Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) patvirtino, kad toks skundas užfiksuotas ir teigė atvejį tirsianti. Savo ruožtu prekybos tinklo, kuriame pirktos šios figos, atstovai patikino, kad šios prekės laikinai iš prekybos bus išimtos, o situacija ištirta.

Viename pakelyje – 8 lervos

D. Liekis pasakoja pakelį džiovintų figų (o vėliau ir dar kelis) pirkęs Vilniuje Gabijos „Maximoje“ ir „Maxima“ tinkle prie Seimo. Patikrinęs jo turinį, vienoje figoje aptiko neaiškios kilmės lervutę. „Nors po ranka neturėjau jokios literatūros, lervos morfologija bylojo, kad tai kažkokia drugių rūšis. Toliau - dar vienoje figoje lervutė, ir dar pora kitoje. Taip tikrindamas 250 gramų pakuotėje aptikau 8 egzempliorius“, - dliekis.lt rašo tinklaraštininkas.   

J. Savickaitė
Tai nėra kažkoks didelis stebuklas, nes jeigu džiovinti vaisai yra netinkamai sandėliuojami, juos dažnai apninka aruodiniai kenkėjai – taip nutinka ir sėkloms, grūdams.

Gamtininkas, ištyrinėjęs turimą literatūrą, išsiaiškino, kad lervutės priklauso Galleria mellonella rūšies drugiams. Tai - smulkus, pilkų spalvų vabzdys, iš pirmo žvilgsnio primenantys visiems pažįstamas kandis. G. mellonella kosmopolitė, paplitusi beveik visame pasaulyje. Lervos vystosi gendančiuose, rūgstančiuose vaisiuose.

D.Liekis pabrėžė, kad nors lervutės aptikimas vaisyje nėra didelė tragedija, figose užfiksuoti gyviai pavojingi žmogaus sveikatai, nes platina pavojingą bakteriją - Pseudomonas aeruginosa. Užkratas gali būti pražūtingas žmogui.

Istorija vienu džiovintų figų pakeliu nesibaigė, nes pirkėjas nusprendė dar įsigyti šių vaisių ir atlikti nedidelį eksperimentą. „Kitą dieną toje pačioje parduotuvėje įsigijau dar 9 pakelius tų pačių figų ir uoliai tikrinau kiekvieną vaisių. Nebuvo nei vienos pakuotės, kurioje nepasitaikytų šios rūšies vabzdžių lervų“, - pasakoja tinklaraštininkas. Anot jo, figas prekybos tinklui tiekia bendrovė „Tiekėjų gildija“, kurią vyras apie savo aptiktus radinius informavo, tačiau teigė jokio atsako iš jų nesulaukęs.

„Nežinau, sutapimas ar pasekmė, bet po dienos prekybos centruose džiovintiems vaisiams buvo paskelbta 25 proc. nuolaida“, - teigia D. Liekis.

„Maxima“: figos bus išimtos iš prekybos

„Maxima“ tinklo atstovė ryšiams su visuomene Olga Malaškevičienė patikino, kad nors konkretus atvejis tinklui nėra žinomas, jis bus tiriamas, todėl laikinai iš prekybos yra išimama džiovintų figų siunta.

„Skubiai patikrinome nurodyto tiekėjo pakuotes su džiovintomis figomis. Patikrintos prekės sandėlyje ir  8 parduotuvėse, tame tarpe ir parduotuvėse, kurias nurodė skaitytojas. Nei vienoje tikrintoje pakuotėje kokybės ekspertai  lervų neaptiko, taip pat pastaruoju metu dėl šių džiovintų vaisių klientų nusiskundimų nebuvome sulaukę“, - teigė O. Malaškevičienė.

Anot jos, šiuo metu yra informuojami šių prekių tiekėjų atstovai, vykdomi papildomi patikrinimai kitose tinklo parduotuvėse. 

„Visada patariame, jeigu kyla abejonių dėl prekių kokybės, būtina kreiptis į parduotuvės administraciją, nes tai labai svarbi informacija, kuri mums padėtų nustatyti dėl kokių priežasčių į prekybą pateko galimai nekokybiškas produktas. Šiuo atveju pats klientas į mus nesikreipė ir nėra jokios informacijos, kada buvo pirktos figos ir kur, bei kokiomis sąlygomis po įsigijimo jos buvo laikomos“, - sakė tinklo atstovė.

Ji taip pat pridūrė, kad klientui, susidūrus su galimai nekokybiška preke, reikėtų išsaugoti čekį, turėti nuotraukų bei tiksliai informuoti tinklą, kurioje parduotuvėje ir kada jis prekę pirko. Tuomet yra lengviau atlikti patikrinimą, nes pirmu taikiniu kreipiamasi į tą prekybos vietą, kurioje ši prekė buvo parduota ir patikrinama likusi produkcija.


VMVT: lervutės vaisiuose - joks stebuklas 

VMVT atstovė spaudai Jurgita Savickaitė GRYNAS.lt teigė, kad džiovinti vaisai yra padidintos rizikos produkcija, kurioje neretai pasitaiko pažeidimų.

„Tai nėra kažkoks didelis stebuklas, nes jeigu džiovinti vaisai yra netinkamai sandėliuojami, juos dažnai apninka aruodiniai kenkėjai – taip nutinka ir sėkloms, grūdams“, - sakė J. Savickaitė.

Lervutės į vaisius gali patekti dviem būdais. Pirma, vaisiai gali būti netinkamai sandėliuojami pačioje parduotuvėje, o  kenkėjai gali lengvai pragraužti plastikines pakuotes ir jas užteršti. Taip pat kenkėjai vaisiuose gali apsigyventi ir jų gamybos, pakavimo metu. Norint nustatyti tikrąją priežastį, reikia atlikti tyrimą.
D. Liekis
Nors lervutės aptikimas vaisyje nėra didelė tragedija, figose užfiksuoti gyviai pavojingi žmogaus sveikatai, nes platina pavojingą bakteriją -
Pseudomonas aeruginosa
. Užkratas gali būti pražūtingas žmogui.

Jos teigimu, parduotuvė turėtų prisiimti atsakomybę pamatyti tokius dalykus ir išimti prekę iš prekybos. „Tokie daiktai vartotojui tikrai negali būti tiekiami“, - sakė J. Savickaitė.

„Kiekvieną dieną patikrinti kiekvienos parduotuvės prekes neturime fizinių galimybių, todėl ištiriame visus gautus skundus. Pirkėjai mums dažnai šioje vietoje pagelbėja“, - sakė J. Savickaitė.

VMVT GRYNAS.lt informavo, kad šiemet, vasario 20 dieną, buvo užregistruotas pirmasis šiais metais vartotojo skundas dėl „ Maxima LT“ prekybos įmonėse pirktų, galimai užkrėstų lervomis, džiovintų figų (datulių), kurių gamintojas „Tiekėjų gildija“.

„Skundas nedelsiant persiųstas VMVT Vilniaus valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai ištyrimui. Atlikus skundo ištyrimą papildomai informuosime“, - atsakyme raštu informavo VMVT Maisto skyriaus vedėja Aušra Išarienė.

Tarnybos duomenimis, 2012 metais buvo gauti 9 vartotojų skundai dėl kenkėjais užterštų džiovintų vaisių, atlikus tyrimą, buvo nustatyta, kad vartotojai 6 atvejais skundėsi pagrįstai, nes buvo rasta kirminų, musyčių lervų ir kt. „Tiekėjų gildijos“ džiovintų vaisių, užterštų kirminais, vabzdžiais, vartotojų skundų per 2012 m. nebuvo gauta.