Anakardžių riešutai, kava ir avokadai – vienos populiariausių kultūrų pasaulyje, tačiau ateityje šių produktų augintojai patirs iššūkių.
„Kava pasirodė esanti pažeidžiamiausia, o neigiamas klimato poveikis vyravo visuose pagrindiniuose gamybos regionuose. Tiek anakardžių riešutų, tiek avokadų auginimui tinkami plotai daugelyje pagrindinių juos auginančių šalių gali sumažėti“, – rašė tyrimo autoriai „PLOS One“ žurnale.
Tyrimo grupė naudojo 14 skirtingų klimato modelių, kad nustatytų, ar ateityje bus galima auginti avokadus, anakardžius ir „Coffeea arabica“ – populiariausią kavos atmainą. Jie nagrinėjo, kaip idealios sąlygos jų pasėliams būtų paveiktos visame pasaulyje ir kiekvienoje šalyje iki 2050 m. Mokslininkai rėmėsi trimis skirtingais šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų scenarijais: greitu išmetamųjų teršalų mažinimu, kuris apribotų atšilimą iki 2050 m. 1,6 laipsnio Celsijaus, o tai yra nedidelis sumažinimas, kuris apribotų atšilimą iki 2,4 laipsnio Celsijaus, ir didelės emisijos scenarijus, pagal kurį visuotinis atšilimas viršys keturis laipsnius Celsijaus, rašo „National Geographic“.
Remiantis tyrimu, tinkamumo elementai, kuriuos jie laikė, buvo ilgi sausros sezonai, vidutinė aukšta ir žema temperatūra, metinis kritulių kiekis, žemas dirvožemio pH, prasta dirvožemio tekstūra ir šlaito statumas. Jie nustatė, kad klimato sąlygos pasėlių augimui buvo svarbesnės nei dirvožemio sąlygos.
Kava buvo derlius, kuris labiausiai nukentėjo dėl klimato kaitos. Pagal visus teršalų išmetimo scenarijus derliui tinkamų regionų skaičius sumažėjo 50 procentų, pranešė „National Geographic“. Taip buvo labiausiai dėl kasmet kylančios temperatūros pagrindinėse kavą auginančiose šalyse, tokiose kaip Brazilija, Vietnamas, Indonezija ir Kolumbija.
Anakardžių riešutų auginimas buvo kiek mažiau sudėtingas. Jų tinkama teritorija padidėjo 17 procentų, pranešė „BBC News“. Tačiau atskiros šalys, kurios yra priklausomos nuo šių riešutų derliaus, vis tiek gali nukentėti. Jos prarastų svarbią tinkamą teritoriją Indijoje ir pusę riešutams tinkamų auginimo plotų Benine.
„National Geographic“ duomenimis, tinkamiausias avokadams plotas turėtų sumažėti nuo 14 iki 41 procento tokiose vietose kaip Dominikos Respublika ir Indonezija, tačiau tikimasi, kad vidutiniškai tinkamos vietos padidės 12–20 procentų. Meksikoje, kuri šiuo metu yra pirmaujanti avokadų augintoja pasaulyje, tinkamas plotas gali padidėti 66–87 procentais. Tačiau pagrindinis gamintojas Peru prarastų maždaug pusę jiems auginti tinkamo ploto, pranešė „BBC News“.
Tyrimo autoriai teigė, kad keičiantis klimatui galima pakeisti visų trijų pasėlių asortimentą, tačiau tai turi būti daroma atsargiai.
„Regionuose, kurie gali būti tinkamesni šiems augalams auginti, svarbu užtikrinti, kad nebūtų neigiamo poveikio aplinkai, pavyzdžiui, miškų naikinimo. Atliekant visus šiuos pokyčius, suinteresuotosios šalys, vietos bendruomenės turi įsitraukti į šiuos besikeičiančius procesus“, – „BBC News“ sakė tyrimo vadovas Romanas Grüteris iš Ciuricho taikomųjų mokslų universiteto.
Tyrimas patvirtina ankstesnius įspėjimus apie grėsmę, kurią kavai kelia klimato kaita, taip pat atskleidžia sudėtingus būdus, kuriais kylanti pasaulinė temperatūra paveikia kitus augalus.