Sukūrę virtuvės piešinį jie prie kiekvieno virtuvės įrenginio ar spintelės įrašė po patarimą, kaip išlaikyti maistą tinkamą vartoti kuo ilgiau. Štai kokius patarimus pateikia aplinkosaugos specialistai:
- Tegu šaldytuvas atlieka savo darbą. Netinkamas maisto laikymas, pavyzdžiui, netinkamoje temperatūroje, yra pagrindinė priežastis, kodėl tiek daug jo išmetama. Šaldytuvo temperatūra turėtų būti žemesnė nei 5 laipsniai šilumos. Lauko termometru galite nesunkiai patikrinti jo vidaus temperatūrą, nes šaldytuvuose esantys reguliavimo ratukai neretai nurodo ne temperatūrą, o tik šaldymo stiprumą, įvertintą skaičių indeksais.
- Atverkite virtuvės spintelės duris. Iš dažnai naudojamų ir „amžinų“ produktų, tokių kaip ryžiai, makaronai ir anksčiau patiekalų likučių, galite pagaminti naują patiekalą. Pavyzdžiui, daržovių troškinio likučių ir makaronai – išeina makaronai su daržovių padažu. „Amžinųjų“ ir negendančių produktų atsargų turėkite visada. Tuomet galėsite lengvai „užmaišyti“ ką nors iš bet ko, ko liko šaldytuve.
-Dauguma žmonių įprasčiausius produktus laiko netinkamoje vietoje. Nepamirškite, jog vaisius reikia laikyti šaldytuve (išskyrus bananus!), bulves – tamsioje patalpoje ar spintelėje, duoną – duoninėje. Jei pasitikdami svečius vaisius patiekėte dubenyje ar vazoje, jiems išėjus likučių nepatingėkite sudėti atgal į saldytuvą.
Mes neretai pagaminame tiesiog per daug maisto. Jei suprantate angliškai, šioje svetainėje galite rasti porcijų planavimo įrankį.
Pagal jį dviem suaugusiems pavalgyti užtenka: jautienos – 200 gramų, vištienos – 280 gramų, bulvių – 10 nedidelių bulvių, ryžių – pusės puodelio (~150 gramų), makaronų – 200 gramų.
- Ar turite namuose sumuštinių dėžučių? Jei jos – sandarios ir nepraleidžia oro, jose iki 2-jų dienų galite laikyti maisto likučius, pavyzdžiui, kampą vakarykštės lazanijos. Į jas įdėję patiekalų likučius taip pat juos galite užšaldyti.