„Į automobilio stiklą jie daužėsi praktiškai visą kelionės laiką. Dar daugiau jų sutikome sustoję apsipirkti PC „Link Molėtų“, – rašo skaitytoja Toma.

Gamtininkas Selemonas Paltanavičius DELFI sakė, kad grambuolių buvo gausu todėl, kad dėl šilto oro ir drėgmės iš karto išsirito didelis jų kiekis. Pasak gamtininko, šie vabalai ritasi „bangomis“, tad skaitytojos užfiksuoti grambuoliai – būtent tie, kurie ką tik išsirito iš lervų. S. Paltanavičius sakė, kad šie vabalai patys žemėje po 2-3 savaičių sudės lervas.

Faktai

Grambuolio kiaute esantis chitinas galėtų pakeisti plastiką

Paprastasis grambuolys (Melolontha melolontha) – grambuolių (Melolonthidae) šeimos vabalas. Liaudyje vadinamas karkvabaliu, avyžiumi.

Kūnas 20 - 31 mm. Juodas, apaugęs pilkšvais plaukeliais. Antsparniai geltonai rudi.

Augalų šaknims kenkia lervos, apgrauždamos jas. Lervos dirvoje gyvena 3-4 metus. Suaugusi lerva būna 60-65 mm ilgio. Grambuolio patelės kiaušinėlius deda dirvoje krūvelėmis po 25-30, 10-15 cm gylyje, ties augalų šaknimis.

Iš pradžių jos maitinasi plonomis augalų šaknimis, mėgsta varpučio šakniastiebius. Žiemoti lervos sulenda giliau į žemę (kartais iki 1 m gylio). Pirmaisiais gyvenimo metais lervos didelės žalos nepadaro, bet labai kenkia 2-3-čiais vystymosi metais kada būna ėdriausios. Trečiaisiais vystymosi metais, liepos – rugpjūčio mėn. lervos virsta lėliukėmis. Lėliukės fazė trunka 1-1,5 mėn.

Išsiritę vabalai lieka žiemoti lėliukių lopšeliuose, o skraidyti pradeda tik kitą pavasarį, gegužės mėnesį prieblandoje. Orui atvėsus, vabalai būna nejudrūs ir slepiasi medžių lajose, o kartais ir dirvos paviršiuje.
Grambuoliai mėgsta lengvas priesmėlio ir smėlio dirvas. Vasarą jų lervų randama 10-20 cm gylyje, tai yra tame dirvos sluoksnyje, kuriame yra daugiausia organinių medžiagų.

Dar prieš veisiant sodą, būtina patikrinti, ar dirva neapsikrėtusi grambuoliais. Jeigu viename kvadratiniame metre randama daugiau negu viena lerva, jas būtina išnaikinti prieš sodinant braškes, obelis, uogakrūmius.

Kas penkeri metai gegužės - birželio mėnesiais skraido labai masiškai. Apgraužia įvairių lapuočių medžių ir krūmų lapus.

Lietuvoje dažna rūšis.

Kovos priemonės

Išnaikinti varputį. Prieš veisiant uogyną, tikslinga toje vietoje auginti grikius, lubinus, kanapes.

Vasarą grambuolius nuo medžių nukrėsti ant brezento ir sunaikinti.