Atostogas renkasi rugsėjį
Kaune gyvenanti ir biuro administratore dirbanti 50-ties metų Daiva sakė jau kelintą kartą atostogoms pasirenkanti rugsėjo mėnesį. Taip, anot jos, daro ir nemaža dalis kolegų. Pasidomėjus, kodėl moteris priima tokį sprendimą, Daiva tikino, kad rugsėjis būna visai šiltas ir galima pigiau paatostogauti Nidoje.
Vasara ilgėja gegužės ir rugsėjo sąskaita
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos klimatologas Justinas Kilpys GRYNAS.lt pripažino, kad vasaros Lietuvoje iš tiesų ilgėja. Vasaros sezonas prasideda jau gegužę ir baigiasi ne rugpjūčio pabaigoje, kai kalendorius pradeda skaičiuoti pirmąsias rudens dienas, bet rugsėjo mėnesį.
Tačiau tuo, kad rugsėjai darosi vis šiltesni, pašnekovas nė kiek nesistebėjo. Anot jo, vykstant klimato kaitai šiltėja visi mėnesiai – ne išimtis ir rugsėjis. Jau apskaičiuota, kad pirmasis šių metų rudens mėnuo iš tiesų buvo šiltesnis už vidurkį.
„Klimato kaita vyksta ir dėl to visi mėnesiai po truputį šiltėja. Šis rugsėjis už vidutinį buvo šiltesnis 1,4 laipsnio. Be abejo, klimato kaitos padariniai pastebimi visais metų laikais, o šaltuoju metų laiku – ypač. Pagal ilgalaikes prognozes temperatūra kils ir toliau“, - aiškino klimatologas.
Jo teigimu, vidutinė rugsėjo temperatūra siekia nuo 12 iki 14 laipsnių šilumos. Pajūryje būna šilčiausia – termometrų stulpeliai ten gali pakilti iki 14 laipsnių. Vėsiausia – Rytų Lietuvoje. Visgi vasaros sezonas palengva ilgėja ne tik rugsėjo, bet ir gegužės sąskaita.
„Vegetacijos laikotarpis, kuomet temperatūra pakyla virš 5-10 laipsnių, prasideda vis anksčiau. Klimatologinė vasara irgi tęsiasi ilgiau. Šiltasis sezonas tikrai ilgėja. Tačiau kiek dienų šis sezonas pailgėjęs, nesame paskaičiavę. Vidutinė metų temperatūra, palyginti su ankstesne norma, vidutiniškai pakilusi 0,8 laipsnio. O, pavyzdžiui, liepa šiltesnė 1,2 laipsnio. Skirtingais sezonais pokyčiai skiriasi. Vasaros ilgėja rugsėjo ir gegužės sąskaita“, – aiškino J. Kilpys.