Pavasarį miške galima surinkti puokštę iš įvairiaspalvių žiedų: žydrų - žibuoklių (Hepatica), baltų – plukių (Anemone), violetinių – šilagėlių (Pulsatilla), geltonų vištapienių (Gagea ) ar šalpusnių (Tussilago). Dar nespėjus medžiams išskleisti lapų, miške pražysta ir įvairių spalvų žiedus turintis augalas – tamsioji plautė (Pulmonaria obscura).
Tai įvairiaspalvė puokštė – žiedų vaivorykštė ant vieno trumpo stiebo. Nėra šis augalas išskirtinis ar patrauklus, tačiau originalus - žiedai skirtingų spalvų: rožiniai, žydri, mėlyni ir violetiniai.
Žiedų spalva priklauso nuo žiedlapių ląstelėse esančių sulčių reakcijos. Gyvenimą žiedas pradeda rožiniu, o mėlynuoti pradeda tik po apdulkinimo, tada baigiasi nektaro gamyba.
Vabzdžiai išnešiojantys žiedadulkes, dažniausiai lanko tik rožinės spalvos žiedus. Tokie augalai, kurių žiedų spalva keičiasi vegetacijoje vadinami „augalais vitrinomis“. Rožinė spalva vabzdžiams kaip iškaba – „nektaro yra“. Medžiagas, suteikiančias žiedams spalvą, vokiečių chemikas L. Markvartas 1835 m. pavadino antocianais. Rūgščioje reakcijoje jis yra rožinis, neutralioje – violetinis, šarminėje – mėlynas. Kai keičiasi sulčių reakcija (rūgšti ar šarminė), antocianai keičia spalvą nuo raudonos iki mėlynos.
Plautei būdinga dar viena ypatybė. Kad išvengtų savidulkos jos žieduose dulkinės atsidaro ir išsiskleidžia purka skirtinguose aukščiuose. Toks reiškinys vadinasi – heterostilija.
Tamsioji plautė (Pulmonaria obscura) – dekoratyvus, medingas, vaistinis ir maistinis augalas. Jos lapuose ir stiebuose yra taninų, gleivių, karotino, dervų, vitamino C, daug mikro- ir mikroelementų.
Ar daug kas žino, kad tamsioji plautė (Pulmonaria obscura) – valgomas augalas? Anglijoje ir Skandinavijos šalyse jos lapus naudoja salotoms gaminti, verda sriubas, pagardina žuvies ir mėsos patiekalus.
Salotoms ir sriuboms naudojami rozetiniai lapai. Ypač tinka plautės lapus maišyti su rūgštynėmis, svogūnais, morkomis, krienais ar raugintais kopūstais. Verdant sriubas pridedama bulvių ir petražolių. Troškinti plautės lapus skaniausia su žuvimi ar vaisiais.
Tamsioji plautė jau baigia žydėti, tačiau lapų prisirinkti galima beveik visą vasarą.