Kukutis yra vienas iš įspūdingiausių Lietuvos paukščių. Dėl neįprastos šio sparnuočio išvaizdos būtų sunku jį supainioti su kitos rūšies atstovu. Tačiau dar prieš porą dešimtmečių kukutis neįvardytas kaip nykstantis. Jų populiacija buvo pasiskirsčiusi po visą Lietuvą, įvairius kaimus. Gausiau veisėsi Labanoro, Gudų, Rūdininkų giriose, Kazlų Rūdos apylinkėse. Bet šiais laikais perinčių porų skaičius smarkiai kritęs (jų likę apie 200– 300).
Gamtininkai įsitikinę, kad šią rūšį praretino modernėjantis žemės ūkis. Labiausiai šiems paukščiams pakenkė tai, kad laukuose padidėjo pesticidų. Specialistai sako, kad jei ūkiai nevirs draugiškesni aplinkai, tai kukučiai gali ir visai išnykti. Dėl šios priežasties gamtininkai akcentuoja ekologinių ūkių naudą, kurie nenaudoja pesticidų.
Ekologinis ūkininkas Juozas puikiai supranta, kad nėra gerai, jei didesnio pelno siekimas užgožia gamtos interesus. Todėl jis nutarė pradėti ūkininkauti ekologiškai. Vyras mano, kad taip jis prisideda ne tik prie kukučių bet ir kitų rūšių apsaugos.
Kukučiai mėgsta tiek dideles girias, tiek ir mažus miškelius, parkus, gyvenvietes. Susiradęs atvirą žemės plotą, atsitūpęs ant dirvos, kukutis ilgu savo snapu ieško maisto. Dažniausiai minta vabzdžiais (stambiais vabalais), lervomis, kirminėliais, kiek rečiau smulkiomis varlėmis, uogomis, sėklomis. Tačiau, kaip pastebi Juozas, šio sparnuočio draugija ypač naudinga ūkiams. Ir čia pat jis paaiškina, kodėl. Paukštis minta vaisius, daržoves, augalus naikinančiais parazitais.
Nors pagrindinė šių unikalios išvaizdos paukščių nykimo priežastis – žemės ūkyje naudojami pesticidai, yra ir daugiau juos neigiamai veikiančių veiksnių. Vienas tokių - medžių kirtimas. Siekiant sustabdyti kukučių populiacijos mažėjimą, svarbu skatinti ekologišką ūkininkavimą,
reguliuoti šiems sparnuočiams tinkamų medžių kirtimą, kelti inkilus.
GRYNAS.lt primena, kad balandžio mėnesį grįžę iš pietų, kukučiai sukuria poras vienam sezonui. Patinėlis prisivilioja patelę tuoktuvių giesmėmis. Apsigyvena medžių drevėse, išpuvusiose nišose, namų plyšiuose ar po jų pamatais, akmenų krūvose, malkų rietuvėse, inkiluose. Šios rūšies sparnuočiai gina ir saugo savo teritoriją. Gegužės mėnesį patelė sudeda 6– 8 rusvai gelsvus kiaušinius, kuriuos ji peri apie 17 dienų. Šiuo laikotarpiu patelę maitina patinėlis. Išsiritę paukščiukai lizde gyvena 2– 3 savaites ir jį palieka maždaug birželio– liepos mėnesį. Jaunikliai panašūs į tėvus, kiek šviesesni. Rudens pradžioje kukučiai migruoja į pietus.