Mokys atpažinti šikšnosparnius

Jau šį penktadienį (rugpjūčio 9 d.) Tarptautinėje Šikšnosparnių naktyje Lietuvos gamtos fondo šikšnosparnių apsaugos specialistas Remigijus Karpuška pasirengęs jus sudominti intriguojančiais pasakojimais apie paslaptimi gaubiamų vienintelių žemėje skraidančių žinduolių gyvenimo būdą.

Taip pat visi susirinkusieji bus mokomi atpažinti Lietuvoje aptinkamas šikšnosparnių rūšis.
Gamtininko teigimu, šikšnosparniai iš slėptuvių išlys, nuo saulėlydžio praėjus maždaug pusvalandžiui. Tuomet jie medžiodami skleis ultragarsą, pagal kurį naudojant specialų įrenginį juos bus įmanoma identifikuoti.
Citata
Tikimasi, kad tokiu būdu išaugs vilniečių ir sostinės svečių aplinkosauginis sąmoningumas, todėl sumažės nelegalių apsilankymų šikšnosparnių žiemavietėse, piliečiai jau savo pareigą pranešti apie nesaugiose vietose žiemoti susiruošusius šikšnosparnius.

„Mes tikimės, kad žmonės šikšnosparnius pamatys. Kai jie skraidys, mokysime, kaip juos pažinti. Lietuvoje yra 14 rūšių, tačiau prieblandoje jie visi beveik vienodi. Bet mes ultragarso detektoriaus pagalba pagal dažnį ir ritmiką nustatysime, kokia rūšis skraido“, - penktadienio nakties planus išduoda R. Karpuška.

Tačiau į šikšnosparnių dienojimo vietas patekti nepavyks. R. Karpuškos žodžiais tariant, brovimasis į slėptuves jiems labai kenkia, todėl tai daryti draudžiama, o nepaklūstantys yra baudžiami. Anot jo, labai svarbu nepamiršti, kad apsilankymas šikšnosparnių žiemojimo vietose gali baigtis retų rūšių gyvūnų žūtimi. Ypatingai brovimasis į šių žinduolių erdvę jiems kenkia žiemą, kai šikšnosparniai išgyvenimui naudoja sukauptas medžiagas. Smalsuoliai juos pažadina, o pabudę šikšnosparniai išnaudoja daug atsargų ir jų neužtenka iki pavasario. Todėl pažadinti šikšnosparniai neišgyvena.


Šikšnosparnių baimė nepagrįsta

Šis šikšnosparnių specialisto įspėjimas realus, tačiau egzistuoja daug išgalvotų mitų. Dažniausiai pasitaikantys tokie: šikšnosparniai siurbia žmonių kraują ir suradę progą įsivelia į plaukus. Tačiau visa tai tik nepagrįstos baimės, sako pašnekovas.
Šikšnosparnis

Jo teigimu, šikšnosparniai įsivelti į plaukus teoriškai gali, bet tokia tikimybė labai menka: „Teoriškai įsivelti į plaukus gali, bet specialiai jie to nedaro. Jie orientuojasi skleisdami ultragarsą. Šie gyvūnai sugeba išvengti plaukų. Esu stovėjęs daugybės šikšnosparnių būryje, bet nei vienas į plaukus neįsivėlė. Jie jaučia plaukus. Šikšnosparniai gali įsivelti, jei žmogus įsibrauna į jų dienojimo vietą. Taip pat taip nutikti dažniau gali jaunikliui.“

Pasiryžusiems stebėti šikšnosparnius specialaus pasiruošimo nereikia. Pasak R. Karpuškos, užtenka su savimi atsinešti gerą nuotaiką, o renginio organizatoriai žada šiltus pledus ir karštą arbatą su sausainiais.

Šikšnosparniai - neprilygstami snaiperiai

R. Karpuškos tvirtinimu, domėjimasis šikšnosparniais Lietuvoje vis auga. O dar nespėję jų pamilti kviečiami atvykti su jais susipažinti geriau. Atvykusieji, organizatoriaus teigimu, galės pamatyti, kaip skleisdamas ultragarso bangas šikšnosparnis orientuojasi aplinkoje, fiksuoja ir sumedžioja grobį. O kai kurie sumanūs drugiai yra išvystę savą apsaugos metodiką – pajutę šikšnosparnio signalą neria tiesiai žemyn, taip apgaudami medžiotoją.
R. Karpuška
Lietuvoje yra 14 rūšių, tačiau prieblandoje jie visi beveik vienodi. Bet mes ultragarso detektoriaus pagalba pagal dažnį ir ritmiką nustatysime, kokia rūšis skraido.

Kai kurie drugiai užsiauginę specialius plaukelius, kurie sugeria ultragarso signalą ir šikšnosparniui ne taip lengva užfiksuoti šį grobį. Tačiau tai – bene vieninteliai atvejai kuomet aukai pavyksta pasprukti nuo šikšnosparnių. Visais kitais atvejais jie – neprilygstami snaiperiai.

Tuo galėsite įsitikinti savo akimis – stebėdami, kaip naktipiečiams šikšnosparniai sumedžioja šimtus kraujasiurbių. Taip pat galėsite apžiūrėti praėjusiais metais Verkių dvaro parke šikšnosparniams iškeltus inkilus ir suskaičiuoti, kiek nakties skraiduolių išlekia į nakties tamsą iš kiekvieno inkilo.

Norintys dalyvauti Tarptautinėje Šikšnosparnių naktyje penktadienį, rugpjūčio 9 d. 21 val. laukiami Verkių parke.

TIK FAKTAI

- Rugpjūčio mėnesį kasmet daugiau nei 30 Europos šalių organizuojama Šikšnosparnių naktis. Daugelyje šalių Šikšnosparnių naktis organizuojama paskutinį rugpjūčio savaitgalį, kitose, atsižvelgiant į ankstyvą kai kurių šikšnosparnių rūšių migraciją, - renginiai organizuojami anksčiau.

- Šiemet šis tarptautinis renginys vyks jau 17-ąjį kartą. Renginiui Vilniuje rugpjūčio pradžia pasirinkta ir dėl to, kad nuo rugpjūčio Lietuvos gamtos fondas įgyvendina Vilniaus miesto savivaldybės aplinkosauginio švietimo programos projektą „Susipažinkite - šikšnosparniai".

Projektu siekiama supažindinti visuomenę su Lietuvoje gyvenančiais šikšnosparniais, jų apsaugos būdais bei pagerinti šikšnosparnių rūšinės sudėties ištirtumą ir apsaugą Vilniuje. Projekto metu Vilniaus miesto gyventojai bus supažindinti su šikšnosparniais, jų apsaugos metodai ir taip įgis žinių, kaip elgtis aptikus šikšnosparnį, kaip jį saugiai „išprašyti“ iš patalpų – kaip elgtis, kad jiems nepakenktų. Tikimasi, kad tokiu būdu išaugs vilniečių ir sostinės svečių aplinkosauginis sąmoningumas, todėl sumažės nelegalių apsilankymų šikšnosparnių žiemavietėse, piliečiai jau savo pareigą pranešti apie nesaugiose vietose žiemoti susiruošusius šikšnosparnius.