Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šį pavasarį, Lietuvoje veikiantys dekoratyvinių augalų ir gėlininkystės ūkiai siūlo naujų ir mūsų krašte jau išbandytų augalų veislių. Pasirinkimas plačių plačiausias – nuo įvairiaspalvių viendienių iki medžio formos magnolijų. Deja, dalis šių metų „derliaus“ buvo išpirkta praėjusį rudenį, tačiau naujųjų vėl sulauksime baigiantis vasarai.
Įvairiaspalvės naujienos iš Lietuvos ir svetur
Raseinių rajone, Gabšiuose, esantis Vyšniauskų gėlininkystės ūkis Šiais metais siūlo daugiau kaip šimtą naujų augalų rūšių ir veislių. Tarp jų – šilokai, viendienės, lelijos, pakrančių ir žemaūgiai vilkdalgiai, bijūnai, melsvės, varpiniai ir kiti augalai.
„Visi augalai išbandyti Lietuvos sąlygomis, viską auginame ir dauginame patys. Nuo naujų veislių įsigijimo iki pardavimo paprastai praeina 4-5 metai, - pasakojo gėlininkystės ūkyje su žmona šeimininkaujantis Kęstas Vyšniauskas.
Lelijas selekcinanti žmona Viktorija šiemet pristato ūkyje išvestas ryškiai raudonas „Nakties Princas“ ir rožines „Rojaus Paukštė“ lelijų veisles. Viendienių selekcintojas Kęstas siūlo paties išvestas geltonžiedes su avietiškai raudonu centru „Midsummer Eyes“, abrikosines garbanotais apvadais „Orange Cream“, purpurines „Vasaros Naktis“ ir alyvines „Pastel Spider“.
Augalų centras „Multiflora“ (UAB „Lauko gėlininkystės bandymų stotis“) dekoratyvinius augalus gali parduoti tiek vazonuose, tiek su suformuotu šaknų gumulu, tad juos tinka sodinti nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens.
„Šiais metais pasiūlysime nemažai dekoratyvinių augalų naujienų. Kai kurios iš jų ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje yra naujos. Viena tokių – hortenzija „Invincibelle“, džiaugėsi Vilniuje, Kojelavičiaus g. esančio medelyno „Multiflora“ direktorė Inga Smirnovienė.
Tarp kitų augalų centro naujienų – svyranti pupmedžio forma, įvairesnių spalvų rododendrai, medžio formos magnolijos (dažniausiai būna krūminės formos). Šiemet taip pat siūlomas platesnis sedulų, pierių, sausmedžių, sumedėjusių bijūnų ir kitų augalų pasirinkimas. Iš daugiamečių gėlių siūloma rinktis įvairias hostų, astilbių, viendienių, snapučių, heicherų (alūnių) veisles. Alpinariumams tinkančių gėlių pasirinkimas „Multifloroje“ taip pat bus didesnis.
Gausus rožių derlius
„Kiekvieną veislę išbandome savame rožyne. Mūsų klimato zonoje labai svarbus augalų atsparumas žiemoms – ar nuo apšalimo nukenčia rožių dekoratyvumas, ar ne. Taip pat dėmesį kreipiame į augalo atsparumą ligoms. Šiais laikais rožių selekcija tikrai nestovi vietoje ir kiekvienais metais pristatomos vis atsparesnės ligoms veislės“, - teigė nuosavame „Sibirkos rožyne“ ūkininkaujanti Dovilė Rylienė, pridurdama, kad šiais laikais jau niekas nebenori užsiimti augalų purškimu cheminiais preparatais.
Trakų rajone, Sibirkos kaime esantis rožynas siūlo rinktis atspariausias ir geriausias „W. Kordes‘ Söhne“ (Vokietija), „David Austin Roses“ (Didžioji Britanija) ir „Rosen Tantau“ (Vokietija) kompanijų rožes. Vienos gausiausiai žydinčių, atsparios ligoms – vokiškos veislės – stambiažiedės „Arabia“, skaisčiai raudonos „Cherry Girl“, avietinės „Gärtnerfreude“, rausvai persikinės „Sommersonne“, tamsiai raudonos „Piano“, šviesiai oranžinės „Amber Sun“ ir citrininės „Solero“. Aromatiškų, labai kvapnių gėlių mėgėjams bene tinkamiausios „David Austin Roses“ selekcijos veislės.
Nesivaikantiems didelių naujovių rožynas siūlo unikalią senovinių rožių kolekciją. Tai iki XX amžiaus augintos rožių veislės.
Naujienų metas – ir rudenį
Vyšniauskų gėlininkystės ūkyje šeimininkaujančio Kęsto teigimu, apie kitais metais siūlomas naujienas dar sunku pasakyti, nes tik rudenį bus sprendžiama, ką jau bus galima įrašyti į būsimąjį katalogą. Visgi jo žmona Viktorija užsiminė, kad kitąmet tikrai sulauksime didesnės lelijų ir vienatinių pasiūlos.
„Sibirskos rožyne“ „derlių nuimame“ kiekvieną rudenį. Taigi ir šį pasiūlysime nemažai naujų veislių. Stengiamės rasti kuo įdomių formų ir atspalvių rožių. Kai kurias veisles labai sėkmingai išparduodam dar rudenį, tad pavasario prekybai jų nebelieka“, - džiaugėsi „Sibirkos rožyno“ savininkė D. Rylienė. Esą rožyne „naujienos“ išdygsta labiau ne pavasarį, rudenį. Pagrindinė prekyba rožių sodinukais vyksta spalio bei kovo – balandžio mėnesiais, o vietoje – ir birželį – liepą.
Rožynas taip pat planuoja didinti dekoratyviųjų raukšlėtalapių erškėčių („Rosa rugosa Thunb.“ hibridai) pasirinkimą, kadangi šie erškėčiai ypač atsparūs, juos galima auginti gyvatvorėse, krūmų grupėse. Europoje ši rūšis pirmą kartą aprašyta 1784 m., yra vietinė šiaurės rytų Azijoje, šiaurinės Kinijoje, Korėjoje ir Japonijoje. Šiam pavasariui jau neliko „Agra“, „Lac Majeau“, „Parsla“, „Schneekoppe“, „Selma Lagerlof“ veislių, tačiau galima rinktis iš kitų kelių dešimčių.
Gražių žiedų ir žaliuojančių lapų
Sibirkos rožynas http://www.rozes.lt/
Vyšniauskų gėlininkystės ūkis http://www.vysniauskugeles.lt/
Augalų centras „Multiflora“ http://www.augalucentras.lt/