Tingi, gyvena iki 30 metų ir kontrabanda gabena narkotines medžiagas. Kas? Sunku patikėti, bet tai visiems žinoma skruzdė. Tačiau, galima lažintis, kad yra keletas faktų, kurių nežinojote ir mitų, kuriuos reikia patvirtinti arba paneigti.
Visos skruzdės darbininkės
Skruzdė yra darbštumo simbolis, tačiau mokslininkai mirmekologai iš Hokaido universiteto atliko eksperimentą, kurio metu penkis mėnesius stebėjo tris skruzdėlių kolonijas. Tyrimo rezultatai atskleidė, kad 80 procentų skruzdėlių dirba įvairius darbus: renka maistą, stato ar valo būstą, o kas penkta skruzdėlė vengia darbo. Tie patys rezultatai pasikartojo ir sumažinus tiriamų skruzdėlių skaičių. Anot mokslininkų, tokį elgesį paaiškinti galima skruzdžių patologiniu tingėjimu arba senu amžiumi.
Skruzdė apšlapina
Daugelis, paklaustų apie skruzdžių daromą žalą, atsakytų, jog skruzdės skaudžiai apšlapina ir taip nudegina žmogaus kūną. Tačiau tai nėra visiškai tiesa. Skruzdės gintis ir pulti gali kąsdamos, geldamos ar papurkšdamos cheminių medžiagų. Tarkime, ugninių skruzdžių įgėlimas gali būti labai skausmingas, bus juntamas patinimas, paraudimas ir niežėjimas. Visgi šio mito paneigti negalime, nes geluonį turi ne visos skruzdės. Pavyzdžiui, Lietuvoje itin populiarios sodinės arba juodosios skruzdės jo neturi.
Skruzdės motinėlės gyvena 15 metų?
15 gyvenimo metų vabzdžiui yra išties įspūdingas laikotarpis. Tačiau kai kurios skruzdės motinėlės gali išgyventi net iki 30 metų. Anot kenkėjų kontrole užsiimančios įmonės „Dezinfa” biologo Liutauro Grigaliūno, taip ilgai išgyventi gali tik motinėlės. Skruzdės darbininkės gyvena 45 – 60 dienų. Tai galima paaiškinti tuo, kad motinėlė miega apie 9 valandas per dieną, o darbininkės perpus tiek. Skruzdės darbininkės per dieną užmiega apie 250 kartų po minutę. Trumpus, bet dažnus miego intervalus nulemia tai, kad nuolatos reikia skruzdžių, kurios rūpinasi kolonijos saugumu. Tuo tarpu motinėlė per dieną užmiega 90 kartų, bet miega po 6 minutes. Tokie miego skirtumai paaiškina motinėlių ilgaamžiškumą.
Skruzdėlyną galima sunaikinti verdančiu vandeniu
Dar vienas populiarus mitas, kad skruzdėlyną galima sunaikinti jį apipilant verdančiu vandeniu. Deja, tai tėra tik mitas, kuris nepadės atsikratyti įkyrių kenkėjų. Verdantis vanduo išnaikins tik ant skruzdėlyno ar viršutiniuose jo sluoksniuose esančias skruzdes. Reikia atsiminti, kad skruzdėlynai gali būti giliai po žeme, o juose gali gyventi 2500 ir daugiau skruzdžių darbininkių. Todėl, norint atsikratyti skruzdžių, reikia sunaikinti motinėlę. Jei nepasiekėte skruzdėlyno gilumoje esančios motinėlės su kiaušinėliais, vadinasi, norimo rezultato nesulauksite.
Skruzdės kontrabandininkės
Nors ir sunku patikėti, tačiau skruzdės yra panaudojamos net kontrabandos tikslams. Anot Peru policijos, vietos kontrabandininkai išvolioja didžiąsias Amazonės skruzdes narkotinėse medžiagose, o tada gabena į Europą. Vienas toks siuntinys prieš keletą metų buvo sulaikytas pakeliui į Vokietiją. Buvo areštuoti 122 vabzdžiai - kurjeriai.