Į kovą pasitelkta sunkioji technika ir herbicidai
Šis iš Šiaurės Amerikos į Lietuvą XX a. I pusėje atvežtas augalas išplito ir įsitvirtino, nes yra labai gyvybingas: nukirtus jį, kelmas dar ilgai leidžia atžalas, o ant žemės nukritusios smulkios šakelės labai sparčiai įsišaknija. Kad su iš kelmo atželiančiomis atžalomis netektų kovoti dešimtmetį, praėjusią vasarą uosialapiams klevams sušvirkšta herbicidų injekcija. Žiemą augalai iškirsti ir išvežti iš Vilnelės pakrančių. Uosialapio klevo sąžalynai sostinėje iškirsti 7 km atkarpoje nuo Olandų žiedo iki Rokantiškių kapinių, iš viso nuo šio agresyvaus augalo išvaduota 66 hektarai Vilnelės pakrančių, čia augantys medžiai buvo apie 20-25 m. amžiaus.
Belieka tik nešiukšlinti
Nuo uosialapių klevų išlaisvintomis Vilnelės pakrantėmis džiaugiasi ir Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijos direktorė Vida Petiukonienė: „Taip padedama išsaugoti unikalų vietovės kraštovaizdį. Parkų teritorijos išties didelės ir vien direkcijų bei miškininkų pastangų joms sutvarkyti nepakanka. Kad nuo invazinio augalo išvaduotos Vilnelės pakrantės atsiskleistų visu savo grožiu, labai kviečiame asmeniniu indėliu prisidėti ir kiekvieną vilnietį – padėti išvalyti šias teritorijas nuo buitinių šiukšlių ir jaustis tikrais šio unikalaus gamtos kampelio šeimininkais – nešiukšlinti ir sudrausti šiukšlinančius“, – kviečia Vida Petiukonienė.
Invazinės rūšys yra viena didžiausių grėsmių gamtinei įvairovei pasaulyje, jos sukelia ne tik gamtosaugos problemų, tačiau ir nuostolių žemės ūkiui, miško pramonei, turizmui, kelia grėsmę ir žmonių sveikatai.
Europos Komisijos duomenimis, Europoje aptinkama apie 11 000 svetimžemių rūšių, šis skaičius sparčiai didėja. Kiekvienais metais Europoje aptinkama dešimtys naujų augalų rūšių, atkeliavusių iš įvairių pasaulio regionų. Lietuvoje šiuo metu yra žinoma apie 548 rūšių svetimžemių augalų, iš jų apie 46 rūšys yra invazinės ir dar apie 60 rūšių – potencialiai invazinės, ateityje galinčios kelti rimtų gamtosaugos problemų.