Nuo rugsėjo 16-osios iki spalio 15-osios gamta dosniai apdovanojo ištikimiausius žvejus – tarp jų ir alytiškį Tomą Pilvelį. Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija prieš kelerius metus įteisino licencinę lašišų ir šlakių žvejybą minėtu periodu – laimikiai ir laukti, ir garantuoti, o į Nerį neršti atplaukia net ir 20 kilogramų ar dar didesnių lašišų.
Vertinga žuvis – tik su licencija
Lašišos – vienos vertingiausių žuvų, gyvenančios Europos vandenyse. Žvejų dažnai vadinamos karališkomis žuvimis, lašišos į Lietuvos upes neršti iš Baltijos jūros pradeda plaukti rudens pradžioje. Įveikusios Kuršių marias ir Nemuną, šios žuvys rugsėjo pabaigoje pasiekia ir Nerį – vėlyvą rudenį čia ir neršia. Todėl prasidėjus lašišinių žuvų nerštui, nuo spalio 16 dienos iki gruodžio 31-osios, bet kokia žvejyba draudžiama.
Nuo rugsėjo 16 dienos iki spalio 15-osios pagrindinėse lašišų ir šlakių susitelkimo vietose bei nerštavietėse bet kokia jų žvejyba leidžiama tik įsigijus licenciją, kuri suteikia teisę per dieną sugauti vieną žuvį. Licencija dienai kainuoja 10, mėnesiui – 50 litų, leidimai išduodami regionų aplinkos apsaugos departamentuose.
Alytiškis žvejys T.Pilvelis licenciją įsigijo internetu. „Leidimus buvo galima įsigyti ir Aplinkos ministerijos interneto puslapyje. Be licencijos net negali būti prie upės. Aplinkos apsaugos darbuotojai atvažiuoja ir patikrina, kiek pagavai žuvų“, – pasakojo beveik kiekvieną savaitgalį žvejojantis Tomas.
Tikslinga žvejyba pasiteisina
Alytiškis žvejys, dirbantis „Vita Baltic International“, įsitikinęs, kad lašiša – kiekvieno žvejo svajonė. Iš žvejų išgirdęs, spaudoje perskaitęs, kad jau kimba lašišos, Tomas specialiai išėjo atostogauti, kad įgyvendintų šią savo svajonę.
Spalio 9 ir 10 dienomis Neryje Vilniaus rajone lauktas laimikis nustebino ir nudžiugino visko mačiusį žveją: „Pagavau dvi lašišas: mažesnioji beveik devynių, didesnioji – vienuolikos kilogramų. Tokio svorio laimikis labai lauktas. Jausmas ištraukus tokią žuvį neapsakomas, nes žuvis labai stipriai priešinosi, jos šuoliai iš vandens buvo net iki metro aukščio. Pats traukimas buvo sudėtingas, tačiau tam buvo paruošti įrankiai. Turi būti tvirtas spiningas, tvirta ritė, tvirtas valas“, – laimikiu džiaugėsi ir apie jį pasakojo žvejys.
Patinka gaudyti dideles žuvis
Tomas – tikras žvejybos fanatikas, kaip pats juokiasi, gaudantis tik dideles žuvis. Akylesni „Alytaus naujienų“ skaitytojai turbūt atsimena pernykštį Tomo laimikį – 11 kilogramų lydeką, o pavasarį Nemune, miesto centre, jis pagavo ir karpius, kurie svėrė 15–17 kilogramų.
Šio rudens laimikius – lašišas – Tomas gaudė visą savaitę, oras buvo ramus – be didelių darganų, su trupučiu saulės, lietaus. Pirmąją – mažesnę – lašišą padėjo ištraukti draugas, antrąją – didesnę – ištraukė vienas. „Dar teko pagauti 60 centimetrų šlakį, tai irgi išskirtinė lašišinė žuvis, tačiau jos neauga tokios didelės“, – prisiminė Tomas.
Žvejo pasiteiravome, kokių žūklės įrankių reikia norint pagauti tokią įspūdingą žuvį: „Žūklės įrankiai buvo tvirti, nes tam ir ruošiausi, valas paprastas 0,3 milimetro. Naudojau spiningo masalą, gana netradicinį – tai sukriukė. Vietiniai žvejai, galima sakyti, šaipėsi iš manęs: kokį tu čia masalą naudoji, nes kiti naudojo blizges, voblerius.“
Tačiau, Tomui iš Neries ištraukus 9 ir 11 kilogramų laimikius, meškerės broliai ėjo žiūrėti ir pavydėjo. Ne vieną sezoną lašišas gaudantys žvejai ne visi gali pasigirti tokiu laimikiu, o alytiškis Tomas, tikslingai siekęs ir norėjęs, savo svajonę – pagauti lašišą – šiemet ir įgyvendino.