GRYNAS.lt jau rašė, jog kai kuriose savivaldybėse, net ir investavus į brangius biokuro įrengimus, gyventojų mokami mokesčiai už šildymą nė kiek nesumažėjo. Šiandien pripažįstama, jog pirmasis biokuro biržos modelis buvo netobulas, tad pristatomas naujas.
Biokuro kaina - nenuspėjama
„Kaina mažai priklauso nuo miškingumo, nuo malkinės medienos kirtimo savivaldybėje, nuo instaliuotos galios dydžio - tai sunkiai paaiškinami skirtumai. Biokuro pirkimo kaina skirtingose centrinės šilumos tiekimo įmonėse skiriasi net iki 100 procentų. Natūralu, kad tokie ryškūs kainų skirtumai kelia klausimus. Iš biržos sandorių bent jau būtų aiški tiksli kiekvieno sandorio statistika“, - kalbėjo L. Žalaitė.
Kitaip tariant, vienose savivaldybėse kainos stulpelis tiesiog šokteli aukštyn, tarsi be priežasties. Net specialistai ilgai aiškina, kodėl ši kaina yra tokia ir ne kitokia.
Biržos dalyviai turės patikimumo kategorijas
„Manome, kad reikėtų sukurti sąlygas, kad augant biokuro paklausai – o ji, mūsų nuomone, tikrai augs – nebūtų užkelta biokuro kaina. Norisi, kad ta rinka taptų skaidresnė, pati savaime valytųsi. Norime įsiklausyti į smulkesnių bei naujų rinkos žaidėjų balsą. Norime įvesti aiškias taisykles, kaip išmatuoti biokuro kokybę, priimamą kiekį ir taip toliau“, - kalbėjo L. Žalaitė.
Generalinės biokuro biržos „Baltpool“ direktorės teigimu, kartais Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos ataskaitose matome kainą, tačiau niekas nežino, kaip ji suskaičiuojama, todėl biržos tikslas ir yra didinti biokuro rinkos skaidrumą.
Taigi kaip veiks naujoji biokuro birža ir kokiu būdu joje „susitiks“ pirkėjai bei pardavėjai?
Biržos dalyvis priskiriamas tam tikrai kategorijai, įvardijamai A, B, C, D raidėmis. Šios kategorijos rodo tiekėjo arba pirkėjo patikimumo lygį (patikimiausi tiekėjai arba pirkėjai – A kategorijos).
Apsidraus per užstatus
„Perkant biokurą skelbiamų derybų būdu, kuris, sako, yra geriausias, yra bent 19 punktų ką reikia padaryti. Kitą sykį šilumos gamybos įmonė gali netgi nežinoti kiekvienos tos procedūros. Ir netyčia, ar tyčia, nepastebėti, kad kažką blogai įvykdė. Siekiame išvengti viso šio didelio biurokratinio mechanizmo. Biržoje galite pateikti pavedimą ir praktiškai per minutę, na, daugiausia per dvi savaites padaryti sandorį. Tokiu būdu visi visiems gali padėti“, - aiškino L. Žalaitė.
Tuomet suderinamos galutinės sąlygos ir atėjus laikui biokuras pradedamas tiekti šilumos gaminimo įmonei.
„Nepatikimieji“ biržoje gali nudegti
„Norime, kad visi biržos dalyviai prisiimtų adekvačius įsipareigojimus. Kad nebūtų: „Et, surizikuosiu, parduosiu tam šilumininkui, paskui – gal kaip nors, iš kur nors nupirksiu to biokuro, perparduosiu“. Kad tokių dalykų nebūtų, siekiame, kad visiems nepaklusniems būtų taikomos nepalankios sąlygos. Ateinant į biržą patikriname viską detaliai – kiek bendrovė turi automobilių, skiedrovežių, kokių turi ar neturi skolų bankui, ar pardavėjas yra teistas. Perkame duomenis apie įmonių kreditingumą, kurie parodo visas įmanomas bendrovės skolas – tiek bankams, tiek SODRai, tiek mokesčių inspekcijai. Pagal tai suteikiama patikimumo kategorija“, - kalbėjo „Baltpool“ generalinė direktorė.
Kiekvienai kategorijai suteikiama papildomos rizikos valdymo priemonės. Kitaip tariant, „nepatikimieji“ turi mokėti daugiau užstatų, gali būti apribota jų prekybos apimtis, smulkioms ir nepatikimoms bendrovėms draudžiama sudaryti ilgalaikius sandorius.
Jei užstatų suma per maža – tuomet dėl nuostolių aiškinamasi teismo keliu.
Kaina - kartu su transportavimo išlaidomis
Sandoriai biržoje sudaromi vienai savaitei, mėnesiui arba vienam metų ketvirčiui. Galima sudaryti ir keturis sandorius keturiems ketvirčiams. Tuomet biokuro tiekimo ir pirkimo sutartis verslininkai bei šilumos gamybos įmonės turėtų visiems metams.
„Kiekvienas biokuro prekeivis gali apsiriboti, kur jis nori veikti. Pavyzdžiui, jei siekia prekiauti tik Kauno apskrityje, tokį regioną ir apsibrėžia. Taigi kiekvienas pasirenka ir savo prekybos, verslo strategiją. Kaip jis prekiaus, kokiam laikotarpiui sudarys sandorius“, - kalbėjo „Baltpool“ generalinė direktorė.
Jos teigimu, vėliau numatoma leisti biržoje prekiauti ir šiaudais, tik kol kas nepatvirtinti šios žaliavos kokybės reikalavimai.
Biokuro tiekėjai į biržą šnairuoja
Moteris pabrėžė, jog ateityje netgi bus skelbiamas savivaldybių biokuro kainų žemėlapis, įvykusių aukcionų duomenys kaupiami.
„Mūsų tikslas atverti rinką, sulyginti sąlygas žaidėjams, padaryti taip, kad kiekvienas proporcingai savo pajėgumams – tiek finansiniams, tiek gamybiniams – prisiimtų įsipareigojimus. Norime sukurti skaidrią rinką ir užtikrinti teisingą kainą“, - biržos tikslus vardijo L. Žalaitė.
Biržos komisinis mokestis bus 0,3 proc. ir jį mokės ir biokuro tiekėjas, ir šilumos gamybos įmonė.
Konferencijoje, kurioje buvo pristatyta šis naujas biržos modelis, biokuro srityje dirbantys verslininkai pažėrė daug kritiškų klausimų.
„Kuriate naują verslą. Tai gal steigiame biržą namui statyti – Jonas atneš vieną langą, Petras – duris. Pažiūrėsim, kas išeis...“, - komentavo vienas jų.
Nuskaidrėjusi kaina - nebūtinai mažesnė
GRYNAS.lt pasiteiravo Lietuvos biomasės energetikos asociacijos LITBIOMA prezidento Remigijaus Lapinsko, ar ši birža jam atrodo patikima bei galinti „praskaidrinti“ biokuro kainą.
Pirmiausia domėjomės, kodėl taip skirasi biokuro kaina skirtingose savivaldybėse.
Jis mano, kad birža gali turėti poveikį, kai pagaliau taps aišku, kokia yra vidutinė biokuro kaina. Tačiau nebūtinai ji bus mažesnė už šiandieninę.
„Kai kuriose savivaldybėse kaina – labai pigi. Kodėl? Na, ten vyksta skaidrūs, sąžiningi konkursai, atvažiuoja 15-20 įmonių, dalyvauja konkurse, miestas randasi miškingoj teritorijoj, vežti toli nereikia – štai ir pigi kaina. Ir kas kita – vakarų Lietuvoje. Kur nors Klaipėdos rajone - iš vienos pusės jūra – ten miškas neauga, reikia vežti iš toliau, vartojimas pakankamai didelis – todėl ir kaina kiek didesnė. Vis dėlto, mūsų asociacija mano, kad birža yra reikalingas instrumentas, galinti padėti suformuoti tą teisingą kainą. Bus žymei lengviau palyginti atskirų miestų apsirūpinimą tuo pačiu biokuru“, - dėstė R. Lapinskas.
Kodėl pirmas biržos blynas išėjo prisvilęs?
Jis patvirtino, jog iki šiol praėjusiais metais startavusi biokuro birža praktiškai neveikė. Kodėl?
R. Lapinsko teigimu, buvo neteisingai suplanuotas pats prekybos modelis.
„Šitas prekybos modelis, kuris įvertina biokuro tiekėjo buvimo vietą, biokuro kainą, ir transportavimo atstumą iki poreikio vietos, sugeba visa tai susumuoti ir išdėstyti elektroniniu būdu laimėtojų eilę – toks modelis mūsų nuomone, turėtų veikti“, - svarstė „LITBIOMOS“ prezidentas.
Vis dėlto, jis siūlė daryti ne revoliuciją, o evoliuciją ir naująjį biržos modelį diegti palengva, o ne varu varant visus tiekėjus ir šilumos tiekimo bendroves į biržą.
„Jei šį modelį diegsim atsakingai ir tvarkingai, manau, kad „malkų nepriskaldysim“ - blogąja prasme“, - juokavo R. Lapinskas.