Jūros ekologinė būklė – visų rūpestis
2009 m. 8 šalys - Danija, Vokietija, Latvija, Estija, Suomija, Švedija, Lenkija ir Lietuva nutarė susivienyti ir siekti trijų bendrų tikslų – išgelbėti Baltijos jūrą, suvienyti regioną ir padidinti jo gyventojų gerovę.
Ministro teigimu, natūralaus gamtinio išteklio išsaugojimas tampa vis aktualesniu regiono iššūkiu. Jis neabejoja, kad su panašiomis problemomis susiduria ir kiti regionai, turintys didelius vandens telkinius.
Politikas atkreipia dėmesį, kad dauguma į Baltijos jūrą patenkančių teršalų atiteka iš upių baseinų. Taigi, reikia skirti dėmesį upių švarinimui. Pavyzdžiui, Lietuvoje turime 4 upių baseinus, didžiausias jų – Nemuno baseinas, apimantis 72 proc. visos šalies teritorijos.
„Kuo daugiau teršalų sumažinsime upių vandenyse, tuo mažiau jų pateks į Baltijos jūrą“, - sakė ministras.
Lietuvos pasiekimai vertinami kaip labai geri
V.Mazuronis, atsakydamas į tokį kolegos pasvarstymą, pateikė dar vieną tyrimą, atliktą 2012 m.
„Lietuva atliko pirminį Baltijos jūros aplinkos būklės vertinimą. Pagal jį Baltijos jūros būklė yra gera pagal šiuos kriterijus – komerciniams tikslams naudojamus žuvų išteklius, teršalų kiekį maistui skirtoje žuvyje, teršalų koncentracijas jūros aplinkoje. Tačiau neabejotinai yra klausimų, kuriuos reikia žymiai efektyviau ir intensyviau spręsti. Prie tokių klausimų reikėtų priskirti lakiųjų organinių junginių mažinimą, biologinę įvairovę, eutrofikaciją, povandeninį triukšmą, jūros šiukšles, invazines rūšis ir kitus klausimus. Yra padaryti žingsniai šia linkme, tačiau daryti daugiau tikrai reikia“, - sakė V. Mazuronis.
Trūksta vieno žingsnio
„Praeitą savaitę mes du kartus bandėme įtraukti į Seimo plenarinių posėdžių darbotvarkę šitą projektą, bet niekaip nepavyko. Žemdirbiai turi baimių, kad nebebus galima tręšti dirvų, kad juos ištiks vos ne katastrofa, tai yra labai klaidingas požiūris. Tikiuosi, kad netrukus Seimo nariai apsispręs ir padarysime šitą žingsnį“, - sakė A. Salamakinas.
Jis teigė, kad mūsų kaimynų estų ir latvių ūkininkai po šios konvencijos ratifikavimo nenukentėjo, taigi taip neturėtų nutikti ir Lietuvos ūkininkams.