Išlaidaujame dažnai ir nedidelėmis sumomis
Pradėkime nuo paties akivaizdžiausio dalyko: dalis mūsų pajamų išleidžiama bereikšmiams menkniekiams. Taip, ryte nusipirkę kapučino kavos iš šalia esančios kavinės ar kartą per savaitę nuėję į restoraną su draugais, savo mėnesio biudžetui pernelyg nepakenksime, bet gerai pagalvoję pamatytume, kad atsisakius šių įpročių, gana nemažai sutaupytume.
„Gyventi čia ir dabar“, žinoma, nėra blogai, bet šiuolaikiniame pasaulyje gyventi nežiūrint į ateitį sau gali leisti tik maži vaikai. Gyvenimas yra nenuspėjamas ir nors dabar jis gali atrodyti labai stabilus, negalime atmesti to, jog vieną dieną mums prireiks santaupų nenumatytoms išlaidoms. Kaip pradėti? Pabandykite kas mėnesį atidėti šonan 10 – 30 proc. savo pajamų: metų pabaigoje būsite sutaupę gana apvalią sumelę.
Neplanuojame
Impulsyviai perkame
Gali būti, kad tai yra viena didžiausių vartotojiškos visuomenės nuodėmių. Esame taip įpratę viską gauti iš karto, kad net tais momentais, kai mūsų finansinė padėtis nėra pati geriausia, mes toliau perkame tai, ko tuo momentu užsigeidžiame: drabužį iš naujausios kolekcijos (užuot palaukę nuolaidų) ar ką tik išleistą išmanųjį telefoną (o tuomet ateinančius šešis mėnesius dejuojame). Tokiais momentais pravartu paklausyti sveiko proto: nejaugi mums taip skubiai reikia vieno ar kito daikto? 99 atvejais iš šimto mūsų protas pasakys, kad galime palaukti geresnių laikų.