GRYNAS.lt senovės tradicijas komentuoja kulinarijos paveldo fondo vadovė, etnologė Birutė Imbrasienė ir nepriklausomas mitybos ir kulinarijos ekspertas Vincentas Sakas.
Bebras
Senovėje buvo sumedžiojama nemažai bebrų, kurių mėsa buvo gausiai naudojama.
„Tai, kad žmonės valgė bebrus yra istoriškai patvirtintas faktas. Lietuva sugaudavo bebrų ir juos išveždavo kailiams, o mėsa likdavo. Yra visokių šios mėsos paruošimo technologijų. Buvo valgomas ir pats bebras, ir garsioji bebro uodega, kuri labiau panaši ne į mėsą, o į žuvį, nes yra su žvynais, todėl sakoma, kad ją galima valgyti ir per pasninką“, - sakė B. Imbrasienė.
Arkliena
Šiuo metu Lietuvoje visa arkliena yra eksportuojama į kitas šalis, kuriose valgoma kaip delikatesas. Tačiau anksčiau žmonės naudojo šią mėsą.
„Žinoma, kad arkliena buvo valgoma, tai minima ir istoriniuose šaltiniuose ir tai yra normalu, jeigu turime šalia arklį ar žirgą, ypač kariuomenės reikmėms. Žirgas buvo kaip palydovas, o šalia buvo ir arkliai, kurie buvo skirti transportui, taip pat ir mėsai. Lietuvių papročiuose ši mėsa buvo laikoma labai švari, tvarkinga mėsa“, - pasakojo B. Imbrasienė.
Graužikai
„Jeigu būdavo kokie marai, badas ir taip toliau, ekstremaliomis sąlygomis žmonės viską valgydavo, net ir peles. Bet tai nebuvo įprastas maistas. Įprastai žmonės kovojo su graužikais, nes žinojo, kad visos ligos plinta nuo jų“, - teigė B. Imbrasienė.
Povas
Senovėje žmonės ypač ypatingomis progomis paruošdavo ir paukščių, kurie buvo laikomi kaip namų puošmena, mėsą.
Paukščiai
Anot specialisto, anksčiau buvo valgomos ir gulbės, ir netgi žvirbliai.
„Gulbes seniau valgydavo ir jas reikia naikinti. Ten, kur gulbės atsiranda, ežeras ar kitas vandens telkinys pradeda mirti. Gulbės labai daug tuštinasi ir tos išmatos, kaip ir kormoranų, visą gyvūniją, bakterijas naikina. Po kelių metų vandens telkiniai tampa nebegyvi. Bet jų mėsa yra skani, ypač, jeigu moki apdirbti“, - anksčiau GRYNAS.lt sakė V. Sakas.
Dabar valgome prasčiau?
Nors anksčiau žmonės valgė mums neįprastų gyvūnų mėsą, tačiau, anot specialistų, dabar mes patys kartais valgome prasčiau.
Anot V. Sako, dabar dauguma maisto produktų yra išsigimę ir šiuolaikiniam žmogui yra dar sunkiau.
Anot jo, šiais laikais žmogui yra daug sunkiau, nes pakitusi ne tik mėsos cheminė sudėtis, tačiau ir vaisių bei daržovių ir kitų produktų: „Manau, kad didžiausia nesąmonė yra žaliavalgystė, nes tie žmonės viską perką iš parduotuvės, man atrodo, kad yra truputį su protu susipykę. Suprasčiau, jei jie viską užsiaugintų patys kaip buvo anksčiau.“
V. Sako nuomone, dabar palyginus su senove, parduodami maisto prekių pakaitalai: „Pavyzdžiui, lašinį valgyti yra sveika, bet jūs man parodykit nors vieną lašinį, kuris būtų dvylikos centimetrų storio, tai yra tikras lašinys, o dabartinių kiaulių lašinukai yra vieno piršto storumo. Viskas yra išsigimę, nes maisto prekių parduotuvės pardavinėja maisto prekių pakaitalus.“