Siekia atskleisti ne tik vabzdžių grožį, bet ir jų charakterį

Nuotraukų paroda neatsitiktinai surengta kavinėje Vero Coffee House“ (Maironio g. 7). Parodos kuratorių teigimu, ieškota neformalios erdvės, kurioje atsiskleistų fotografo Luko Jonaičio nuotraukų veikėjai – daugumai neįprasti, mažiau pažįstami vabzdžiai ir voragyviai.

Turbūt nedaugelis galvoja apie vabzdžius kaip apie meninį, estetinį objektą. Pasak organizatorių, būtent todėl norėta parodos lankytojus iš arti supažindinti su šiais mažaisiais Žemės gyventojais, fotografo užfiksuotais spalvingais jų „portretais“.
Lukas Jonaitis
Supratau, kad žmonėms yra įdomu tai, kas yra nematyta. Būtent todėl patraukė vabzdžiai - tai yra kitoks pasaulis. Šis pasaulis yra nuolat aplink mus, bet mes jo kasdien nematome, neatkreipiame dėmesio.

„Menas – tai nėra vien tik grožis. Stengiuosi užfiksuoti grožį, bet taip pat noriu atskleisti ir kažką daugiau,“ – sakė L. Jonaitis. Parodoje eksponuojamose makrofotografijose užfiksuota tai, ko tikrai nepamatysite kiekvieną dieną – vabzdžių ir vorų gyvenimo būdas ir gyvenamoji vieta, taip pat gyvūnų ypatybės, spalvos, charakteris.

L. Jonaitis pasakojo, jog fotografuoja beveik aštuonerius metus, o makrofotografija susidomėjo prieš penkerius. Makrofotografija – tai fotografavimas iš labai arti, užfiksuojant smulkiausias objektų – augalų, vabzdžių, kitų gyvūnų – detales.

Jaunasis menininkas Lietuvoje yra gerai pažįstamas gamtos fotografijos mylėtojams: jo nuotraukos buvo apdovanotos „Gintarinio žalčio“ konkurse, taip pat pateko į „Laukinės gamtos fotografijos“ albumus.

Fotografas spėjo susilaukti pripažinimo ir užsienyje. Prizas „Wild Wonders of Europe“ konkurse, nuotraukų publikacija „Nature Best Photography“ žurnale ir SXSW (South by Southwest) festivalyje Ostine, Teksase – tai tik keletas iš L. Jonaičio makrofotografijos pasiekimų.

Egzotiškos nuotraukos - iš Lietuvos regioninio parko

Gamta fotografą traukė nuo vaikystės, o vabzdžiai sudomino vos gavus pirmąjį fotoaparatą. Vienas pirmųjų dar su „muiline“ darytų kadrų buvo labai paprastas – boružė. Šią nuotrauką vaikinas patalpino į fotografams skirtą internetinę svetainę.

„Sulaukiau daug kritikos, - prisiminė L. Jonaitis. – Tada pradėjau ieškoti, kas toje nuotraukoje negerai: šešėliai, atspindžiai. Kituose kadruose jau stengiausi ištaisyti tas klaidas.“

Lūžis įvyko pasidalinus vabzdžiaėdžio augalo, saulašarės, nuotrauka.

„Sulaukiau žymiai geresnių įvertinimų. Be to supratau, kad žmonėms yra įdomu tai, kas yra nematyta. Būtent todėl patraukė vabzdžiai - tai yra kitoks pasaulis. Šis pasaulis yra nuolat aplink mus, bet mes jo kasdien nematome, neatkreipiame dėmesio. Tačiau egzistuodamas jis mus veikia labiau nei galėtų atrodyti,“ – kalbėjo fotografas.

L. Jonaitis pasakojo, jog vasaromis į gamtą važiuoja kasmet, daug laiko praleidžia ieškodamas to, ką ir pačiam ne taip dažnai tenka pamatyti. 

Pasak vaikino, dažniausiai jis eina fotografuoti tam tikros rūšies gyvūno pasiruošęs iš anksto. „Prieš ieškant vabzdžio ar voro reikia būtinai pasidomėti: kokioje vietoje jis gyvena, kokius augalus mėgsta. Pavyzdžiui, kai kurie vorai gyvena ant sienų, kiti labiau mėgsta augalus,“ - kalbėjo fotografas.

Išvykų į gamtą metu užfiksuotų nežinomų vabzdžių ar vorų rūšį fotografui padeda nustatyti entomologai. Visose parodoje eksponuojamose nuotraukose – Lietuvoje, Nemuno kilpų regioniniame parke sutinkami gyvūnai.

Netoli gyvena vaikino seneliai, todėl šio krašto gamta jam geriausiai pažįstama.

Šiuolaikiniai žmonės - per daug atitrūkę nuo gamtos

Ar sunku fotografuoti tokius mažus gyvius? Jaunasis gamtos fotografas atskleidė, jog kartais tenka praleisti ir po tris valandas stebint vieną vorą, kol pavyksta padaryti gerą kadrą.

„Daugelis mano vorų yra nuo kelių milimetrų iki vieno centimetro dydžio. Techniškai yra sudėtinga juos nufotografuoti. Šokliavoriai (vorų gentis – red. past.) šokinėja penkių centimetrų šuoliais. Viską mato aplinkui save, nes turi 8 aplink galvą išdėstytas akis. Reaguoja į bet kokį judesį, yra labai aktyvūs, todėl sunku fotografuoti,“ – GRYNAS.lt pasakojo L. Jonaitis.

Paklaustas apie ateities planus vaikinas sakė, jog norėtų ir toliau vystyti šį savo hobį – gyvūnų, gamtos peizažų fotografiją. Pasak jo, nors gamtos fotografija Lietuvoje po truputį auga, jaunų fotografų nėra daug.
Citata
Visose parodoje eksponuojamose nuotraukose – Lietuvoje, Nemuno kilpų regioniniame parke sutinkami gyvūnai.

„Šiuolaikiniai žmonės yra perdaug atitrūkę nuo gamtos, savo fotografija stengiuosi juos sudominti, pritraukti bent kiek arčiau,“ – sakė fotografas Lukas Jonaitis.

Daugiau šio fotografo nuotraukų galite peržiūrėti ČIA. 

L. Jonaičio paroda „Insecta in Photo“ kavinėje „Vero Coffee House“ (Maironio g. 7, Kaunas) veiks iki gruodžio 31 d.