Tinkamai sutvarkyta aplinka praplečia jūsų namų erdvę, papildomą vertę sukuria įrengtos poilsio ir lauko pramogų erdvės. Jūs galite „žaliai“ prižiūrėti savo nuosavybę ir sutaupyti savo laiką bei pinigus.

Rinkitės patvarius ir ekologiškus produktus

Sodinant medžius, itin atsparūs puvimui, pelėsiui ir vabzdžiams yra kedrai. Jų tarnavimo laikas siekia 25 metus. Gali būti naudojami natūralūs, tačiau jei nenorite, kad papilkėtų, reikėtų juos - kas tris – penkerius metus impregnuoti ar dažyti.

Medieną ir plastiką patariame naudoti 100 proc. perdirbtą:  jie gali būti pjaustomi, laikomi ir naudojami vietoj natūralios medienos. Jie nepūva, jų nereikia impregnuoti ar dažyti, jų būna įvairių spalvų.
Citata
Prieš sodindami augalą, ištirkite žemę. Jei vis dėl to nusprendėte reguliuoti žemės rūgštingumą, atminkite, kad rūgštingumą mažina medžio pelenai arba kalkės.

Namams galima rinktis ir termiškai apdorotą medieną: aukštoje temperatūroje apdorota mediena yra visiškai sausa ir atspari vandeniui. Jos sudėtyje nėra cheminių produktų, ji yra atspari puvimui ir tarnauja perpus ilgiau nei slėgiu apdorota mediena.

Dažant namų ir sodo baldus patariame rinktis kuo natūralesnius dažus ir impregnantus, nekenkiančius jūsų sveikatai.

Prireikus varžtų ir techninės įrangos, venkite tvirtinti medieną tiesiai prie betono – naudokite izoliacines medžiagas -  lentas tvirtinkite taip, kad palengvintų lietaus vandens nuotėkį ir greitai išdžiūtų.

Rinkitės ilgai išsilaikančius produktus takelių ir terasų formavimui

Dėmesio verti natūralūs akmenys, kurie buvo iškasti ir suformuoti vietoje, taip išvengiant šiltnamio dujų atsiradimo dėl jų transportavimo. Tarpai tarp akmenų pagal norą gali būti užpildomi smėliu arba dirvožemiu.
Akmuo gali būti puiki puošmena jūsų sode

Jei nusprendėte kloti šaligatviams arba grindiniams naudojamas plyteles, rinkitės tokias, kurios neuždengia visos žemės po savimi. Pro atviras plytelių vietas gali augti žolė arba galite užpilti jas žvyru. Taip nesusidarys „šilumos salos“ po plytelėmis ir lietaus vanduo galės lengvai pasiekti dirvožemį.

Didesniems plotams, kaip terasos, rinkitės šviesių spalvų plyteles, kurios taip pat mažina „šilumos salų“ atsiradimo galimybę. 

Įrenkite panaudoto ir lietaus vandens surinkimo įrenginius

Sistema, perdirbanti panaudotą vandenį iš dušų, vonių ir kriauklių arba lietaus vandenį, gali sutaupyti apie 146 tūkst. litrų per metus 4 asmenų šeimai. Tai kiekis, kurio pakaktų užpildyti tris baseinus. Įrengus vandens perdirbimo sistemą, sumažintumėte vandens sąnaudas 33%. Lietaus vandens surenkančios sistemos jį rinkti pradeda jau nuo stogų latakų, kur jis yra nukreipiamas tiesiai į saugojimo rezervuarus. Vėliau šis vanduo gali būti naudojamas daržo laistymui, mašinos plovimui, tualetui ir kitoms reikmėms, kurioms nereikia geriamo vandens.

Kompostas – būdas, kaip naudingai panaudoti atliekas iš virtuvės ir sodo
Darže derėtų įrengti vietą kompostui

Ruošdami kompostą iš organinių medžiagų, atliekų kiekį galite sumažinti daugiau nei 30%. Kompostas puikiai pravers, jei auginate gėles ar turite daržą. Gerai paruoštą kompostą sudaro 2/3 sausų medžiagų (lapai, šienas) ir 1/3 virtuvės organinių atliekų.

Auginkite daržoves ir vaistinius augalus savo darže

Kad ir nedidelis darželis su pačių augintomis daržovėmis ir žolelėmis ar sodas su vaismedžiais gali būti tikras malonumas ir nauda. Taip jūs būsite užtikrinti, kad valgote ekologiškas daržoves be pesticidų.
Dažo lysvėje sodinkite jūsų klimatui tinkamas daržoves

Daržoves ir vaistines žoleles rinkitės tinkamas mūsų klimatui. Daržovės paprastai mėgsta saulėtas ir gerai vandeniu aprūpinamas vietas. Jei kiemas nėra labai tinkamas daržui, visada galima rasti išeitį - darželį įsirengti terasoje ar ant stogo.

Sodinkite augalus atkreipdami dėmesį į jų poreikius ir charakteristikas

Tam, kad augalai augtų ir derėtų, jiems yra svarbus balansas su aplinka. Per rūgštus (ar atvirkščiai) dirvožemis gali trukdyti augalams įsisavinti reikalingas medžiagas ir padidinti ligų riziką. Tiesa, dirvožemio pH galima reguliuoti, bet paprasčiau yra pasirinkti tinkamus augalus.

Prieš sodindami augalą, ištirkite žemę. Jei vis dėl to nusprendėte reguliuoti žemės rūgštingumą, atminkite, kad rūgštingumą mažina medžio pelenai arba kalkės. O jei dirvožemis yra per daug šarminis, jums padės siera, geležies sulfatas ar netgi pušų spygliai. Kiekvienas augalas reikalauja tam tikro šviesos kiekio tam, kad augtų tinkamai. Jei jam neužteks saulės šviesos, jis užaugins mažiau lapų ir vaisių, jį gali pradėti pulti ligos ir kenkėjai. Panaudokite augalus sutvirtindami šlaitus (jei augalai turi stiprias šaknų sistemas) arba paslėpdami nepatrauklias tvoras ir sienas (jei tai „lipantys“ augalai).

Sodinkite medžius tinkamose vietose

Atminkite, kad medžių gyvenimo ciklas yra labai ilgas, taigi turite suplanuoti jų vietą ir kaip jie laikui bėgant pakeis jūsų aplinką.

Dekoratyviniai augalai yra ne tik gražūs pažiūrėti, bet ir sugeria taršą. Oro tarša, ypatingai miestuose, yra itin aktualus dalykas, kurį gali padėti sumažinti augalai. Vasarą lapuočiai užstoja saulę ir sukuria pavėsį. Jie taip pat sumažina oro kondicionavimo būtinybę, jei jie yra pasodinti priešais pietinius langus. Žiemą lapai nukrenta ir saulės šiluma šaltuoju metu laiku gali pasiekti jūsų namus.

Aukštaūgiai medžiai neturi būti sodinami po elektros laidais, o medžiai, linkę išauginti didžiules šaknų sistemas – netoli vamzdyno ar per arti namų, nes gali apgadinti pastato pamatus.

Pirkite įrankius iš perdirbtų medžiagų

Įrankiai iš perdirbtų medžiagų bus ne ką prastesni už naujus, tik  turės kitų privalumų - prisidės prie aplinkos saugojimo.

Naudokite natūralius kovos su piktžolėmis metodus
Citata
Vapsvas galima bandyti gaudyti cukraus pagrindo spąstais, o apsisaugoti nuo šliužų – trintais kiaušinio lukštais. Skruzdėlėms nepatinka drėgnos sąlygos, čia padėtų mulčiavimas, nes susmulkinta žolė palaiko drėgmę dirvožemyje.

Naudokite tinkamus sodo ir daržo įrankius ir venkite pesticidų. Pesticidai gali keliauti ilgus atstumus, išlikti įvairiose aplinkose ir kauptis maisto grandinėje. Juos galima įkvėpti, jie gali įsigerti per odą, juos galima praryti ir jie gali labai pakenkti jūsų sveikatai ir aplinkai.

 Naudokite natūralias trąšas

Natūralios trąšos sumažina išteklių naudojimą. Jų sudėtyje yra azoto, fosforo ir kalio – tai trys esminiai mineralai, reikalingi augalų augimui. Jų koncentracija natūraliose trąšose retai viršija 10%. Natūralios trąšos yra organinės kilmės, gali būti gyvūninės kilmės (plunksnų, kaulų miltai, dehidraduotos vištienos atliekos ir pan.) arba augalinės kilmės (dumblių emulsija, kukurūzų miltai ir kt.). Natūralia trąša tręšti žemę reikia tik du kartus per metus, taigi tokios trąšos yra taupesnės.

Rinkitės ekologiškas ir tinkamas žoliapjoves

Tylios, ekologiškos stumiamos žoliapjovės yra labiausiai tinkamos mažoms erdvėms.
Didesnėms vietoms geriausiai tinka elektrinės arba pakraunamais elementais varomos žoliapjovės. Šios dirbdamos neteršia aplinkos. Tačiau atsiminkite, kad daug energijos „suvalgančios“ žoliapjovės nėra pati geriausia išeitis, nes, kaip žinia, elektros energijos vartojimas taip pat gali būti atmosferos tarša. Dujomis varoma žoliapjovė su 4-takčiu varikliu yra geresnė nei 2-takčio variklio įrenginys. Žoliapjovės su mulčiavimo funkcija gali būti naudingas pasirinkimas, norintiems sumažinti nupjautos žolės atliekas ir paspartinti jų irimą.

Naudokite organiškus vabzdžių kontrolės metodus ir produktus

Dauguma vabzdžių turi savo pamėgtas žiemojimo ir dauginimosi vietas. Suradus ir sunaikinus šias vietas, galima pažaboti jų dauginimąsi.  Vapsvas galima bandyti gaudyti cukraus pagrindo spąstais, o apsisaugoti nuo šliužų – trintais kiaušinio lukštais. Skruzdėlėms nepatinka drėgnos sąlygos, čia padėtų mulčiavimas, nes susmulkinta žolė palaiko drėgmę dirvožemyje. Jeigu natūralūs metodai nepadeda susitvarkyti su kenkėjais, rinkitės mažo poveikio insekticidus.