Anot S. Jasionio, gamta augina ir puoselėja stipriausius augalus, o silpnus sunaikina: „Žmonės dabar augina daug iš šiltesnių kraštų atvežtų veislių, bet jos augti mūsų sąlygomis per silpnos. Dirva tai jaučia ir tą augalą smaugia.“
– Turbūt retas pagalvoja, kad Dzūkijoje galingi medžiai auga būtent smėlynuose. Kaip jie auga tame smėlyje?
Knygoje rašau apie simbiontus. Kuo skurdesnės sąlygos, tuo labiau augalui reikia pagalbos. Šis gamtos dėsnis tinka absoliučiai visiems gyviems organizmams, žmonėms – irgi. Kuo sunkiau gyventi, tuo labiau reikia pagalbos. Kai gyventi lengva, mes ir pagalbos neprašome, ir kitiems padėti nenorime. Augalų pasaulyje lygiai taip pat. Augalai gamina gliukozę ir per šaknis daug jos išskiria į žemę, kad priviliotų pagalbininkus (smėlynuose – daugiausia grybus).
Pušynuose auga baravykai – medžių simbiontai. Jų grybiena susijungia su medžių šaknimis ir ima angliavandenius (gliukozę), o medį aprūpina daugybe mineralinių, biologiškai aktyvių medžiagų bei vandeniu. Grybiena daug kartų didesnė nei medžio šaknys, todėl susiurbia iš dirvos vandenį, skaido negyvos organikos sluoksnį dirvos paviršiuje ir taip maitina medį. Taigi medžiai išgyvena ekstremaliomis sąlygomis, nes jiems padeda grybai.
– O ką daryti, kad grybiena vešėtų? Juk sode jos nėra.
– Kritikuojate kompostavimą – sakote, kad tai niekam tikę konservai. Kodėl?
– Kas atsitinka kompostuojant? Dirvos bakterijos suskaido augalinę organiką, kurią mes sudedame. Į kokius produktus skyla augalinė organika? Į du pagrindinius produktus, iš kurių susidarė – anglies dioksidą ir vandenį. Tai du pagrindiniai elementai, kurių augalai sunaudoja daugiausia. Vadinasi, kompostuojant pirmiausia išsiskiria anglies dioksidas ir vanduo. Tačiau anglies dioksidas yra dujos, todėl komposte nebesusilaiko. Komposte yra šiek tiek anglies, azoto, fosforo, kalio, bet pagrindinio elemento, kuris sudaro 70 proc. augalo mitybos, nebelieka. Tai negyvas, be energijos maistas.
– Dirva geriau kvėpuoja per velėną ar kažkokius augalus nei plika. Turbūt ir daržuose matėte, kad po lietaus susidaro tokia sudžiūvusi pluta. Tada dirva nebekvėpuoja, reikia ją supurenti kauptuku, kad augalai augtų. Dirva geriau kvėpuoja, kai joje kažkas auga, nes žemėje susidaro kanalai, ertmės, ji kvėpuoja ir per augalų stiebus. O jei po medžiu paliekate pliką žemę manydami, kad medis geriau maitinsis, galiu paklausti, kaip jis maitinsis ir iš kur žemėje atsiras maisto. Jei po medžiu auga vienmečiai ar daugiamečiai augalai, žiemą dirvoje lieka negyvos jų šaknys arba jie patys nugriūva, sudžiūsta, supūva ir t. t. Energiją augalai ima tik iš kitų augalų negyvos medžiagos, t. y. saulės energija sukaupiama augalinėje masėje.
– Griaunate mitus ir apie ligas bei kenkėjus – tvirtinate, kad visi plėšrūnai, vabzdžiai – absoliučiai viskas reikalinga sodui.
– Gamta viską tvarko?
– Gamta yra tobula. Mes nebūsime jokiais kūrėjais griaudami gamtos tvarką.
– Dabar daugėja skruzdžių. Jos augina amarus, amarai ėda medžius. Ką daryti?
– Auginti stiprius augalus. Stipraus augalo neėda niekas. Gamtos tvarka paprasta. O augmenijos užduotis – sugerti saulės energiją. Kas vyksta? Visas gyvas pasaulis (ir mikroorganizmai, ir grybai ir visa kita) tarnauja tam procesui, kad saulės energija būtų gaudoma. Vadinasi, gamta augina, prižiūri ir puoselėja stipriausius augalus, kurie paims daugiausia saulės. Silpnesnį, neperspektyvų stengiamasi greitai suvirškinti, jo sukauptas medžiagas atiduoti dirvai ir auginti naują stiprų augalą.
Kartais net verkti norisi, kad daržus užkariauja piktžolės, bet čia gamta taip dirba. Jai tavo burokėliai nereikalingi, jai reikalingos tos žolės, kurios gerai auga, yra atsparios. Jei auginsime stiprius augalus ir į dirvą atiduosime jų sukauptas medžiagas (lapus ar visa kita), mikroorganizmai palaikys dirvos gyvybę. Žmonės dabar augina daug iš šiltesnių kraštų atvežtų veislių, bet jos augti mūsų sąlygomis per silpnos. Dirva tai jaučia ir tą augalą smaugia.
– Kai kurios šalys rūpinasi augalų, daržovių, vaisių kultūriniu paveldu. Jūs Suomijoje atradote mūsų senąją ropę. Kuo vertingos senosios kultūros?
– Tiems, kurie nori išsaugoti kultūrinį paveldą, reikėtų susirasti senų kultūrų sėklų ir pradėti auginti savo sklype?
– Taip. Labai paprasta.