendimų – gaudymas spąstais, tačiau neįgudusiems pirmąkart teisingai juos pastatyti šiek tiek užtrunka. Be to, teigiama, jog prieš statant gaudymui, spąstus reikia palaikyti žemėje, kad nekvepėtų žmogumi. Svarbu atminti, jog spąstais reikia užtverti maitinimosi urvus-koridorius (paprastai jie būna 5-30 cm gylyje, priklausomai nuo dirvožemio sudėties), o ne dėti ant kurmiarausio. Tai bene vienintelis Lietuvoje legalus kurmių naikinimo būdas.
Dar vienas realus būdas išvengti mažųjų (ne)draugų – tinklelio įkasimas. Įkasdami tinklą į 0,5m gylį ir taip aptverdami lysvę, galite apsisaugoti nuo kurmio prisirausimo iki jūsų gležnų augalų.
Išnaikinusieji dažnai gailisi
Kad ir kiek daugelis išbando įvairiausių liaudyje žinomų kurmių naikinimo būdų, nemaža dalis buvusių gaudytojų pripažįsta, jog išvijus kurmius, atsirado daug didesnių bėdų. Dažnai atsikračius šių gyvūnų daržą užpuola kurkliai, padaugėja grambuolių lervų, prie kurių naikinimo kurmiai tiesiogiai prisideda.
Sodininkų grupėse socialiniuose tinkluose besiskundžiančiojo kurmių draugija netgi prašoma po medžioklės bent keletą šių gyvūnų atiduoti, mat palyginus su kurmio teikiama nauda, žala pasirodo labai nedidelė.
Tiesa, dėl vieno taip pat galite būti ramūs – dirvožemyje nebelikus grambuolių lervų, kurklių ar kitų skanėstų, kurmiai taip pat ramiai patrauks kitais, maistingesniais, keliais.