Išvardijo bėdas
A. Beckmanas savo pranešimą pradėjo nuo paprastų pavyzdžių, kaip žmogaus veikla daro įtaką Dunojaus vandens ekologinei būklei. Tarkime, Dunojaus regionas yra apsuptas kalnų ir miškingų vietų, jeigu miškai yra kertami, tai sukelia potvynių valdymo problemų. Jeigu žmonės savo buityje naudoja šampūnus su fosfatais, šie nuteka per kanalizacijas į upes, sukelia eutrofikaciją ir kenkia žuvų populiacijoms. Jeigu ūkininkai naudoja trąšas savo laukuose, kad ir labai toli nuo Dunojaus, šios vis tiek randa kelius sutekėti į vandens telkinius.
„Reikia turėti omenyje ir tai, kad tas vanduo, kuris suteka į Dunojų, vėliau patenka į Juodąją jūrą, kuri laikoma taip pat labai užteršta jūra. Manau, kad panašias problemas turite ir jūs, Baltijos jūroje“, - sakė A. Beckmannas.
„Kalbant apie Dunojaus vandens kokybę, ji per pastaruosius 20 metų žymiai pagerėjo, už tai, ko gero, reikėtų padėkoti sovietų pramonės griūčiai. Tai lėmė ir didelės investicijos į švaresnę pramonę, ES reglamentavimus švaresniam vandeniui ir t.t. Turime tebesitęsiančias problemas su žemės ūkiu, panašiai kaip ir jūs jas turite Baltijos jūros regione. Turime ir keletą sėkmės pavyzdžių – pavyzdžiui, uždraudimas naudoti fosfatus šampūnuose“, - pasakojo A. Beckmannas.
Pasaulio gamtos fondo atstovo teigimu, per pastarąjį šimtmetį stebėta ir kita negera tendencija – prarasta apie 80 proc. šlapžemių, kurios lėmė ir ekosistemų sumažėjimą. Sprendžiant šią problemą, daug dirbama atkuriant prarastas teritorijas.
Kaip suderinti ekonomiką ir aplinkosaugą
Jis pateikia vieną pavyzdį, kaip kertasi gamtosaugos ir ekonomikos interesai. Laivyboje idealus kelias laivams yra lygus, vienodo gylio, tiesus. Tačiau tai absoliuti priešingybė, ko reikia ekosistemoms, kurių egzistavimo sąlyga ir yra įvairiovė, kai kurie organizmai gyvena lygumoje, kiti gilesniuose vandenyse ir t.t.
„Taigi, turime savaiminį konfliktą – kaip pakelti ekonomikos lygį, bet ir išsaugoti ekosistemas. Šis klausimas nuolat buvo svarstomas dar prieš įsigalint Dunojaus regiono strategijai, tačiau tarpininkaujant Europos Komisijai mums pavyko nusibrėžti labai sėkmingas bendradarbiavimo gaires. Vystant Dunojaus laivybą buvo atsižvelgta į griežtus aplinkosauginius reikalavimus. Šiuo metu esame etape, kuomet mūsų sutarta strategija bus įgyvendinama“, - sakė A. Beckmannas.
Nebe prabangos dalykas
Tokių klausimų kaip šis, kai reikia derinti skirtingus interesus, daugybė. Tarp jų pranešėjas mini pramonės taršą ir įtaką žuvų populiacijoms, žemės ūkį ir jo naudojamas trąšas, kurios turi abejotinos reikšmės ekosistemų gyvavimui, hidroelektrinės, kurios laikomos kaip švarios energijos šaltinis, tačiau veikia gamtos gyvenimą ir pan.
„Aplinkosauga nebėra prabangos dalykas. Jaučiame kylančias grėsmės vis labiau ir labiau ir tai turi įtakos regiono ekonomikai. Turime rasti sprendimus ir galvoti ne tik apie technologijas trumpam periodui, o apie patobulinimus ilgoje perspektyvoje“, - sakė A. Beckmannas.