Šios tyrimų programos pagrindiniai tikslai buvo įvertinti bičių šeimų nuostolius valstybėse narėse, atlikti bičių ligų ir bičių elgsenos sutrikimų paplitimo tyrimus bei įvertinti bičių ligų dažnumą.
Kaip vienas svarbiausių rizikos veiksnių, buvo įvertinta ūmaus bičių paralyžiaus ir deformuotų sparnų virusų įtaka bičių mirtingumui žiemojimo metu.
Bičių populiacija svyruoja, tačiau drastiškai nemažėja
„Išanalizavus pastaraisiais metais Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vykdomą bičių užkrečiamųjų ligų kontrolės sistemą, bitynų registraciją ir įvertinus statistikos duomenis, išvados dėl bičių šeimų nykimo Lietuvoje nėra gąsdinančios. Laboratoriniai tyrimai parodė, kad bičių populiacija po žiemojimo laikotarpio sumažėja, tačiau vėliau, per metus jų šeimų skaičius pasiekia buvusį lygį ir net turi tendenciją didėti. Lietuvos bitininkams nerimauti dėl bičių užkrečiamųjų ligų kol kas nėra pagrindo”, – komentavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas Antanas Paliutis.
Jau rašėme, jog kitose Europos valstybėse buvo pastebėtos masinės šių vabzdžių mirtys, pradėta skaičiuoti, kokį nuostolį atneš bičių nykimas, kai nebus kam apdulkinti įvairių augalų.
Kenčia nuo erkių
Lietuvoje bandymams atrinktame 191 bityne žiemojimo laikotarpį išgyveno beveik 2,5 tūkst. šeimų (95 %), žuvo 124 šeimos (5 %). Pasak A.Paliučio, tai pakankamai geras rodiklis, tačiau norint įsitikinti, jog atlikti tyrimai atspindi realią situaciją, reikia ilgesnį laiką (keletą metų) tirti ir stebėti bičių šeimas.
Didžiausias Lietuvos bitininkų rūpestis yra varozės erkės, kurios platina virusines bičių ligas. Vykdant bitynų stebėseną, iš 2,5 tūkst. bičių šeimų buvo paimta po vieną mėginį (mėginį sudarė apie 300 bičių) ir visos ištirtos dėl varozės. Atlikus tyrimus, 1,17 tūkst. bičių šeimų buvo neužsikrėtusios varozės erkėmis, 53 % šeimų buvo užsikrėtę nežymiai. Veterinarijos gydytojo teigimu, tai rodo, jog daugumos bitininkų laiku įgyvendintos priemonės davė akivaizdžiai teigiamus rezultatus.
Europos Komisija pratesė tyrimus
„Kadangi užsikrėtimas virusais gana intensyvus, todėl galima manyti, kad šios virusinės ligos yra vienas iš svarbiausių rizikos veiksnių, nulemiančių bičių populiacijos mažėjimą. Gydymo prieš virusines bičių ligas kol kas nėra, todėl labai svarbu, kad bitininkai laiku ir efektyviomis priemonėmis naikintų varozės erkes, nes jos yra ne tik bičių parazitai, bet ir pagrindiniai virusinių ligų platintojai“, – teigė A.Paliutis.
Toliau vykdant bičių šeimų tyrimus, buvo apžiūrėtos bičių ligos simptomų turinčios bitės. 2013 metų pavasarį ir vasarą ištirti 9 mėginai, įtarus amerikinį ir europinį bičių puvinius, buvo nustatyti 3 teigiami amerikinio puvinio atvejai.
Ištyrus 166 mėginius dėl nozematozės, 70 atvejų ši liga pasitvirtino. Atliekant laboratorinius tyrimus, nebuvo aptiktas nei vienas egzotiškų užkrečiamųjų bičių ligų – tropilaelps erkių ir mažojo avilio vabalo atvejis.
Siekiant tiksliau išsiaiškinti bičių žuvimo priežastis, Europos Komisija dar vienerių (2013-2014) metų laikotarpiui pratęsė programos ,,Bičių šeimų nykimo stebėjimo tyrimų projekto pagrindas“ vykdymą.