Etnologas, gamtos mokslų daktaras Libertas Klimka priminė, kad iš tikrųjų vasara baigėsi vos prieš savaitę – rugsėjo 22-ąją, kai diena susilygino su naktimi. Rudens lygiadienis yra astronominio rudens pradžia. Dieną prieš minima Šv. Mato diena, apie kurią etninėje kultūroje randama nemažai posakių. Pavyzdžiui, nuo Mataušo – ir vanduo ataušo.

„Tai reiškia, kad maudytis pavojinga – ežere ar upėje vanduo toks, kad lengva peršalti. Todėl ir vėžių gaudyti nerekomenduojama – jie gaudomi braidant, o ilgesnį laiką pabraidžius peršalimas garantuotas.

Yra ir kitas aktualus posakis: po Mataušo kepeliušą kabink už krosnies. Kepeliušas – vasarinė skrybėlė, vadinasi, jau reikia paieškoti ko nors šiltesnio“, – pasakojo L. Klimka.

Nors rugsėjis buvo sausas, likęs ruduo, sprendžiant iš uogomis aplipusių šermukšnių, gali būti lietingas: „Kaimo žmonių akimis, ruduo būna dviejų dalių – antroji prasideda tada, kai tris dienas kiauliniu lietumi palyja: smulkiais lašeliais, kurie neatšoka nuo drabužių audinio, todėl nemaloniai permerkia.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (7)