Interjero dizaineris Pavelas Gerasimovas sudarė netinkamų ar nerekomenduotinų gyvenamajam būstui apdailos medžiagų sąrašą ir paaiškino, kuo jas galima pakeisti, rašo the-village.ru.
Laminatas
Laminas yra bene labiausiai paplitusi grindų danga šiuolaikiniuose butuose. Jis patvarus, atsparus nusidėvėjimui ir palyginus nebrangus. Tačiau mažai kas susimąsto, kad be savo privalumų laminatas turi ir didelį minusą – jis yra viena neekologiškiausių medžiagų grindų dangai. Jo sudėtyje yra dervų, kurios dideliais kiekiais kenkia žmonių sveikatai.
Pavojus dar labiau išauga, jei laminatas įšyla ir pradeda aktyviai skleisti žalingus junginius. Taigi, jeigu jūsų grindys yra išklotos šia danga, stenkitės dažniau vėdinti patalpas.
Žinoma, daugelis gamintojų tai žino ir stengiasi naudoti kuo mažiau kenksmingų medžiagų. Pavyzdžiui, vietoje sintetinių dervų jie naudoja natūralias medienos dervas. Tačiau kokybiškesnė ir ne tokia pavojinga danga bus brangesnė. Jei turite galimybę, rinkitės natūralias grindis – parketą, inžinerines ar masyvias lentas.
Dekoratyvinio tinko perteklius
Dekoratyvinis tinkas pats savaime sveikatai nekenkia. Tačiau šiuo atveju kalbame apie vizualinį interjero poveikį. Šiuolaikiniams interjerams labai svarbi yra erdvė, laisvė ir paprastumas, todėl sienas geriau išlaisvinti nuo įmantrių faktūrų. Jei vis dėlto norite panaudoti dekoratyvinį tinką, juo padenkite tik vieną sieną. Taip medžiaga atliks savo dekoratyvinę funkciją ir neapsunkins interjero. Jei dekoratyviniu tinku padengsite visas sienas, vizualiai sumažinsite erdvę ir gerokai paploninsite savo piniginę.
Viniliniai tapetai
Žvelgiant bendrai, tapetai su ornamentais yra praėjęs amžius ir nėra pats geriausias sienų apdailos sprendimas. Šiuo atveju yra panašiai, kaip su dekoratyviniu tinku – tokiems tapetams galima skirti vieną sieną, bet tikrai neverta jais išklijuoti visą kambarį. Nors vinilinius tapetus patogu klijuoti, jie yra neekologiški.
Ši medžiaga, kaip ir laminatas, neleidžia patalpoms kvėpuoti. Jei sienas apklijuosite viniliniais tapetais, o grindis išklosite pigiu laminatu, jausitės taip, tarsi gyventumėte polietileno plėvele apvyniotame bute. Maža to, į vinilinių tapetų sudėtį įeina formaldehidas, kurio garai kenkia sveikatai. Taigi verčiau rinkitės popierinius tapetus ir atidžiai skaitykite etiketes.
MDP
MDP yra medžio drožlių plokštės, kurios gaminamos iš pjuvenų ir kitų medienos atliekų. Jos presuojamos ir suklijuojamos sintetinėmis dervomis, kurių sudėtyje taip pat yra formaldehido. MDP dažnai naudojamos karkasiniams baldams gaminti, t.y., jos naudojamos po laminuotu sluoksniu. Būtent dėl šio sluoksnio tokie baldai būna saugūs – bent jau tol, kol jis nepažeidžiamas. Jei ant stalo paviršiaus pamatėte nuskilimą, pro kurį išryškėjo MDP struktūra, vadinasi, daiktas jau nebėra saugus. Žinoma, visiškai atsisakyti gaminių iš MDP ir pakeisti juos medžio masyvo baldais nepavyks – tai būtų pernelyg brangu. Tačiau stenkitės atsargiai naudotis tokiais baldais ir nestatykite jų vaikų kambaryje ar drėgnose patalpose. Taip pat stebėkite, kad ant jų nekristų tiesioginiai saulės spinduliai.
OSB
OSB – orientuotų medienos skiedrų plokštės, gaminamos iš tarpusavyje suklijuotų stambių medienos drožlių. OSB plokštės yra pelniusios reputaciją kaip patvari, atspari ir praktiška medžiaga, jei naudojama statyboms. Tačiau pastaruoju metu OSB lakštai pradėti naudoti ir dekoratyvinei sienų, lubų ir gridų apdailai gyvenamosiose patalpose. Taip daryti nerekomenduotina, nes, kaip ir MDP, šios plokštės klijuojamos žmogaus sveikatai žalingomis dervomis, be to, kitaip negu baldai, jos neturi išorinio apsauginio sluoksnio. Jei vis dėlto nusprendėte iškalti sienas OSB plokštėmis, dėmesingai perskaitykite žymėjimus ir rinkitės tokias plokštes, kurios tinka uždaroms patalpoms – jose žalingų medžiagų bus kur kas mažiau.