Įspūdingos išvaizdos
Susisiekus su V. Jusiu, jis sutiko, kad sparnuotis išties išskirtinis, ir pridūrė, kad vaizdo įrašas, kuriame jis įamžintas, sulaukė didelio susidomėjimo.
Šis paukštis yra lėlys. Pagal Visuotinę lietuvių enciklopedija, Lietuvoje gyvena sausuose miškuose. Jo kūno ilgis 27 cm, masė 60–90 gramų. Kiaušinius deda tiesiai ant žemės, peri apie 17 dienų. Migruojantis. Išskrenda rugsėjį, atskrenda gegužės pradžioje.
„Tai naktinis paukštis, jį sunku pastebėti – gera maskuotė“, – sako V. Jusys.
„Yra toks tinklas – voratinklis, aš jį išsiskleidžiau (visąlaik patamsy išskleidžiu tinklus), kelios pušys nedidelės ten augo, jis matyt buvo nutūpęs, tada kilo ir įlindo į tinklą. Bet jų mes pagauname ne kasmet. Ventės rage keliolika tik pagauta per visą istoriją“, – pridūrė jis.
Lėlys buvo sužieduotas ir paleistas.
V. Jusys pasakoja, kad lėliai gyvena visoje Lietuvoje, ypač sausuose pušynuose aukštapelkių pakraščiuose. Šie paukščiai nekrauna įprastų lizdų, sudeda du kiaušinius tiesiog ant žemės tarp spyglių.
Neįprastai didelė ir plati paukščio burna jam reikalinga medžioti. Paukštis naktį gaudo įvairius naktinius drugelius.
„Jo plunksnų spalva yra labai gerai maskuojanti, ant šakos, medžio jis tupi išilgai ir visada atsisukęs į saulę, kad nebūtų šešėlio. Retai jį sutiksi. Eini, eini, nematai, tik puh – iš po kojų pakyla“, – pasakoja ornitologas.
Paukštis laikosi žemiau, ant šakų. Lėlių būna ir kitų rūšių, o Lietuvoje gyvena tik viena.
Šiuo metu paukščiai migruoja, galima aptikti visoje šalyje.
„Vakar mačiau prie pavėsinės tupėjo, bet pamatai juos tik kai pakyla, kol tupi nematai, gerai užsimaskavę.
„Balsas šnypščiantis, dinozauriškas. Bet paukščiai juk ir yra dinozaurai, – juokiasi pašnekovas. – Kiekvieno paukščio garsas skirtingas: varna – karkia, žvirblis – čirškia, lakštingala dar gražiau gieda mūsų ausiai.“
„Įdomus paukštis, daugelis žmonių jų nepažįsta“, – pridūrė V. Jusys.
Yra daugiau rūšių
Visuotinė lietuvių enciklopedija rašo, kad lėlinių paukščių yra 5 šeimos (guachariniai, varliaburniniai, pelėdiniai lėliai, didieji lėliai, lėliniai), 20 genčių, 118 rūšių.
Paukščiai paplitę visame pasaulyje, daugiausia tropikų ir subtropikų klimato juostoje. Masė 60–600 gramų. Pilkšvos ar rusvos spalvos. Snapas trumpas ir labai platus, žiočių kampuose auga šereliai. Akys didelės. Pastaibis trumpas, pirštai dažniausiai silpni. Sparnai ir uodega ilgi. Aktyvūs naktį ir sutemose.
Skraido tyliai ir vikriai, vaikšto lėtai. Gyvena miškuose, stepėse, dykumose. Minta skraidančiais vabzdžiais, retai vaisiais. Monogamai. Veisiasi pavienėmis poromis, retai didelėmis kolonijomis. Lizdą krauna dažniausiai ant žemės, kartais ant medžių arba urvuose. Deda 1–2 kiaušinius. Jaunikliai išsirita pūkuoti.
Centrinėje Amerikoje paplitęs baltagurklis lėlys žiemą kartais įminga (apie 85 dienas).