Gamintojo atstovė: žmogus matavo ne tą, ką reikia
Dalius laiške redakcijai rašė panoręs savo namus apšviesti LED lemputėmis. Pirmiausia jis devynių vatų lemputes užsisakė iš internetinės parduotuvės „eBay“. Tačiau vietoj to, ką jis užsisakė, iš Kinijos buvo atsiųsto trijų vatų galingumo lemputes.Tą jis patikrino paprastu įtampos matavimo prietaisu.
Nurijęs nuoskaudos piliulę, vyras penkių vatų galingumo lemputes vėliau pirko lietuviškoje „ELMO“ parduotuvėje. Tačiau Daliui teko nusivilti ir antrą kartą: „Nuvykęs į saloną išsirinkau man tinkamas E14 cokolių 5 vatų šiltai baltos šviesos lemputes. Ant dėžutės ir pačios lemputės puikuojasi užrašas, kad tai „ELMO“ 5 vatų gaminys. Parsivežus namo ir įjungus pasirodė, kad šviečia prasčiau nei kiniškos. Kitas žingsnis – įtampos matavimas turimu prietaisu. Nepatikėsit, bet jis parodė, kad lemputė ima vos 3 vatų energiją, o kur likusieji du vatai? Sakyčiau, mano prietaisas rodo nesąmones, tačiau jau anksčiau esu nusipirkęs 7 vatų LED lemputę, nesakysiu kur, ir prietaisiukas rodo tuos septynis vatus, kaip ir priklauso,“- savo mini tyrimo išvadas apibūdina Dalius. Jis prideda nuotrauką, kurioje matyti elektros energijos matuoklis ir įjungta 5 W lemputė.
Dalius yra atlikęs tyrimą ir su daugiau įvairių gamintojų lempučių ir jį nufilmavęs vaizdo kamera. Klipą galite pamatyti spustelėję ŠIĄ NUORODĄ.
Bendrovės atstovė Neringa Grajauskienė teigė, kad klientas pasirinko netinkamą metodiką, todėl ir gavo netikslius rezultatus. „Parvežus namo ir įjungus jam pasirodė, kad šviečia prasčiau. Jis atliko tyrimą įtampai matuoti skirtu prietaisu. Žmogus matavo ne galingumą, bet įtampą. Jis neteisingai suprato. Įtampa ir galingumas skiriasi kaip diena ir naktis. Matavo įtampą, o gavo, kad galingumo per mažai“, - stebėjosi pašnekovė.
Perkant pigiai kokybės tikėtis neverta
Vilniaus Gedimino technikos universiteto Elektronikos fakulteto Elektrotechnikos katedros docentė Sonata Tolvaišienė pripažino, kad jai sunku komentuoti situaciją nemačius lemputės ir prietaiso, kuriuo buvo atliktas matavimas.
Anot jos, daug įtakos šviesos srautui turi ir tai, kaip šios lemputės naudojamos: „LED lempoms turi būti pateikiama atitinkama įtampa, taip pat turi būti užtikrinamas aušinimas ir tinkamas montavimas. Yra daug parametrų, kurie gali turėti įtakos šviesos srauto sumažėjimui. LED galima paduoti ir stipresnę įtampą, tada švies stipriau, tačiau mes iš karto sutrumpinsime tarnavimo laiką. Jeigu bus paduota per silpna įtampa, švies silpniau,“ - teigė pašnekovė.
Docentė patarė perkant LED lemputes nesusigundyti pigiausiu pasiūlymu. Ji pati didelį dėmesį skiria kainai: „Labai svarbi LED kristalo kokybė. Norint pagaminti kokybišką, reikia didelių išteklių. Tačiau kai kalbama apie LED, dažniausiai vertinama ne galia, bet šviesos srautas.“
„Labai daug lemia lemputės sumontavimas. Tai priklauso nuo įsigyto LED galingumo. Jei jis mažas, šilumos nuotėkius galima montuoti pačioje lemputėje. Jeigu galingas elementas, reikia montuoti ant aliuminio profilių tam, kad būtų šilumos nutekintojas. Kuo galingesnis, tuo reikia didesnio radiatoriaus“, - sakė mokslininkė.
Su tokiais atvejais dar nesusidūrė
Visgi jis, kaip ir VGTU mokslininkė, laikėsi pozicijos, kad pirkėjas turėjo tirti šviesos srautą: „Reikia žiūrėti, kokį šviesos srautą deklaruoja pardavėjas. Penkių vatų lempa turėtų išspinduliuoti apie 300 liumenų. Jei lempa suvartoja tik 3 vatus, ji turėtų mažiau šviesos skleisti. Jei būtų rašoma, kad išspinduliuoja 300 liumenų, o šviestų mažiau, vadinasi, netiksli informacija. Apskritai sukčiavimu būtų galima laikyti tokią situaciją, jeigu būtų nurodyti trys vatai, o lempa vartotų penkis vatus. O jeigu tai, ką sako pirkėjas, yra tiesa, tai jis permokėjo, nes didesnės galios lempa brangiau kainuoja, bet ji turi daugiau ir šviesti.“
Galiausiai jis pridūrė, kad rizika padidėja tuomet, jei įmonės LED lemputes surenka iš nekokybiškų detalių: „Rinkoje yra begalė gamintojų, kurie tik užsakinėja komponentus ir vietoje juos surenka. Tie komponentai siunčiami iš Kinijos. Apskritai, Kinijoje galima rasti tiek žemą, tiek aukštą kokybę. Tačiau klausimas: kokius komponentus atsisiunčia vietiniai surinkėjai? Dažniausiai niekas į kokybę nekreipia dėmesio ir ieškoma pigiausio varianto,“ - verslininkų būdus sutaupyti atskleidė Gintas Malašauskas.
„ELMO Technologijos“: mums svarbi kiekvieno vartotojo patirtis
Komentuodama vartotojo atliktą tyrimą, bendrovės atstovė vadovavosi jai perduotu laiško tekstu, kuriame cituojamas asmuo rašė, kad galią matavo voltmetru. Kadangi voltmetru įprastai yra matuojama įtampa, o ne galia, pirmiausia dėmesys ir buvo atkreiptas būtent į šią detalę. Tuo tarpu vaizdo įraše, kuriame įamžintas vartotojo tyrimas, buvo parodytas jau kitas prietaisas, kurį situaciją komentavusi atstovė galėjo pamatyti tik jau pasirodžius straipsniui ir komentarui jame. Tad įvyko nesusipratimas.
„Mums labai svarbi kiekvieno vartotojo patirtis ir vertinimas, todėl labai norėtume pakviesti šį eksperimentą atlikusį mūsų klientą į jam esantį arčiausią ELMO saloną ir kartu išsiaiškinti, kokios buvo charakteristikų neatitikimo priežastys. Kol kas nematėme nei konkretaus gaminio, nei to, kokius defektus įžvelgė mūsų klientas”, - sako Neringa Grajauskienė, „ELMO Technologijos" vadovė.
„Jei turite klausimų ar nusiskundimų kokybe – mielai prašome susisiekti su mumis el. paštu info@elmolight.eu arba registruotis svetainėje www.elmo.lt, bei užsukti į artimiausią ELMO saloną - visada surasime geriausią sprendimą”, - teigia bendrovės vadovė."