Skaitykite 5braskės.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „iPhone“; „Android“. Sekite mūsų naujienas ir Facebooke!

Povandeninis svėrimasis

Povandeninis svėrimasis laikomas „aukso standartu“ kūno sudėčiai vertinti. Jis grįstas Archimedo dėsniu ir prielaida, kad:

§ riebalų masės ir neturinčios riebalų masės tankis yra pastovus;

§ liesosios kūno masės tankis yra didesnis negu vandens;

§ riebalų tankis yra mažesnis negu vandens;

§ todėl daugiau riebalų masės turintis žmogus po vandeniu svers mažiau ir labiau
kils į paviršių. 

Pagal šį metodą sveriatės panardinta didelėje vandens talpykloje. Tada gautas svoris kompiuterine programa lyginamas su jūsų svoriu sausumoje. Tačiau šis metodas nėra lengvai prieinamas visuomenei ir ateityje, atsiradus naujiems, pažangesniems metodams, gali būti nebenaudojamas.

Odos riebalinių klosčių storio matavimas

Kadangi povandeninis svėrimasis yra brangus ir jam reikia specialios įrangos, dauguma trenerių ir treniruočių instruktorių kūno riebalų procentiniam kiekiui nustatyti taiko paprastą odos riebalinių klosčių storio matavimo metodą. Amerikos sporto medicinos koledžo duomenimis, šio metodo tikslumas yra 98 proc., jeigu jį taiko mokytas ir įgudęs žmogus. Taikant šį metodą odos riebalinių klosčių storio matuokliais matuojamas poodinių riebalų sluoksnis tam tikrose kūno vietose: paprastai ties dvigalvio raumens viduriu, ties trigalvio raumens viduriu, pomentiniu raumeniu, virš klubo kaulo, nugaros apačioje ir kartais pilvo srityje ir ties šlaunies viduriu. Žmogus atitinkamoje vietoje sugnybia odą, kilsteli dvigubą jos sluoksnį ir po oda esantį audinį, bet ne raumenį. Tada 1 cm žemiau atitinkamu kampu prie sugnybtos odos raukšlės pridedamas riebalinių klosčių storio matuoklis ir po poros sekundžių gaunamas matmuo milimetrais. Turėtų būti skaičiuojamas dviejų matmenų vidurkis.

Kadangi taikant šį metodą yra nemaža klaidos tikimybė, daugelis fiziologų, norėdami nustatyti kūno riebalų kiekį, skaičiuoja skirtingose vietose gautų matmenų sumą.

Dar galima paversti matmenis į kūno riebalų procentinį kiekį naudojant įvairias standartines lygtis, pavyzdžiui, Yuhasz lygtį (Yuhasz, 1974) moterims:

Kūno riebalų proc. = (0,1548 x trigalvio raumens, pomentinio raumens, nugaros apačios, pilvo, šlaunies, blauzdos odos riebalinių klosčių storio suma) + 3,58.

Kūnų elektrinis laidumas

Kūno sudėties ir kūno riebalų matuokliai, namuose naudoti tinkamos svarstyklės veikia kūnų elektrinio laidumo principu. Šie prietaisai nustato bendrą svorį, kūno riebalų procentinį kiekį, raumenų masę, vandens ir net kaulų masę. Nors duomenims įtaką gali daryti skysčių kiekis, odos temperatūra ir kiti veiksniai, jeigu laikysitės instrukcijų ir visada duomenis imsite panašiomis sąlygomis, gausite gana tikslius rezultatus.

Taikant šį metodą, kūnu pereina silpna elektros srovė – arba nuo vienos pėdos į kitą, arba nuo pėdos į priešingos pusės ranką. Laikomasi principo, kad liesoji masė yra gera elektros laidininkė, o kūno riebalai kelia didesnį pasipriešinimą. Kitaip tariant, srovė liesąja kūno mase teka kur kas lengviau ir greičiau, o riebalų mase – daug lėčiau. Todėl kūnu tekančios srovės kiekis santykinai atspindi kūno riebalų kiekį: kuo daugiau turite riebalų, tuo didesnis pasipriešinimas. Tačiau labai liesiems ar labai nutukusiems žmonėms šis metodas nėra toks tikslus.

Dvigubos energijos rentgeno spindulių absorbciometrija (DEXA)

Pats tiksliausiais metodas kūno riebalams matuoti yra DEXA skenavimas. Jis nekelia skausmo ir nė vienu skenavimo etapu nereikia būti kokio nors įrenginio viduje. Patį skenerį sudaro didelis plokščias stalas, ant jo gulite, kai esate skenuojami. Po stalu yra rentgeno spindulių generatorius.

DEXA aparatas per kūną iš dviejų skirtingų šaltinių siunčia silpną, nematomą labai mažos dozės rentgeno spindulių signalą. Detektorius matuoja rentgeno spindulių, sklindančių per audinius iš abiejų rentgeno spindulių šaltinių, kiekį. Iš gautų duomenų galima nustatyti bendrą kūno riebalų, neturinčios riebalų masės kiekį ir viso kūno kaulų mineralinį tankį. Kuo tankesnis audinys, tuo mažiau rentgeno spindulių pasiekia detektorių.

Ši informacija siunčiama į kompiuterį, kur sukuriamas kūno atvaizdas. Visa procedūra gali trukti apie 10–20 minučių.

Gaila, bet dėl savo kainos ir dydžio DEXA aparatai nėra lengvai prieinami visuomenei. Dažniausiai jie naudojami osteoporozės diagnostikai – kaulų tankiui matuoti. Ligoninės ir universitetų mokslinių tyrimų centruose jie naudojami ir kūno sudėties analizei – kai kurie jų siūlo ištirti kūno sudėtį sportininkams.

Koks optimalus mano kūno riebalų procentinis kiekis?

Arizonos universiteto mokslininkai teigia, kad optimalus daugelio geriausių sportininkių kūno riebalų procentinis kiekis yra 12–18 proc. Tipiškos 60 kg sveriančios profesionalios sportininkės kūno riebalų procentinis kiekis būtų 15 proc., taigi iš viso ji turėtų apie 9 g kūno riebalų. Žinoma, tai kur kas mažiau negu vidutinis sveikos nesportuojančios moters kūno riebalų kiekis – apie 18–30 proc.

Tačiau ideali kūno sudėtis neegzistuoja, kaip nėra ir tiesioginio ryšio tarp kūno riebalų procentinio kiekio ir sportinių rezultatų. Kiekvienas žmogus turi idealų kūno riebalų procentinį kiekį, kai jo rezultatai patys geriausi. Todėl sporto fiziologai mano, kad turėtų būti nustatytas kūno riebalų procentinio kiekio diapazonas, kai peržengus jo ribas rezultatai, tikėtina, bus prastesni, taip pat bus pakenkta sveikatai. 

Daugiau apie sveikos mitybos įpročius, fizinės būklės pagerinimą ir kitus sportiškoms moterims aktualius dalykus skaitykite kvalifikuotos mitybos specialistės Anitos Bean knygoje „Sportuojančių moterų mityba“ (Briedis, 2014). Šis leidinys naudingas visoms sportuojančioms moterims: jis tinka ir nuolatinėms sporto klubų lankytojoms, reguliariai sportuojančioms moterims, ir profesionalėms. 

Nuotr. briedis.eu