– Šiemet jūsų alpakų ūkiui bus jau 10 metų – papasakokite, nuo ko viskas prasidėjo? Kas buvo ta žiežirba verslui užkurti?
– Žiežirbų buvo ne viena. Vos pirmą kartą pamatę alpakas su vyru supratome, kad mums jų reikia. Nuo pat pradžių šiame nuotykyje dalyvavome kartu ir dabar jau net negalėčiau pasakyti, kurio – mano ar Mindaugo – buvo iniciatyva. Gal vis dėlto labiau mano.
Kita žiežirba buvo mano domėjimasis vilna, siūlais ir mezgimu. Mano močiutė, fantastiškai kūrybinga mezgėja, megzti pamokė turbūt dar iki pradedant lankyti mokyklą. Ir per atostogas vis matydavau, kaip iš gana riboto pasirinkimo medžiagų gimsta gražiausi kūriniai.
– Iš kokių klaidų mokėtės?
– Pradžia nebuvo lengva, puolėm kaip basi į dilgėles. Panašiu metu alpakas pradėjo auginti nemažai kas, netrūko tokių pat naujokų kaip mes, bet pasimokyti nelabai buvo kur. Ir prisiliesti, ir pasigauti iš pradžių atrodė nejauku. Kadangi alpakos Lietuvoje buvo didelė naujiena, tai ir mitų apie priežiūrą sklandė pačių įvairiausių. Prireikė nemažai laiko, kol atsirado bendras supratimas, ir iki šiol nesiliaujam mokytis.
Buvo reikalų, kol išmokom tinkamai išrūšiuoti ir sutvarkyti vilną. Buvo (ir vis dar yra) baimės laukiant alpakiukų. Pamenu, kaip baiminomės, kai pribrendo reikalas įsigyti veislinį patiną. Galvojom: ar tvorų neišvers, ar pas pateles nepabėgs ir panašiai. Ir nieko – susitvarkėm su šiuo etapu ir dabar prisimenam su šypsena.
Pirmosioms alpakoms užleidome seną sodą, laikui bėgant aptvarai plėtėsi ir dabar ganyklomis paversta didžioji sodybos dalis. Jau kurį laiką ūkio dydis daugiau ar mažiau stabilus, nes riboja ganyklų plotai, o ir kokybiškai prižiūrėti didelę bandą dviese būtų sudėtinga. Šiuo metu turime 27 alpakas.
– Kokius momentus įvardintumėte kaip sunkiausius?
– Alpakos išmokė, kad niekas nėra savaime suprantama ir kad visada turi būti pasiruošęs netikėtumams. Sudėtingiausia, kad alpakos yra gyvi padarai, kurie kartais serga, o susirgę negali pasakyti, kas negerai. Būna, kad žiūri į tas tamsias dideles akis ir galvoji: „Na, kaip tu?“ Laimei, turime profesionalią ir rūpestingą veterinarę Jurgitą, kaip kartais juokaujam, visos Lietuvos alpakiukų krikštamotę.
Nelengva ir tai, kad darbo diena neturi ribų, beveik neįmanoma išvykti ilgesniam laikui, ypač vasarą.
– Iš alpakų vilnos verpiate siūlus ir juos dažote ypatingu būdu – papasakokite, iš kur atsiranda spalvos?
Suprantu, kad nesusidūrus gali pasirodyti įtartina. Argi augalais dažyti siūlai nepakeis spalvos? Ar nenusiplaus? Tinkamai parinkus medžiagas ir laikantis technologinių reikalavimų natūralios spalvos laikosi išties puikiai. Ir užsienyje, pavyzdžiui, Danijoje, Jungtinėje Karalystėje yra įmonių, kurios rimtai užsiima siūlų dažymu augalais.
Pirmiausia išplautus siūlus tenka iškandyti, tam dažniausiai renkuosi alūną, tada pasiruošti nuovirą (norint sodrių spalvų prireikia daug dažinės medžiagos – kartais kelis kartus daugiau negu sveria dažomi siūlai), lėtai kaitinti siūlus nuovire ir dar kurį laiką palaikius gerai išplauti. Kasmet stengiuosi dažyti dilgėlėmis, lubinais, nendrėmis, bitkrėslėmis, rykštene, kartais išbandau ir vieną kitą naują augalą. Gera vasaros vakarą trumpam ištrūkti į pievas ir pamedituoti skinant aukso geltonumo invazines rykštenes.
– Bet ne vien siūlus verpiate iš vilnos – ką dar sugalvojote gaminti?
Visada populiarios naujagimio kojinytės, gerbėjų ratą turi rateliu verpti, augalais dažyti siūlai.
– Ar rengiate edukacijas, ekskursijas po ūkį?
Be pažinties su alpakomis visada stengiuosi lankytojams papasakoti ir įvairių įdomybių apie natūralius pluoštus, pademonstruoti verpimą. Tūkstantmetė žmogaus draugystė su vilną auginančiais gyvūnais, natūralių pluoštų apdorojimo tradicijos yra svarbi žmonijos paveldo dalis ir negalime šito lengvai nepamiršti vienadienės mados ir sintetinių pluoštų amžiuje.
***
Šis straipsnis yra specialaus „Delfi Karjera“ projekto ciklo „Tai įdomu!“ dalis. Ciklas skirtas papasakoti skaitytojams apie įdomius žmones, jų karjeros pokyčius, įspūdinga veikla užsiimančias organizacijas. Jei jūs toks esate arba tokių pažįstate, susipažinkime. Ankstesnį ciklo straipsnį galite perskaityti ČIA.