Neapsigaukite, pilateso užsiėmimuose nebus progų lengvam pagulinėjimui, ypač jei visus judesius atliksite preciziškai kokybiškai. O judesių kokybė ir užsiėmimų reguliarumas, jei tikėsime pilateso metodo kūrėju Džozefu Pilatesu, netruks pradžiuginti jus nauju kūnu. Apie pilateso paslaptis kalbamės su „Goodlife“ grupinių užsiėmimų trenere Sigita Baušyte.
– Visų pirma norisi paklausti, ką pakviestum į pilateso treniruotes ir kam rekomenduotum?
– Pilatesas tinka įvairaus amžiaus ir fizinio pajėgumo žmonėms. Tai lanksti ir saugi sistema, kurią galima pritaikyti tiek reabilitacijai, tiek profesionalaus sportininko meistriškumui kelti. Originali pilateso sistema tikrai yra stipri ir ne visiems įkandama, tačiau sporto klubuose vedami pilateso užsiėmimai yra adaptuoti, palengvinti, pritaikyti raumenų stiprinimui, laikysenos gerinimui. Taip pat pilatesas yra puikus trenažas bei įvadas į originalias jogos asanas.
– Pilatesas ir joga iš šalies atrodo lyg brolis ir sesuo – nemažai panašumų, tačiau palaipsniui išryškėja ir skirtumai. Kas sieja jogą ir pilatesą, ir kuo šios metodikos skiriasi?
– Kai kurie pilateso pratimai yra panašūs į jogos asanas. Pats Džozefas Pilatesas, šios sistemos kūrėjas, ilgą laiką praktikavo įvairias fizinės veiklos rūšis tame tarpe ir jogą, o kurdamas savo originalų metodą neapsiėjo be klasikinės jogos asanų. Pilateso metodikos tikslas – stiprinti ir formuoti kūno raumenyną, gerinti laikyseną, lankstumą, pusiausvyrą, išmokyti apjungti į vieną visumą kūną ir dvasią. Visa tai, kaip ir kūno bei minčių koncentracijos ugdymas, yra tiek jogos, tiek pilateso sistemų ašis.
Kalbant apie skirtumus – didžiausią dėmesį pilateso metodas skiria kūno centrui. Tai zona, apjungianti liemens raumenis, pilvo presą (gilieji pilvo raumenys), apatinę nugaros dalį, klubų ir sėdmenų raumenis.
Pagal Dž. Pilatesą tai yra viso kūno pagrindas – „jėgos centras“. Būtent šie raumenys laiko stuburą bei vidinius organus, tad jiems būtinas išskirtinis dėmesys. Taip pat, lyginant su originaliomis jogos asanomis, pilateso padėtys gali būti supaprastintos, adaptuotos, perkeltos į dinaminį režimą, o pagrindinis treniruočių tikslas orientuotas būtent „jėgos centro“ vystymui.
– Kokie pagrindiniai pilateso principai, kuo ši sistema paremta?
– Pilateso sistemoje yra 35 klasikiniai pratimai ir net 500 šių pratimų variacijų. Svarbiausias tikslas, plastiškai ir tolygiai atlikti sąmoningai kontroliuojamus judesius. Ir čia kur kas svarbiau kokybė, o ne kiekybė. Geriau jau atlikti 5 maksimaliai techniškai gerus judesius, nei 10 netikslių.
Pilateso užsiėmimuose itin svarbi ne tik kokybė, bet ir sąmoningumas, gebėjimas susikaupti, suprasti, kodėl vyksta judesys, kaip veikia kūnas atlikdamas vieną ar kitą judesį, svarbi vidinė kontrolė, intuicija, įsiklausymas į kūną, proto įsitraukimas.
Pagrindinius šešis treniruočių metodikos principus (savotiškus įsakymus) yra suformulavę Dž. Pilateso sistemos pasekėjai, o skirtingos pilateso mankštos mokyklos dar pridėjo ir savų. Pagrindiniai ir visiems žinomi principai tai – koncentracija, kūno centravimas, vizualizacija, tikslumas, taisyklingas kvėpavimas ir treniruočių reguliarumas.
– Šiuolaikiniam į tikslą ir rezultatą orientuotam žmogui visada neišvengiamai kyla klausimas apie užsiėmimų teikiamą naudą. Ką žada pilateso sistema?
– Šių užsiėmimų naudą labai aiškiai įvardijo pats Dž. Pilatesas: „Po 10 užsiėmimų jūs pajusite skirtumą, po 20 – pamatysite, o po 30 turėsite naują kūną.“ Tik tam būtina viena sąlyga – treniruočių reguliarumas. Idealu būtų atlikti pilateso pratimus kasdien, tačiau matomiems rezultatams pakaks ir 2-3 kartų per savaitę.
Prie naudų priskirčiau ir tai, kad pilateso treniruotės metu aktyvuojami gilieji raumenys, kurie tradicinių treniruočių metu naudojami retai. Ši metodika taip pat stiprina taip vadinamus „power house“ raumenis (pilvo, apatinės nugaros, klubų, sėdmenų), pagerina laikyseną, padeda atsikratyti nugaros skausmų, pakelia bendrą raumenų tonusą, nuima nuovargį, įtampą, didina sąnarių mobilumą, gerina lankstumą, pusiausvyrą, koordinaciją.
Kadangi užsiėmimų metu didelis dėmesys skiriamas taisyklingam giliam kvėpavimui, tai padeda didinti plaučių tūrį, stiprina širdies ir kraujagyslių sistemas.