Pasirodo, šioje sutartyje numatyta, kad ligoninė be raštiško „Litesko“ sutikimo negali įsirengti atsinaujinančios energijos šaltinių.
Ligoninė - vienas didžiausių šilumos vartotojų
Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninė dėl atsinaujinančios energijos šaltinių įsirengimo ketina dalyvauti iš Europos fondų finansuojamoje Klimato kaitos specialiojoje programoje.
Planuojama įsirengti dvylika atskirų saulės šiluminių jėgainių ties kiekvienu ligoninėje esančiu šiluminiu punktu. Kiekviena jėgainė turėtų programuojamą ir nuotolinį valdymą, kuris būtų sujungtas su centrinio valdymo pultu. Tai sumažintų aplinkos taršą ir sąnaudas šilumos energijos pirkimui iš centralizuotos šilumos tiekėjo – bendrovės „Litesko“.
Taip pat planuojama pasistatyti geoterminės šilumos tiekimo jėgainę, kuri naudotų žemės energiją ir būtų integruota į centrinį ligoninės šilumos punktą. Ji taip pat būtų valdoma nuotoliniu būdu. Ši jėgainė šiltuoju metų laikotarpiu atliktų įstaigos patalpų vėdinimo funkciją, nereikėtų dalies kondicionierių ir tokiu būdu būtų taupoma elektros energija. Turint tokią jėgainę sumažėtų aplinkos tarša ir būtų taupomos ligoninės išlaidos centralizuotam šildymui.
Ligoninėje atlikto energetinio audito rezultatai parodė, kad įsirengus atsinaujinančios energijos šaltinius perkamos šilumos energijos kiekis sumažėtų 50 proc. per metus. Įvertinus pernykščių centralizuotos šilumos kainų vidurkį, išlaidos tokiu būdu gaminamai energijai pirkti per metus sumažėtų apie 600 tūkst. litų. Gegužės–rugsėjo mėnesiais būtų galima beveik nesinaudoti „Litesko“ paslaugomis, nes pakaktų alternatyvių šilumos šaltinių energijos.
Sutaupytos lėšos dėl šilumos tiekimo būtų panaudojamos ligoninės teikiamoms paslaugoms gerinti.
Sutartis - 20-čiai metų
Ligoninė dėl dalyvavimo šilumos ūkio modernizavimo projekte turėjo sulaukti savo steigėjos – Alytaus miesto savivaldybės tarybos pritarimo. Šio klausimo svarstymas buvo atidėtas, nes, kaip tarybos posėdyje pastebėjo miesto meras Jurgis Krasnickas, ligoninę varžo tam tikra sutartis.
Pasirodo, 2006-ųjų birželio viduryje „Litesko“ ir Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninė pasirašė centralizuotos šilumos tiekimo ligoninei sutartį. Ligoninė įsipareigojo be raštiško „Litesko“ sutikimo neįsirengti ir nenaudoti alternatyvių šilumos energijos generavimo pajėgumų.
Kaip sakė „Litesko“ filialo „Alytaus energija“ komercijos direktorius Antanas Krilavičius, iki šiol šilumos tiekėjai į ligoninės šilumos ūkį investavo apie pusantro milijono litų – visuose ligoninės korpusuose atnaujinti šilumos punktai, įrengta katilinė, garantuojanti įstaigos, kaip atskiro objekto, apšildymą, elektros generatorius, užtikrinantis elektros tiekimą bet kuriuo momentu.
Ligoninė yra vienas didžiausių centralizuotos šilumos energijos vartotojų mieste. Jeigu ji įsirengtų alternatyvius energijos šaltinius ir sumažintų centralizuotos šilumos pirkimą, „Litesko“ prarastų dalį pajamų. Realu, kad centralizuotos šilumos kaina dėl to gali būti didinama visiems alytiškiams.
Šilumos tiekėjai, sužinoję apie ligoninės planus dalyvauti atsinaujinančios energijos šaltinių įsirengimo projekte, prakalbo apie pasirašytos sutarties nepaisymą, o taip besielgianti ligoninė turėtų atlyginti „Litesko“ patirtus nuostolius.
Vyksta derybos
Šiuo metu tarp „Litesko“ ir ligoninės vyksta derybos dėl šios ketinimų dalyvauti europinių fondų finansuojamame projekte. Kol kas jokių rezultatų nepasiekta.
Kyla klausimas, ar kitos miesto savivaldybei pavaldžios įstaigos nėra pasirašiusios panašių šilumos tiekimo sutarčių su „Litesko“, kurios apribotų jų dalyvavimą projektuose dėl alternatyvių šilumos energijos šaltinių įsirengimo.
Šios sutartys yra konfidencialios tol, kol savivaldybei pavaldžios įstaigos neprašo jos pritarimo dalyvauti tokiuose projektuose.