Prieinu paklausti greta aikštelės stovinčių žmonių, kaip vadinasi šis žaidimas. Vienas jaunuolis sako: Frisbis, o kitas – Ultimate‘as. O kaip yra iš tikrųjų kalbiname daugkartinį Lietuvos lauko ir salės Ultimate‘o čempioną Tadą Ūselį.
– Tai kaip vadinasi šis žaidimas: frisbis ar ultimate‘as?
– Teisingai – Ultimate’as (deja, jokio tinkamo lietuviško atitikmens šiam angliškam pavadinimui nėra), nes frisbis (ang.frisbee) yra tapęs bendriniu žodžiu, kuris reiškia visus sportus su skriejančiu disku ir taip pat pati diską. Lietuvoje kalbininkų sugalvotas žodis lekščiasvydis yra neteisingas, nes mes svaidome ne lėkštes (iš jų mes valgom), o diskus. Dar svarbu paminėti, kad FRISBEE yra pavadinimas įmonės, kuri pirmoji pradėjo gaminti diskus, beje, gamina juos ir šiandien.
Frisbis vienija tokias rungtis su disku: Ultimate‘as, diskgolfas, freestyle, guts, DDC ir dar keletas retesnių rungčių, kuriose dažniausiai dalyvauja anksčiau išvardintų šakų entuziastai gerai valdantys diską.
Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, gausiausios yra Ultimate‘o ir diskgolfo bendruomenes, vienijančios apie 200 ir 100 žmonių atitinkamai.
Ultimate‘as – tai komandinis žaidimas, kurio tikslas perduodant (skraidinant) diską komandos draugui (su disku bėgti negalima) vėl ir vėl pagauti diską gale aikštelės taip pelnant tašką. Taško pelnymas labai panašus kaip regbyje ar amerikietiškame futbole, tačiau nuo šių dviejų sportų mes skiriamės, nes žaidžiame be kontakto su priešininku. Be to, tai vienintelis komandinis sportas, kuriame nėra teisėjų, o visus kilusius ginčus žaidimo metu žaidėjai sprendžia patys. Išspręsti visus ginčus patiems ir nesinaudoti teisėjų paslaugomis – principinė šios sporto šakos nuostata. Žaidimas pagrįstas garbingumo samprata (Spirit of the game). Visos taisyklės čia.
– Skirtumą supratom. Ar Ultimate‘as jau seniai praktikuojamas Lietuvoje? Kokia organizacija prižiūri ir kultivuoja šią sporto šaką?
– Į Lietuvą pirmą kartą diskų sportą atvežė švedų entuziastai 2002 m., tada kelių mokyklų mokytojai (Elena Medzevičienė, Andrius Navickas, Saulius Lukonas ir Kęstutis Bačkis) subūrė komandas, o vėliau ir klubus, kurie ir šiuo metu gyvuoja. Ultimate’o klubus vienija Lietuvos Skraidančiojo Disko federacija.
– O kaip ir kada pats atsidūrei šiame sporte?
– Paviliojo brolis. Patiko, kad sukauptą sportinę patirtį, greitį bei ištvermę galiu išnaudoti dar Lietuvoje mažai žinomame sporte.
Skriejantį diską pradėjau mėtyti 2003 m. Pradėjau nuo ultimate‘o – komandinio žaidimo, – kurį daugiausia ir žaidė pirmieji skriejančio disko entuziastai. Jau 2004 m. su Lietuvos rinktine dalyvavau WUGC (Pasaulio ultimate‘o ir guts čempionate): užimta 15 vieta iš 18-os. Esu kelis kartus Lietuvos lauko ir salės čempionas su Zepps komanda. Nuo 2009 metų rimtai pradėjau žaisti diskgolfą (individuali rungtis). Esu 2 kartus Lietuvos čempionas.
– Ar Lietuvos Ultimate‘o žaidėjai dalyvauja tarptautinėse varžybose? Kaip mums sekasi tarptautiniuose turnyruose lyginant kad ir su kaimynais latviais?
– Lietuviai sėkmingai dalyvauja tarptautiniuose turnyruose. Lietuvos ultimate‘o klubai yra Baltijos šalių čempionato nugalėtojai, Šiaurės regiono (Skandinavijos bei Baltijos šalys ir Rusija) prizininkai.
Lietuvos rinktinė dalyvavo WUGC2004 ir užėmė 15 vietą. Tuomet paskutinėse varžybose nugalėjom Rusijos rinktinę – istorinė ir labai svarbi mūsų pergalė (Rusijoje ultimate‘as tuo metu jau buvo kultivuojamas apie 10metų). Rinktine po ilgos pertraukos grįžta į WUGC2016, Londone. Linkime jiems sėkmės.
Lyginant su kaimynais, mes ultimate‘o masiškumu ir rezultatais atsiliekame nuo latvių. Latviai šiuo atžvilgiu pranašesni, nes ultimate‘as yra įtrauktas į moksleivių čempionato programą ir tai duoda savo vaisių. Manau, ir Lietuvoje reiktų šį sportą įtraukti į moksleivių mokymo programą, nes šio sporto filosofija skatina sportininką vadovautis garbės principu, formuoja teisingą požiūrį ne tik į sportą, bet ir į gyvenimą apskritai.
– Kokių sportinių ir asmeninių savybių reikia norint užsiimti Ultimate‘u?
– Pirmiausia, aišku, noro (šypsosi). Su disku galima žaisti bet kur: gamtoje, kieme, paplūdimyje, netgi namuose galima lavinti įgūdžius ir gerai praleisti laiką. Aišku, sportiškoji pusė reikalauja ištvermės, greičio, užsispyrimo bei geros reakcijos. Diskgolfe išskirčiau vidinę ramybę ir pasitikėjimą savo jėgomis.
– Jei žmogus imtų svarstyti žaisti Ultimate‘ą, kokie šios sporto šakos privalumai, jūsų manymu, padėtų jam priimti teigiamą sprendimą?
– Labiausiai norėčiau atkreipti dėmesį į diską, kuris, kitaip nei kamuolys, gali skrieti įvairesnėmis trajektorijomis ir tai yra kažkas užburiančio.
Ultimate‘o stiprus argumentas yra komandinis žaidimas, į kurį įsitraukia net ir atsarginiai žaidėjai. O riebų pliusą dėčiau už tai, kad tai judėjimas gamtoje su draugais.
– Kokia, jūsų manymu, šio sporto ateitis Lietuvoje? Galbūt šiuo metu jame yra žemas konkurencingumo slenkstis ir pradėjus jį sportuoti dabar, sportininkams galima tikėtis pasiekti aukštumų tarptautiniu lygiu ateityje?
– Ultimate’ą pradėti turbūt reiktų susirasti vietinę žaidėjų komandą ar klubą arba suburti savąja. Turint sveikų sportinių ambicijų galima pakovoti dėl Lietuvos čempiono titulo.
Kaip ir daugelyje sporto šakų geri žaidėjai gali prasimušti į rinktinę ar padaryti tarptautinę karjerą. Šiuo metu vienas iš Latvijos rinktinės ir Salaspils komandos žaidėjų Girts Betmanis gyvendamas Naujojoje Zelandijoje atstovauja Auckland Magon komandai. Yra ir lietuvio pavyzdys – Artūras Čadas atstovaudamas Maskvos Dolgorukie komandai yra laimėjęs Rusijos čempionatą.
Profesionaliai šis žaidimas žaidžiamas Šiaurės Amerikoje, kur ir gimė ši sporto šaka. Ten yra keletas stiprių lygų ir čempionatų: AUDL (American Ultimate Disc League), USA Ultimate čempionatas, CUUC (Canadian University Ultimate Championship). Europoje vyksta klubiniai čempionatai, šalių rinktinių čempionatai bei dideli tarptautiniai turnyrai, kuriuose dalyvauja stipriausios pasaulio klubinės komandos ar šalių rinktinės.