Daugelis moterų nežinodamos gali uždelsti gimdyti, o paskui – susidurti su skaudžia realybe, kad vaikų nebesusilauks, įspėja specialistas.
Ginekologas Michaelas Dooley sako, jog daug moterų nežino, kaip greitai su metais mažėja jų vaisingumas. Jis pataria visoms, sulaukusioms 25-erių atlikti vaisingumo testą, o daugumai trisdešimtmečių – užšaldyti kiaušinėlių.
Mediko manymu, apie vaisingumą turėtų būti aiškinama mokykloje seksualinio švietimo pamokose. Tada moterys žinotų, kaip gyvenimo būdas gali būti susijęs su tikimybe pastoti ir kokie šansai pastoti natūraliai, sulaukus vieno ar kito amžiaus.
M. Dooley sudarė rekomendacijų sąrašą, kuris turėtų padėti poroms suvokti, kas gali pakenkti vaisingumui. Tai susiję su stresu, su alkoholio, kofeino vartojimu, rūkymu, tam tikrų medikamentų vartojimu.
Na o neseniai olandų tyrėjai įspėjo daug vaikų norinčias susilaukti poras, kad tokiu atveju gimdyti reikėtų pradėti nuo 25-erių.
Mokslininkai ištyrė 58 000 moterų ir remdamiesi tyrimais pateikė rekomendacijų. Moterys, kurios nori natūraliai susilaukti trijų vaikų, turėtų bandyti pastoti nuo 23-ejų. Jei šeima nori dviejų vaikų, turėtų bandyti pastoti nuo 26-erių. Jei moteris apskritai nori susilaukti vaiko, 32-ejų ėmus bandyti pastoti, yra 90 proc. tikimybė susilaukti kūdikio.
M. Dooley teigė „MailOnline“: „Man labai liūdna, kai į kliniką ateina žmonės ir gailisi, kad laiku neturėjo reikiamos informacijos. Jie sako: „Nežinojome, kad su laiku didėja Dauno sindromo rizika, didėja persileidimo rizika, mažėja natūralaus pastojimo šansai.“ Tabletės ir kitos kontraceptinės priemonės padidino socialinę lygybę, leido skirti dėmesio karjerai, atidėti šeimos kūrimą. Tačiau biologinės lygybės nėra. 300 metų duomenys apie vaisingumą rodo, kad moterys, kurios nori pastoti natūraliai ir susilaukti vieno vaiko, turi bandyti pastoti 32-ejų.“
M. Dooley sutinka su olandų tyrėjais, kurie teigia, kad rekomendacijas reikėtų rodyti šeštos klasės mokiniams ir studentams. Taip pat reikėtų aiškinti, kaip tam tikri veiksniai (rūkymas, alkoholis) kelia riziką pastojimui. „Mokyklose reikia pamokų apie vaisingumą. Mokiniai žino, kas yra chlamidijos, tačiau ar jie žino, kad jos gali užblokuoti kiaušintakius ir sukelti nevaisingumą? Jie žino, kad rūkymas nesveika plaučiams, širdžiai, bet ar žino, kad kenkia ir vaisingumui. Ar jie žino, kad jei motinai menopauzė prasidėjo 32-ejų, dukteriai greičiausiai bus taip pat? Žinių stinga.“
Nuo 25-erių reikia reguliariai tikrintis vaisingumą, kad medikai aptiktų problemas. „Automobilio apžiūrą atliekame kasmet, tad kodėl kasmet nesitikriname vaisingumo? Vaikų norinčiai susilaukti porai vaisingumo testas gali pakeisti gyvenimą.“
M. Dooley sudarė ir kelis testus, vaikų norinčioms susilaukti poroms. Ginekologas pabrėžia – trisdešimties sulaukusios moterys turėtų užšaldyti kiaušinėlių, jei nori susilaukti vaikų.
M. Dooley pabrėžė: „Nesu specialistas, negaliu patarti, ar tekėti, socialinių klausimų nekomentuoju, bet kalbu apie medicininius atvejus. Paskui gailimasi. Jei norite vieno vaiko, galite laukti iki 32-ejų, bet jei norite daugiau, reikia pradėti (mėginti pastoti) anksčiau.“
Atlikite TESTĄ. Jei bent vieną klausimą atsakėte „taip“, būtinai pasitarkite su gydytoju.
Sveikatos būklės testas (vyrams ir moterims)
1) Ar nesveikai maitinatės? Taip / Ne
2) Ar kuris nors iš jūsų rūko, vartoja daug alkoholio (vyrams – daugiau nei 21 alkoholio vienetas per savaitę, moterims – daugiau nei 14 alkoholio vienetų per savaitę)? Taip / Ne
3) Ar teko būti pavojingoje aplinkoje? Taip / Ne
4) Ar kada bandėte susilaukti vaikų, bet nepavyko? Taip / Ne
5) Ar kuris iš jūsų patiria didelį stresą? Taip / Ne
6) Ar daug laiko praleidžiate atskirai? Taip / Ne
7) Ar geriate daug gėrimų su kofeinu? Taip / Ne
8) Ar kuris iš jūsų reguliariai vartoja kokius nors vaistus? Taip / Ne
9) Ar giminėje yra buvę genetinių problemų? Taip / Ne
Testas moterims:
1) Ar jūsų ciklas nereguliarus, trumpas (trumpesnis nei 21 diena) arba ilgas (ilgesnis nei 34 dienos)? Taip / Ne
2) Ar tarp mėnesinių būna kraujavimų? Taip / Ne
3) Ar turite antsvorio (kūno masės indeksas didesnis nei 25) arba svoris per mažas (kūno masės indeksas mažesnis nei 18,5)? Taip / Ne
4) Ar jums daugiau nei 35-eri? Taip / Ne
5) Ar labai aktyviai sportuojate? Taip / Ne
6) Ar kada gydėtės nuo vėžio? Taip / Ne
7) Ar gydotės nuo depresijos? Taip / Ne
8)Ar sergate diabetu? Taip / Ne
9) Ar turite skydliaukės sutrikimų? Taip / Ne
10) Ar kada buvo dingusios mėnesinės? Taip / Ne
Testas vyrams:
1) Ar jums buvo daryta sėklidžų operacija? Taip / Ne
2) Ar jums buvo operuota išvarža? Taip / Ne
3) Ar ejakuliuojant būna kraujo? Taip / Ne
4) Ar sirgote kiaulyte? Taip / Ne
5) Ar kada buvote susižeidę sėklides? Taip / Ne
6) Ar sirgote / sergate cistine fibroze? Taip / Ne
7) Ar jums buvo daryta vazektomija? Taip / Ne
8) Ar turite antsvorio (kūno masės indeksas didesnis nei 25)? Taip / Ne
9) Ar geriate vaistus nuo skrandžio opos? Taip / Ne
10) Ar sergate diabetu? Taip / Ne.
Ar kiaušinėlis gali būti apvaisintas (testas moterims):
1) Ar turite lytinių santykių rečiau nei du kartus per savaitę? Taip / Ne
2) Ar turite problemų, susijusių su seksualine sueitimi? Taip / Ne
3) Ar po sueities kraujuojate? Taip / Ne
4) Ar per sueitį patiriate skausmą? Taip / Ne
5) Ar jūsų partneriui būna erekcijos sutrikimų? Taip / Ne
6) Ar jūsų partneriui būna priešlaikinė ejakuliacija? Taip / Ne
7) Ar jums buvo dubens uždegimų? Taip / Ne
8) Ar buvo daryta pilvo organų operacijų (pvz., operuotas apendicitas, daryta laparoskopija)? Taip / Ne
9) Ar yra buvę persileidimų? Taip / Ne
10) Ar jums yra buvęs negimdinis nėštumas? Taip / Ne