2016 m. pavyko įgyvendinti misiją, skirtą išsiaiškinti, kaip žmogaus kūną paveikia ilgas buvimas žemą gravitaciją turinčioje aplinkoje. Joje dalyvavę astronautai tapo pirmaisiais žmonėmis, praleidusiais metus nesvarumo būsenoje. Jų misija buvo dvigubai ilgesnė už įprastas JAV vykdomas misijas – vyrai nukeliavo 230 mln. km, nes tokia kelionė laikoma būtina norint paruošti astronautus ateities ekspedicijoms į Marsą. S. Kelly’io identiškas dvynys brolis, NASA astronautas Markas Kelly’is, liko žemėje kaip kontrolinės grupės atstovas.

Prieš dvejus metus grįžęs į Žemę S. Kelly’is buvo 3,8 cm aukštesnis, be to, paskirtas užduotis atliko lėčiau ir ne taip tiksliai, kaip brolis. Pasikeitė ir jo genetinis kodas. Nors daugeliu atžvilgių jo kūnas netrukus grįžo į normalią būseną, pirminiai NASA tyrimų rezultatai rodo, kad 7 proc. vyro DNR nusileidus į įprastą būseną negrįžo ir dabar skiriasi nuo brolio.

Dar būdamas Tarptautinėje kosmoso stotyje, S. Kelly’is sudalyvavo tinklalapio „Reddit“ surengtoje klausimų ir atsakymų sesijoje „Ask Me Anything“ ir pasidalino smulkmenomis apie gyvenimą kosmose. Štai keletas įdomiausių jo pasakojimų.

Kosmose būti ne taip baisu, kaip atrodo

„Nesijaučiu išsigandęs ar vienišas. Šešias savaites buvau vienintelis amerikietis JAV priklausančioje kosmoso stoties dalyje, bet jaučiausi puikiai. Buvau išsigandęs, kai sulaukiau skambučio iš Žemės, nes buvo apribota prieiga prie pokalbio – paprastai tai reiškia, kad nutiko kažkas blogo. Taigi šiek tiek išsigąsti teko.“

Bahamų salos tokios pat gražios ir kosmose

„Labiausiai iš kosmoso mėgstu žiūrėti į Bahamų salas. Nepaprastai ryškūs ir skirtingi mėlyno vandens atspalviai ir kontrastai iš čia atrodo įspūdingai.“

Grįžęs namo S. Kelly’is pirmiausia nevalgys greito maisto

„Greičiausiai pirmas mano valgis bus vaisius (arba agurkas), kurį iškart, kai būsiu ištrauktas iš kapsulės, man paduos sveikatos patikrinimą pradedanti rusė seselė.“

Scottas Kelly

Mikrogravitacija kūnui gali būti naudinga

„Kraujo spaudimas sumažėja, nes nebereikia kovoti su traukos jėga.“ (Tai – atsakymas į klausimą „kaip ilgas buvimas kosmose paveikia širdies ir kraujagyslių sistemą?“).

„Mano raumenims ir sąnariams čia daug geriau negu ten, kur yra trauka. Beveik tas pats, kaip ilsėtis lovoje. Nejaučiu jokio spaudimo ar skausmo. Tačiau prieš sportuodamas atlieku tempimo pratimus, nes neapšilę raumenys būna tarsi užmigę.“

Atrodo lengva, bet iš tiesų yra visai ne taip

„Manau, jog dauguma žmonių mano, kad čia būti lengva, nes mes sudarome tokį įspūdį. Nemanau, kad visi supranta, kiek darbo reikia įdėti, kad būtų galima įgyvendinti tokias misijas – pavyzdžiui, pasiekti, kad kosmoso stotyje 15 metų nuolatos gyventų žmonės. Kad galėtume tai padaryti, reikia visos armijos labai darbščių žmonių.“

Kelionė kosmosu – geriausias pedikiūras

„Nuo kojų pamažu nusilupa nuospaudos, todėl pėdos tampa labai minkštos, kaip ką tik gimusių kūdikių. Tačiau pėdos viršaus oda tapo labai kieta, panaši į aligatoriaus odą, nes judėdamas po stotį naudojuosi kojų turėklais, kuriuos liečiu pėdos viršumi.“

Astronautas Scottas Kelly kosmose save skiepyja nuo gripo, 2015 metai

Kosmosas kvepia degančiu metalu

„Kvapai kiekvienoje stoties dalyje skiriasi. Kartais kvepia antiseptikais. Kartais pasklinda į šiukšlių panašus kvapas. Tačiau atidarius liuką juntamas kosmoso kvapas man primena degantį metalą.“
Dėl mikrogravitacijos nepatogu naudotis rankomis

„Kadangi čia nėra traukos, rankos nebūna šalia kūno, kaip Žemėje. Keistas jausmas, kai jos tiesiog kybo prieš akis. Patogiau rankas sunerti. Miegodamas taip pat neleidžiu joms kabėti – susikišu į miegmaišį.“

Šlapintis kosmose gali būti sunku

„Neseniai teko išvalyti kelių litrų talpos šlapimo ir rūgšties burbulą. Rūgštis su šlapimu maišoma tam, kad keliaudamas per sistemą šlapimas nepažeistų įrenginių. Taip užtikrinama, kad sistema neužsikimš.“

Paprastas mandagumas labai svarbus

„Eidamas link savo komandos patalpų du kartus nusičiaudėjau. Čia elgiuosi taip, kaip Žemėje – užsidengiu burną ranka. Jei to nedaryčiau, gali būti, kad gleivės nuskrietų į kitą stoties dalį. Paprastai nei kosmose, nei Žemėje burnos neprisidengęs nečiaudžiu.“

Scotto Kelly nusileidimas

Miegoti kosmose nelengva, o sapnai keisti

„Čia miegoti sunkiau negu lovoje, nes miegojimo poza tokia pati, kokioje praleidi visą dieną. Be to, nejauti malonaus atsipalaidavimo, kaip Žemėje, kai po ilgos darbo dienos atsiguli į lovą. Stotyje nuolat ūžia įrenginiai, kurie trukdo miegoti, todėl naudoju ausų kištukus.

Aš visada miegu prastai. Nemanau, kad per pastaruosius 20 metų nors kartą be pertraukos išmiegojau aštuonias valandas. Vis tiek po kelis kartus atsibundu. Kartais sapnuoju kosmosą, o kartais Žemę. Mano sapnai labai keisti.“

Sunkiausia – laikas

„Sunkiausias dalykas kosmose – tai laikas. Metai – labai ilgas laiko tarpas.“

Vaikščioti kosmose kartais labai keista

„Neįtikėtina pagalvoti, kad esi savo kosminiame laive, o vos už kelių centimetrų tavęs lauktų garantuota ir staigi mirtis.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (55)