Kenkėjai – ką tik suremontuotose patalpose
„Vos prieš mėnesį įsikraustėme į naująjį namą. Įsikūrimo džiaugsmą netrukus pakeitė nerimas – besitvarkydama namus pastebėjau medinio stalo paviršiumi ropinėjančius mažyčius vabzdžius. Žinojau, kad jie negalėjo atsirasti dėl netvarkos, nes namai visą laiką kruopščiai prižiūrimi, juose neseniai apsigyvenome. Norėdama kuo greičiau susidoroti su šia baisia problema ir išsiaiškinti jos priežastis, nedelsdama kreipiausi į specialistus“, - nemaloniais prisiminimais dalinasi kaunietė Renata.
Kenkėjų kontrolės ekspertų UAB „Dezinfa“ biologo Liutauro Grigaliūno teigimu, pastaruoju metu ypač pagausėjo sunerimusių gyventojų, susiduriančių su menkai pažįstamais vabzdžiais – šiengraužiais – iškvietimų.
„Šiengraužiai – smulkūs 1-2 mm ilgio vabzdžiai, dar vadinami knygų ar dulkių utėlėmis, paprastai gyvena gamtoje, tačiau ne mažiau mėgsta ir žmonių gyvenamas patalpas, kuriose gali maitintis ant džiūstančio tinko, popieriaus, tapetų, baldų apmušalų augančiu mikroskopiniu grybeliu - pelėsiu. Svarbu paminėti, jog šiengraužiai – antriniai kenkėjai, jie dažniausiai įsiveisia tokiose vietose ar produktuose, kurie jau yra užkrėsti pelėsiu“, - sako L. Grigaliūnas.
Šiengraužiai minta maisto produktais, patenka į maisto pakuotes – jie užsiveisia esant pakankamam drėgmės ir šilumos santykiui. Tokios sąlygos reikalingos augti jų pagrindiniam maisto šaltiniui – pelėsiui. Paplitę vabzdžiai užkrečia tokias grūdines kultūras, kaip kviečiai, miežiai, kukurūzų ryžiai, ankštiniai, aliejiniai ir kakavos produktai. Mėgstamiausia šių vabzdžių vieta namuose – virtuvė ar vonios kambarys. Kenkėjai taip pat dažnai sutinkami parduotuvėse ar sandėliuose, kuriuose laikomi maisto produktai.
Būtina sunaikinti kiekvieną kiaušinėlį
Namuose įsikūrę šiengraužiai gyvena iki pusės metų. Per tą laiką, esant optimalioms drėgmės ir šilumos sąlygoms, 25 kartus per mėnesį pasidauginanti patelė gali sudėti iki 200 kiaušinėlių. Patalpose, kuriuose vidutinė temperatūra mažesnė nei 30 laipsnių ir yra mažai drėgmės, kiaušinėliai vystosi 56 dienas, šiltose ir drėgnose vietose kiaušinėliai vystosi tik 21 dieną. Tokiu būdu, iš pirmo žvilgsnio, išnaikinus vabzdžius jų populiacija netrukus vėl atsinaujina. Naikinimas sudėtingas ir dėl to, jog besivystantys vabzdžiai būna sunkiai pastebimi (beveik permatomi), tik visiškai suaugę tampa rudos spalvos.
L. Grigaliūno teigimu, šiengraužių naikinimas namuose būtinas, nes jie gali žmonėms sukelti alergines reakcijas.
„Laboratoriniais tyrimais nustatyta, jog šiengraužiai gali būti tolerantiški insekticidams. Dėl to namų sąlygomis kovoti su šia problema ypač sudėtinga. Šiengraužių užkrėstose patalpose kartu su chemine kontrole reikalingas griežtas sanitarijos sąlygų laikymasis, būtina pasistengti, jog aplinka būtų kuo sausesnė, vėsesnė, taip užkertant kelią pagrindinio šiengraužių maisto – pelėsio atsiradimui ir dauginimuisi. Kenkėjų užkrėstą produkciją rekomenduojama sunaikinti, o kitus produktus neužlaikyti ilgą laiką“, - pataria L. Grigaliūnas.