Skyrybos – ne pasaulio pabaiga. Nors tuo metu atrodo, kad visas pasaulis griūva, jog niekada nepasitikėsi vyru, ilgainiui tos aršios nuostatos pasikeičia. O visos skyrybų žaizdos užgijo ir nuoskaudos išgaravo tik po gerų dvejų metų.
Taigi – dėl ko žmonės skiriasi? Dažniausiai kaltas nebūna JIS arba JI, tad neskubėkite į atlapus kibti savo antrajai pusei. Aptarsime pagrindines priežastis.
Neištikimybė
Tai bene dažniausia priežastis, kuri paskatina vieną ar kitą pusę paduoti prašymą skirtis. Nors iš esmės neištikimybė – tai ne skyrybų priežastis, o sugriuvusių santykių išdava, tačiau ji sukrečia šeimą iki pamatų.
Tiesa, būna išimčių, kai neištikimybė kaip tik grąžina vyrą (moterį) į šeimą, pabūna tuo santykių katalizatoriumi, kai nusprendžiama, kad šeima ir mylimas žmogus yra svarbiausia, kad iš esmės padarei klaidą ir nebenori to patirti bei skaudinti artimųjų.
Smurtas ir prievarta
Dar viena priežastis skirtis – šeiminis smurtas (nesvarbu, ar būtų fizinis, ar psichologinis). Agresija apskritai yra netoleruojama. Kraujosrūvas, nubrozdinimus ar mėlynes dar galima nufotografuoti kaip įrodymą, o štai psichologinį asmens smurtą, reguliarų partnerio užmušinėjimą labai sunku įrodyti. Psichologinis smurtas turi įvairiausių pavidalų: priekabiavimą, žeminimą, terorizavimą, šantažą, skiepijamą baimę, patyčias, menkinimą.
Jei smurtautojui pirmą kartą nepasipriešinama, didelė tikimybė, jog jis nesiliaus terorizuoti savo aukos.
Nesutarimai
Dažnai žmonės tuokiasi, pagauti jausmų impulso, gerai vieni kitų nepažinę, spaudžiami aplinkybių (apsigyveno drauge, išvyko į kitą šalį, moteris laukiasi ir pan.). Kartais pasiseka nugyventi laimingai drauge visą gyvenimą, o kartais tas bendras gyvenimas atskleidžia netikėtų ir nemalonių partnerio asmeninių savybių.
Taip pat verta įsidėmėti, jog nieko pastovaus nėra, laikui bėgant žmonės keičiasi, kaip ir jų vertybės, įsitikinimai bei pasaulėžiūra. Atsiradus dideliam atotrūkiui, galima priartėti prie skyrybų slenksčio. Tai ir vadinama „nesutapo charakteriai“.
Nuobodulys
Santuokoje jo sunku išvengti. Šeimos ritualai, rutina ir monotonija dažnai palieka spaudą žmogaus išvaizdoje ir elgesyje. Be to, drauge gyvenant apima jausmas, kad tą žmogų pažįsti kaip nuluptą, skaitai mintis ir žinai, kaip jis pasielgs vienoje ar kitoje situacijoje.
Todėl labai svarbu „tonizuoti“ santykius naujovėmis, įnešti kuo daugiau džiaugsmo ir mažyčių staigmenų, save bei kitą žmogų turtinti, skaidrinti kasdienybę. Kai su žmogumis nebeįdomu, santuoka tampa našta, ją norisi nutraukti.
Bendravimo trūkumas
Dažnai tik po skyrybų žmonės supranta, jog per mažai bendravo su savo partneriu (partnere), kad galėjo būti dėmesingesni. Juk svarbu ne tik klausyti, bet ir išgirsti. Ypač ginčių ar barnių metu, kai kiekvienas gina savo pozicijas, erdvę, laisvę, įsitikinimus. Ryšys santuokoje labai svarbus. Kiekvienas trokšta būti suprastas, jausti palaikymą. Kai partneriai nesugeba rasti kompromisų, įsiklausyti vienas į kitą, dažnai problemos lieka neišspręstos. Galiausiai jų susikaupia tiek daug, kad norisi kuo greičiau viską mesti velniop – skirtis.
Vaikai
Kol vaikų nėra, pora dažnai visai gerai sutaria. Atsiradus vaikams, kyla begalės konfliktų dėl auklėjimo, disciplinos, tvarkos, mitybos. Vienas iš tėvų geras, kitas blogas. Prasideda priekaištai ir nesutarimai, išryškėja atotrūkis poros vertybių skalėje.
Tokios aplinkybės skatina vis dažniau dairytis alternatyvų. Jei neieškoma išeičių iš padėties, jei sunkumais nesidalijama ir partneriai vienas kito nepalaiko, šeima gali iširti.
Lūkesčiai
Tai bene klampiausia santuokos vieta. Kiekvienas turi įsivaizdavimą, kaip atrodys bendras gyvenimas. Sėkminga santuoka – tai nuolatinis darbas. Tačiau ne visos poros būna tam nusiteikusios. Dėl pareigų šeimoje ir atsakomybės ima skirtis nuomonės. Ypač dažnai tai pastebima mišriose šeimose, kai susiduria skirtingos kultūros bei religijos.
Psichinė sveikata
Jei vienas iš partnerių serga psichine liga, kitas jaučiasi auklėtoju, gydytoju, globėju. Tokioje situacijoje sunku įsivaizduoti sveikus, normalius vyro ir žmonos santykius, nes pasikeičia gyvenimo vaidmenys. Atsakingas už partnerį „gydytojas“ gali jausti šaltumą, atitolimą, o sergantysis kankintis, kad yra našta, suteikia savo mylimam žmogui skausmo ir vargo. Labai sunku išsaugoti santykius, kai vienas iš partnerių yra sutrikusios psichinės sveikatos.
Pinigai
Religija, vaikų auklėjimas ir pinigai – tai bene svarbiausi akmenys, kuriuos pora turi aptarti iki vedybų. Jei nesutariama, kaip bus paskirstomi šeimos finansai, kas yra prioritetinės sritys, konfliktų bus sunku išvengti.
Požiūris į pinigus – labai dažna skyrybų priežastis.
Priklausomybės
Įvairios priklausomybės (rūkymas, azartiniai žaidimai, alkoholis ir pan.) išties nepagerina gyvenimo kokybės.