„Pas mus, apie Va­rė­ną, per­nai bu­vo tuš­čia, o apie Šven­čio­nė­lius, Pa­ne­vė­žį, Šiau­lius ba­ra­vy­kus to­no­mis su­pir­ki­nė­jo.“, – LŽ sa­kė Lie­tu­vos miš­ko gry­bų ir uo­gų vers­li­nin­kų aso­cia­ci­jos pre­zi­den­tas, Va­rė­nos bendrovės „Vip­re­ka“ di­rek­to­rius Vir­gi­ni­jus Va­ra­na­vi­čius. - Pas­ta­ruo­sius ke­le­tą me­tų ba­ra­vy­kai pa­mė­go drėg­nes­nius miš­rius miš­kus, au­ga net žo­lė­se, o tra­di­ciš­kai gry­bin­gą Va­rė­nos kraš­tą vis ap­len­kia – čia že­mė smė­lė­ta, per ma­ža drėg­mės ne tik ba­ra­vy­kams, bet ir vo­ve­rai­tėms“, – pa­sa­ko­jo V.Va­ra­na­vi­čius.

Gry­bų spe­cia­lis­tai at­krei­pia dė­me­sį ir į dar vie­ną svar­bų dės­nin­gu­mą: gau­ses­nio ba­ra­vy­kų dy­gi­mo de­ra ti­kė­tis kas an­tri me­tai, o ypač sėk­min­gi bū­na kas penk­ti me­tai.

Pa­sku­ti­niai to­kie bu­vo 2008-ie­ji, to­dėl, esant pa­lan­kiems orams, 2013-ųjų va­sa­ra ga­lė­tų bū­ti sėk­min­ga grybautojams. Tačiau gry­bie­ną de­gi­na ir Lie­tu­vos kli­ma­tui vis dar ne­įp­ras­ta kai­tra.

„Jau ne pir­mi me­tai sau­lė už­kai­ti­na bū­tent ta­da, kai tu­rė­tų pra­si­dė­ti pats ba­ra­vy­kų dy­gi­mas“, – ap­gai­les­ta­vo miš­ko gė­ry­bes su­per­kan­čios bend­ro­vės va­do­vas.