Planai kraustytis į Mėnulį kol kas neatrodo realistiški – ten pilka, šalta, tektų atsigabenti ne tik energijos šaltinius, bet ir vandens.  

Svajonė - išvysti realybėje

O kaip apie gyvenimą – po vandeniu? Tiesą sakant, vienas britų dizaineris visai rimtai suprojektavo gyvenvietę po vandeniu ir dėsto, kuo ji bus patogi ateities gyventojams. Apie tai rašo portalai inhabitat.com ir dailymail.co.uk

Philas Pauley, suprojektavęs didžiulę konstrukciją, pavadintą „Sub-biosfera 2”, sako, kad toks povandeninis ir energetiškai savarankiškas miestas tiktų „akvanautams, turizmui, vandenynų gyvūnijos mokslininkams ir ilgalaikiam žmonių, gyvūnų bei augalų gyvenimui.“

Šis projektas sudarytas iš 8 biomų (savotiškų darinių, kuriose egzistuoja ir flora, ir fauna), kurie visi kartu ištęsia statinio ilgį iki 340 metrų. Statinio centras iškyla apie 120 metrų virš vandens lygio.

P. Pauley sako, kad bene 20 metų svajojo apie tokio statinio sukūrimą ir labai tikisi, jog per savo gyvenimą dar išvys jį realybėje.

Centrinis ir visos sistemos palaikymui skirtas biomas tiekia kitiems „gyvenamiesiems“ biomams (stiklo rutuliams) šviežią orą, elektrą, vandenį, maistą ir apsaugo nuo atmosferos slėgio svyravimų.

Kiekvienas biomas būtų suskirstytas į 20 aukštų, 10 iš jų būtų išnirę virš vandens ir 10 glūdėtų po vandeniu.
Tokioje konstrukcijoje vienu metu galėtų gyventi 100 žmonių, joje būtų auginami ir maisto produktai, nereikėtų iš išorės prijungti vandens šaltinio. Kitaip tariant, struktūra turėtų funkcionuoti be jokios pagalbos iš išorės. 

Pats P. Pauley sako nesąs fanatikas, todėl nesistengs parduoti projekto statybų ar architektų bendrovėms. Jis tiesiog palauks, kol žmonės patys „prieis“ iki idėjos, kad po vandeniu gyventi yra visai smagu ir įdomu. „Štai tada apie mano idėją bus kalbama“, - sako dizaineris.

Darnaus vystymosi tema tampa vis aktualesnė šiais vartotojiškos visuomenės laikais, todėl įvairūs meniniai, kūrybiniai projektai verčia susimąstyti apie gamtos išteklių saugojimą, mažesnę taršą, netradicinių erdvių pritaikymą gyvenimui. P. Pauley utopija apie gyvenimą po vandeniu būtent ir yra vienas iš galimų netradicinių sprendimo būdų, kaip sutalpinti augančią žmoniją į vis mažėjančių resursų pasaulį.