„Labai mėgstu agrastus. Sode auginu keletą jų veislių. Šiais metais dar pasisodinau naujų. Tačiau ant vieno jau trečius metus augančio krūmo pastebėjau baltų apnašų. Iš pradžių jų atsirado ant lapų, vėliau jomis apsitraukė ir uogos. Kaimynai pataria rauti sergantį augalą, kad jis neapkrėstų kitų. Patarkite, ką daryti“, – klausia Zita.

Atsako agronomas Petras Turskis.

Iš dalies jūsų kaimynai teisūs. Agrastai, kaip ir kiti uogakrūmiai, auga greitai, tad vietoje susirgusio krūmo pasodinę naują, atsparų valkčiai krūmą jau antrais metais ragausite jo derliaus. Tačiau jei agrastų krūmas primena jums kažką brangaus ar niekur kitur tokios veislės agrasto jau negausite, pabandykite jį gydyti.

Pirmiausia reikia išsiaiškinti, kas sukelia agrastų valktį. Tai agrastinis valkčiagrybis. Jo apniktas krūmas atrodo labai negražiai: lapai ir uogos aptraukti iš pradžių baltomis, vėliau – juodomis aksominėmis apnašomis. Agrastinis valkčiagrybis – išorinis augalų parazitas. Jis gyvena ant lapų bei vaisių ir tam tikromis išaugomis siurbia maistą iš augalo audinių. Todėl agrastų uogos būna negražios, smulkios.

Spėju, kad jūsų auginamam agrastui parinkta netinkama vieta, nes tokie grybai ypač sparčiai veisiasi drėg­nu oru mažai prapučiamoje vietoje. Gera žinia ta, kad liga kenkia agrastams ir jų uogoms, bet žmogui ji nepavojinga. Tad nuvalius apnašas jas galima naudoti maistui. Esu matęs, kai šeimininkės kantrai valo agrastų uogas ir po to verda uogienę.
Kaip atsikratyti šio grybo parazito?

Agrastinis valkčiagrybis žiemoja ant ūglių viršūnėlių, todėl žiemą ūglius reikia patrumpinti maždaug 5 cm, o nukirptus galiukus sudeginti. Jokiu būdu negalima išmesti ar užkasti. Jei grybas nebus labai išplitęs, kitais metais jo galima išvengti. Jei ši priemonė nepadeda, rekomenduojama naudoti agrastų apsaugai skirtus specialius sieros preparatus, pavyzdžiui, „Topą“.

Ekologiškai sodininkaujantys gali pasidaryti šviežio karvių mėšlo ištraukos arba naudoti natūralias skiestas srutas, tai labai tinka grybinėms ligoms naikinti. Mėšle yra mikolitinių bakterijų, kurios minta grybiena ir grybų sporomis. Ruošiant ištrauką reikia 1 dalį šviežio mėšlo užpilti 3 dalimis vandens, 3 dienas rauginti nuolat pamaišant. Paruošta ištrauka perkošiama, du kartus atskiedžiama ir purškiama siekiant apsaugoti agrastus nuo valkties, o serbentus – nuo miltligės.
Kalcinuotoji soda tam taip pat tinka. 50 g sodos, 40 g ištirpinto muilo ir 10 l vandens tirpalu agrastai purškiami 3 kartus kas 10–14 dienų.

Selekcininkai kasmet išveda naujų ligoms atsparių augalų veislių. Tad verta pasidomėti ir įsigyti valkčiai atsparių agrastų veislių: ‘Rokula’, ‘Remarka’, ‘Invicta’, ‘Rolonda’, ‘Reflamba’, ‘Larell’, ‘Mucurines’ ir ‘Malahit’.

Valkčiagrybis gali pulti ir juoduosius serbentus, todėl patarčiau rintis ‘Titania’, ‘Ometa’, ‘Fertoder 1’, ‘Leandra’ ir ‘Ben Lommend’.