Žaidimas persekioti, sėlinti, tykoti, pulti

Gyvūnų pasaulyje vaikystė yra panaši į mūsiškę. Pradžioje ji apglobta beribio tėvų rūpesčio ir meilės (žmonės apie ją, ko gero, pasakytų - aklos meilės...), kurią greitai pakeičia rūpesčiai ir pirmi savarankiško gyvenimo žingsniai. Žinoma, net ir tada kiekvieną akimirką prasiveržia žaidimų elementai, organiškai susieti su būsimo gyvenimo uždaviniais. Tai - slėpimosi, saugojimosi, maisto ieškojimo instinktų tobulinimas. Gyvūnai daugelio šių tikslų siekia žaisdami arba žaidimą derindami su labai tikslingais veiksmais.

Stebint žaidžiančius gyvūnų jauniklius nesunku suprasti, kad tai nėra „žaidimas žaidimui“, o gamtos suformuota „užsiėmimų“ programa. Prie lapės urvo praleidęs ne vieną pusdienį, tiesiog mėgaudavausi mažųjų lapinų žaidimais. Pamiegoję giliai urve esančiame guolyje, jie džiaugsmingai išneria paviršiun ir ant smėlio gūbrio, kuris supiltas kasant urvą, pradeda galynėtis, gaudytis ar susikibę raičiotis. 
Autoriaus citata
Tokie žaidimai gyvūnų tarpe trunka iki rudens vidurio. Vėliau kai kas išsaugos jų elementus, kiti žaidimą pavers gyvenimo dalimi. Kas teisingai žaidė ir išmoko gyvenimo menų, kitąmet sulauks jauniklių, kurie taip pat galės žaisti

Atrodo, kad tai yra tik maža žaidimų dalis. Štai vienas lapiukas šasteli šalin, pasislepia už žolių kuokšto ir prisispaudžia prie žemės. Taip žaidžiamos slėpynės, todėl savo brolio pasigedę lapiukai ima jo ieškoti ir vienas jų būna staiga užkluptas pasaloj tykančio „pavojaus“.

Persekioti, sėlinti, tykoti, pulti - visų plėšriųjų žvėrių jauniklių žaidimų elementai ilgainiui taps jų gyvenimo būtinybe. Jei jiems gerai seksis žaisti, gyvenimas bus paprastesnis.

Nors atrodo žaidimai, tai yra ruošimasis savarankiškam gyvenimui

Kitų žvėrių jauniklių žaidimuose nebūna agresijos, arba ji neskirta įgūdžiams tobulinti. Smagiai po pievą laksto žaidžiantys, besivaikantys stirniukai, elniukai, gaudosi ir snukučiais vienas kitą stumdo, nuo knisti pasirinktos vagos „priešininką“ nustumia šerniukai. Voveriukai stebėtinai vikriai suka ratus aplink medžio kamieną, tačiau dar nestraksi šakomis, nes jų uodegos nepakankamai pūkuotos, negalinčios būti patikimais „parašiutais“. Toks voveriukų žaidimas - bėgimo nuo kiaunės, nuo iš oro puolančio vištvanagio ar pelėdos mokymosi būdas. Jau dabar jie galėtų taip išsigelbėti, tačiau - dar tikrai ne visi. Tikrovė paprastai yra žiauresnė už žaidimus.

Nors daugeliui paukščių vargu ar būdinga žaisti (bent mes to nepastebime), tačiau kai kurie skrydžiai danguje labiau primena žaidimo, o ne maisto paieškos, ne konkurencijos elementus. Žinoma, kuo aukštesnė paukščių psichika, tuo jų gyvenimas išradingesnis. Štai papūgos tikrai žaismingos. Tačiau ir mūsų paukščiai yra ne prastesni: dar neskraidantys gerviukai mėgsta nutverti snapu žolių kuokštą ir mėtyti jį, mosuoti panašiai, kaip daro jų tėvai šokdami savo rutualinius šokius.

Dažnai su žagaru ar žolių kuokštu snape lizduose žaidžia jau ūgtelėję gandriukai - jie stvarsto "žaislą" vienas iš kito, slėpdami jį nusigręžia ir išplečia sparnus. Tai neprimena plėšriųjų paukščių jauniklių elgsenos, kai jie savo kūnu ir sparnais saugo maistą - ten yra tikrasis instinktas, bet ne žaidimas. 

Įspūdingi varnų žaidimai

Nepralenkiami savo žaidimuose varniniai paukščiai, ypač jauni. Nors ir senos varnos mėgsta aukštai iš oro paleisti polietileno maišelį, skardos gabalą ir nerti paskui jį, suktis, mėgautis tokia galimybe. Tokiam paukščiui mokytis jau nereikia, jis - žaidžia. Tačiau jaunikliai žaidžia savotiškai.

Štai miesto gatvės pakraštyje kažkuo užimtas mišrus kovų ir pilkųjų varnų jauniklių pulkelis - jų amžių išduoda plunksnos ir spalva. Jos "nerišlios", pirmosios po pūkinio apdaro, jose nėra suaugusiems paukščiams būdingo žvilgesio. Paukščiai kažką veikia: kiekvienas susiranda savo "žaislą" ir mėgaujasi juo, tuo keldamas kitų pavydą. 
Autoriaus citata
Tai - slėpimosi, saugojimosi, maisto ieškojimo instinktų tobulinimas. Gyvūnai daugelio šių tikslų siekia žaisdami arba žaidimą derindami su labai tikslingais veiksmais.

Kaip kitaip pavadinti tas nuotaikas, kai paukštis snapu visaip varto išblukusį, nereikalingą kaulą, kuris po trumpų peštynių keliauja į kitą snapą, į trečią. O! Rasta plunksna! Įdomu, ką su ja galima veikti - varnos jauniklis varto, mosuoja šiuo radiniu ir galiausiai pameta. Bet - trumpam, nes čia pat ją nutveria kovo jauniklis ir skubiai neša slėpti prie medžio kamieno. Čia pat paslepiama rasta šermukšnio uoga, kažkoks plastmasinis daikčiukas.

Varna gudresnė: savo surastą šermukšnio uogą - oranžinę, matomą iš tolo, ji laiko snapo galiuku ir mėgaujasi pavydu... žiūrėkit visi, gal ir jūs tokios norite? Op - uoga pradingsta snape, bet laikoma gurklyje. Kai kitų dėmesys apmalšta, varna vėl "šviečia" savo radiniu. 

Tokie žaidimai gyvūnų tarpe trunka iki rudens vidurio. Vėliau kai kas išsaugos jų elementus, kiti žaidimą pavers gyvenimo dalimi. Kas teisingai žaidė ir išmoko gyvenimo menų, kitąmet sulauks jauniklių, kurie taip pat galės žaisti.