Jo metu Lietuvos teritorijoje bus matoma, kaip Mėnulis užtemdys apie 70-80 proc. Saulės ploto. Užtemimas rytinėje Lietuvos dalyje prasidės 10 val. 55 minutės, o didžiausią savo reikšmę pasieks 12 val. 4 minutės ir baigsis 13 val. 14 minučių, informuoja Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos institutui priklausanti Molėtų astronomijos observatorija.
Didžiausias užtemimas Lietuvoje bus matomas Klaipėdoje, kur Mėnulis užtemdys 78 proc. Saulės disko. Vakarų Lietuvoje užtemimas taip pat prasidės ir baigsis keliomis minutėmis anksčiau.
Kaip BNS sakė instituto astronomas Kazimieras Černis, visiškas užtemimas, kai Mėnulis Saulės diską uždengs tik šimtu procentu, bus stebimas tik kai kuriose vietose, pavyzdžiui, Danijai priklausančiose Farerų saloje, kai kuriose Norvegijai priklausančiose salose.
Pasak jo, maksimalią reikšmę Lietuvoje užtemimas pasieks Vakarų Lietuvoje, Klaipėdoje ir geriausiai plika akimi mūsų šalyje bus matomas penktadienį apie valandą, nuo 11 val. 30 minučių iki 12 val. 30 minučių.
„Pastarasis toks užtemimas Lietuvoje vyko 1999-aisiais metais rugpjūčio mėnesį - mes buvome išvykę į Vengriją stebėti visiško užtemimo, tuo metu Lietuvoje buvo matoma tik dalinė užtemimo fazė. Visiškas užtemimas Lietuvoje pastarąjį kartą buvo matomas 1954-ųjų birželio 30-ąją. Juosta ėjo netoli Vilniaus“, - sakė astronomas.
Anot K.Černio, artimiausias visiškas Saulės užtemimas Lietuvoje vyks po maždaug aštuonių dešimtmečių.
Mokslininkas įspėja, kad stebėti saulės negalima plika akimi, būtina naudoti specialias priemones.
„Reikia turėti filtrus ar tamsius stiklus. Kas neturi visiškai jokių filtrų, galima paimti paprasčiausią kompaktinę plokštelę (...), blogiausiu atveju, galima paimti paprastą žvakę ir ja deginant stiklą jį užtemdyti“, - patarė jis.
Neįprastą gamtinį reiškinį penktadienį pro specialius teleskopus bus galima stebėti ir Molėtų astronomijos observatorijoje.