GRYNAS.lt skaitytojai raudonikių, lepšių ir baravykų jau rado gegužės pabaigoje. Kaip teigė, mikologai, šiemet grybai pasirodė anksčiau. Su jais sutinka ir vienu geriausių Lietuvos grybautoju tituluojamas V. Daugudis. Jis sako, kad uolūs grybautojai jau tikrai galėjo prisirinkti grybų.
„Pirmoji bangelė grybų jau praėjo, tačiau kažkur po savaitėlės galima bus dairytis voveraičių, o maždaug liepos mėnesį prasidės baravykų pikas. Jau buvo galima rasti gegužinukų grybų: lepšiai, raudonikiai, kazlėkai bei baravykas vienas kitas. Bet tai nėra masinis reiškinys, o daugiau atsitiktinumas“, - pasakojo V. Daugudis.
Prognozuoti grybų gausumą sunku
Paklaustas, ar šiais metais, dėl šiltesnio pavasario grybai pradėjo dygti anksčiau, pašnekovas linktelėjo galva, tačiau tai, anot jo, dar nieko nereiškia: „Pastebėjau, kad šiais metais grybai anksti pradėjo dygti, tačiau jie laikėsi vienoj vietoj, nes buvo baisiai šaltos naktys. Jie pasirodė anksti, tačiau neaugo, ankstyvų grybų būna kasmet. Jie tokie nesusipratę ir dažniausiai būna net ne savo dygimo vietose. Tiesiog išlindo ir surato, kad dar per anksti.“
Reikia patirties
Keista, kad vienam žmogui užtenka vos įžengti į mišką ir šis grįžta su pilna pintine, o kitas net gerokai pavargęs neprirenka daug grybų. Žinomas grybautojas tai aiškina paprastai.
Grybavimo žinovas juokėsi, kad kai prasideda grybavimo sezonas, jis grybauja prieš darbą, darbo metu ir po darbo: „Visi tai žino ir man atleidžia. Pernai pirmas voveraites radau birželio 3 dieną, o jau nuo birželio 7 pradėjau prekiauti.“
Kur ieškoti vertingų grybų?
Anot pašnekovo, paskutiniu metu daugiausiai grybų randa žemaičiai. Žemaitija palengva perima Lietuvos grybų karalienės titulą. V. Daugudis šį procesą aiškina paprastai. Ten yra drėgnesni miškai, daugiau lapuočių, vasaros ne tokios sausos. Grybautojas sakė, kad pavyzdžiui, Varėnoje šiluma viską išdžiovina labai staigiai, todėl žemaičiams pasisekė, kad jų miškuose drėgmė drėgmė išsilaiko ilgiau.
Keista, tačiau pokalbio pabaigoje grybavimo entuziastas prisipažino, kad grybų nemėgsta. „Surinktus grybus parduodu. Turiu savo pirkėjų, kurie išperka visus grybus, ratą. Aš grybų beveik nevalgau. Kai kiekvieną dieną į juos žiūri, tai jų nebesinori. Grybas gražus, kai yra gyvas“, - sakė V. Daugudis.