Kėdainių Janušavos turguje, viename iš seniausių Europoje ir nepakeitusio nei savo vietos, nei paskirties nuo 15 amžiaus, trečiadienį apie 9 valandą ryto grybų nedaug, bet užtat sezono naujokai čia įsikuria kaip kokie ponai: atokiau, kad būtų matomi, visiškai atskirai nuo daržovių, prieskonių, vaisi...
Voveraitės
145 straipsnių
Voveraitės – voveraitinių šeimos grybų gentis. Auga pušynuose, eglynuose nuo birželio iki spalio, kartais ir iki lapkričio mėnesio, beveik nekirmija. Voveraičių biologija ir ekologija, kaip ir baravykų, menkai ištyrinėta. Lietuvos Šiaurės Rytuose, Kapčiamiesčio apylinkėse, randama ir baltos spalvos voveraičių.
Ne mažiau nei Paryžiuje vykstančios pasaulio olimpinės žaidynės lietuviams kraują kaitina prasidėjusi neoficiali nacionalinė olimpiada miškuose.
Po liūčių puolę į Pietų Lietuvos miškus grybauti dzūkai ir iš kitų regionų suvažiavę grybautojai taip išrinko itin gausiai dygusias voveraites, kad dabar jų kainos miško gėrybių supirktuvėse ėmė didėti. O baravykų laimikiais pasigirti negali net patyrę grybautojai.
„Šiandien su sūnum nusprendėm, kad jau atsibodo tos lepeškos“, – komentavo mano įrašą apie grybinį lietų ir voveraičių augimą Dzūkijoje vasarojanti vilnietė smuikininkė Indrė Skuminienė.
Voveraičių picos neatsisakys net tie, kuriems paprastai pica nėra pirmo pasirinkimo patiekalas. Tačiau su voveraitėmis ji – ypatinga. Voveraičių picą pjaukite ir ragaukite, kol karšta.
Kai atsiranda pirmosios voveraitės, vienas geidžiamiausių patiekalų – padažas su voveraitėmis. Virtuvės šefai Paulius Lenkšas ir Pavels Matveks dalijasi receptu, kaip pasigaminti neabejotinai vieną skaniausių vasaros patiekalų. Padažą su voveraitėmis valgykite, kol šiltas.
Voveraites superka taip pigiai, kad nebeapsimoka: grybautoja tikina grybų nebepriduodanti nuo lito laikų (2)
Socialiniuose tinkluose jau nuo birželio pradžios pasipylė grybautojų skelbimai su pilnais kibirėliais voveraičių. Vieni kainas nurodo už litrus, kiti už kilogramus. Tuo metu supirkimo punktai už kilogramą siūlo bent dvigubai mažiau. Lietuvos miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos vadovo teigim...
Birželio vidurys dovanoja kalnus voveraičių tiems, kas netingi jų ieškoti. O manantiems, kad grybai neturi jokios naudos organizmui, savo pažiūras pats metas pakeisti.
Šeštadienį ir sekmadienį grybus dievinantys lietuviai išsiruošė į miškus. Čia, žinant vietas, buvo galima prisinešti tiek voveraičių, kad užtektų didelės kompanijos sočiai vakarienei. O štai kantresni grybautojai miške pabuvę ilgiau, galėjo ir užsidirbti.
Grybautojams birželio vidurys šiemet dovanoja šansą pačioms skaniausioms vakarienėms. Mėgstantys voveraites savaitgalį iš kai kurių vietovių galėjo jas tempti didžiuliais krepšiais, o atsirado ir tokių, kurie namo ėjo su miško karaliais baravykais.
Pavasario pabaigoje ir vasaros pradžioje samanų ir žolės žalumoje ima ryškėti geltonos voveraitės. Unikalios formos bei spalvos grybai mėgstami, nes praktiškai niekada nebūna sukirmiję. Ne tik Lietuvos, bet ir daugelio kitų šalių virtuvėje voveraitės užima garbingą vietą, iš jų gaminami įvairūs pati...
Nors vasara tik prasidėjo, turguje jau puikuojasi raudonviršiai.
Lietuvių pintinėse – voveraitės, baravykai ir raudonikiai: iš kur šis grybų bumas ir kiek jis dar tęsis (1)
Jau gera savaitė kaip lietuviai negali atsistebėti – iš miškų parsineša baravykų, raudonikių ir voveraičių. Ir ne po vieną kitą, bet tiek, kad ir pietums užtenka. Gamtininkas paaiškino, iš kur tiek grybų šiuo metu, kiek jie dar augs ir ar bus ką rinkti rudenį.
Dzūkai šiemet neįprastai anksti, sulig kalendorinės vasaros pradžia, pradėjo rinkti ir ragauti pirmąsias voveraites. Patyrę grybautojai sako, kad birželinių grybų būna kasmet, bet jų dygimas pasibaigia užklupus vasaros karščiams.
Voveraitės – vienas populiariausių grybų lietuvių lėkštėse, o palankūs orai leidžia jomis pradėti gardžiuotis dar nė neįsibėgėjus vasarai. Štai vilnietei Tomai jau birželio 2-osios popietę pavyko voveraičių pintinę parsinešti net nenutolus nuo sostinės.
Lietuvos miškuose galima aptikti daugybę įvairiausių grybų rūšių, tačiau pro tokį netyčia galima ir praeiti. Iš pažiūros grybas primena sudžiūvusią voveraitę, tačiau ekspertas siūlo neapsigauti ir sako, kad apie jo skonį svajoja didžiausi Europos gurmanai.
Voveraitės itin vertinamos dėl skonio savybių ir praktinių sumetimų. Jos beveik nekirmija ir jas sunku supainioti su nuodingais grybais. Maistinės savybės yra panašios kaip ir kitų grybų: jose yra karotenoidų, vitamino B2 (riboflavino) ir vitamino D, nemažai vario ir geležies bei antioksidacinių sav...
Klaipėda. Su žmona užsimanėm vakarienei grybų, jei tiksliau – voveraičių. Atsiduriu mieste apie 10 val. ryto. Galvoje sukasi mintys, kur gaut tų voveraičių. Parduotuvėje greičiausiai nebus, bent jau tikrai ne sekmadienį. Galimai rasčiau kokią senutę ar dieduką prie didesnės parduotuvės. Bet mažiausi...
Lietus, didžiausias džiaugsmas grybautojams, nes miškuose gausiai pradeda dygti grybai, tačiau ne visi juos gerai pažįsta. Siekiant neprisirinkti nuodingų ir pavojingų grybų vis dažniau pasitelkiamas išmanusis grybavimas, stebint grybus telefone, praneša LNK žinios.
Nors grybų karaliumi tituluojamas baravykas, daugybė lietuvių iš miškų arba parduotuvių tempia pintines kito gėrio – auksaspalvių voveraičių. Būtent šio gardumyno rugpjūčio 7 d. kai kuriuose miškuose buvo tikrai į valias.