G. Krogertaitės-Aniūnienės pirmosios studijos buvo Lietuvos žemės ūkio akademijoje. Pasakojo, kad mokykloje nebuvo nei spaliuke, nei pioniere, nei komjaunuole, tad jos geidžiamų medicinos studijų durys dėl balų stokos anuomet buvo uždarytos.
Iki 1992 metų moteris dirbo Žemės ūkio akademijos mokomajame ūkyje agronome. Tačiau, kai šalies ūkis buvo griaunamas, darbuotojams su skausmu teko išsiskirstyti.
Gyvenimo posūkis
Genovaitės gyvenimas tada pasuko kardinaliai kita kryptimi. Jau kurį laiką ji domėjosi kinų medicina. Priežastis buvo labai svarbi – pačią užklupusios sveikatos problemos. Medikai buvo siūlę operuotis, bet to pavyko išvengti.
Tada besigydama sanatorijoje Palangoje susipažino su kinų medicinos akupunktūros specialistu, gydančiu adatomis Kondratu Nastopka. „Tai buvo nuostabus gydytojas, savo srities specialistas ir puikus žmogus“, – sako Genovaitė. Vis dėlto suprato, kad akupunktūra – ne jos metodika. Nuo 1985 metų gydytojui K. Nastopkai konsultuojant ir mokant pradėjo daryti taškinį viso kūno masažą meridianais.
Taškinis masažas dažnai yra vadinamas akupresūra. Aktyvūs kūno taškai veikiami ne adatomis, o spaudžiamaisiais judesiais, kurie dažniausiai atliekami pirštų galais. Tradicinės kinų medicinos atstovų įsitikinimu, žmogaus kūne energija teka kanalais, kurie vadinami meridianais. Tikima, kad mūsų organus su kitomis kūno dalimis jungia ne mažiau kaip 14 meridianų, tarp kurių yra išsidėstę ir akupresūros taškai.
Pradėjo masažuotojos praktiką
Atsirado ir poreikis studijuoti mediciną. 1996 metais, būdama 52-ejų, G. Krogertaitė-Aniūnienė įstojo į tuometę aukštesniąją medicinos mokyklą. Mokėsi stacionare ir įrodė, jog siekti savo svajonės ir studijuoti niekada ne vėlu. Studijas baigė sulaukusi 55-erių – įgijo fizinės medicinos reabilitacijos ir medicinos sesers diplomą. „Būdama 70-ies metų paskutinį kartą laikiau egzaminus licencijai gauti“, – pasakoja moteris.
Tikra savo srities specialistė daug metų dirbo pedagoginį darbą – taškinio masažo specialybės mokė Kaune Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre.
Į gimtus namus
Į Ukmergę, gimtąją Kapinės gatvę, moteris grįžo 2007 metais. Apsigyveno savo jėgomis pastatytame nedideliame jaukiame mediniame name. Iš pradžių tai buvo vasarnamis, bet prieš 5-erius metus įsirengė ir žiemoti tinkamus namus.
Dabar į Kaune likusį butą grįžta tik retkarčiais.
Pati dvi dukras užauginusi Genovaitė išlaikė labai glaudų dvasinį ryšį su savo mama. Sako, kad ji buvo labai šviesi, išmintinga moteris, išmokiusi svarbiausių gyvenimo tiesų. Mirė sulaukusi garbaus amžiaus – 96-erių metų. Prisiminimai apie mamą, jos pamokymai Genovaitę lydi visą gyvenimą. Yra išsaugojusi daiktų, prie kurių lietėsi mamos rankos. Labai brangina vietą, kurioje pati augo, kurioje gyveno jos mama.
Pasinėrė į prasmingą veiklą
Per penkerius metus Ukmergėje G. Krogertaitė-Aniūnienė įgyvendino daug prasmingų veiklų. Bendradarbiaudama su Vlado Šlaito viešąja biblioteka dabar skaito paskaitas sveikatos tema įvairiuose susitikimuose su bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų nariais.
Didelį žinių ir praktinių įgūdžių bagažą sukaupusi medikė tai daro neatlygintinai – dovanoja žmonėms savo žinias, patirtį apie sveiką gyvenimo būdą ir savo pačios pavyzdžiu įrodo, kad žmogus pats sau gali daug padėti. Tik nėra tabletės, kuri pakeistų charakterį ir gyvenimo būdą.
Pasak jos, daugelis ligų gali būti išgydomos be cheminių vaistų – mankšta, meile sau, rūpinimusi savimi kiekvieną dieną. Genovaitė apgailestauja, kad žmonėms labai trūksta informacijos.
Pašnekovė turi labai tvirtą nuomonę apie masažą. Sako, kad kūnas yra vientisa struktūra, tad negalima atlikti vien tik, pavyzdžiui, pečių, kaklo ar kitos kūno dalies masažą. Masažas, pasak jos, turi būti viso kūno. Tvirtina, kad teisingai atlikus šias procedūras galima išgydyti daugelį susirgimų, pavyzdžiui, vidaus organų funkcijų sutrikimus. „Dažnai gydomės simptomus, daromos operacijos neišsiaiškinus negalavimo priežasties“, – sako ji.
G. Krogertaitė-Aniūnienė žmones ragina didelį dėmesį skirti savo laikysenai. Ypač – taisyklingam sėdėjimui. Tvirtina, kad vidaus organai gali negaluoti būtent dėl sėdėjimo susikūprinus, sudribus. Jos teigimu, stuburo ir žarnyno patologijos yra daugelio negalavimų ir ligų priežastis.
Jai teko bendrauti su puikiais Kauno klinikų, Kaune esančios „Ortopedijos technikos“, Vilniaus Santaros klinikų medikais, atliko praktiką Palangos ir Druskininkų vaikų sanatorijose. Ukmergiškės masažo metodika buvo labai gerai įvertinta jai viešint Kanadoje.
Išsakė padėką
Viena iš organizacijų, kurios nariams G. Krogertaitė-Aniūnienė kartą į savaitę veda mankštas, – Ukmergės onkologinių ligonių asociacija „Uola“.
„Mankštinamės, medituojame ir kitaip atsipalaiduojame kartu su Genovaite. Atsipalaidavimo, tempimo ir kitus pratimus darome lėtai, pagal taisykles.
Genutė mankštinasi kartu su mumis, moko, kaip tai daryti – ji mus stebi, pataria, pamoko, užduoda namų darbus – kasdien atsakingai atlikti jau išmoktus pratimus. Sako, kad tik tuomet galime pasiekti rezultatų.
Kelios moterys kaip feniksai pakilo iš pelenų. Jos šiuo metu nebenaudoja jokių vaistų nuo skausmo. Tai– Genovaitės ir pačių moterų įdėto darbo, pastangų, kantrybės rezultatai“, – tokias mintis ir padėką laiške redakcijai išsakė „Uolos“ nariai.
Veda mankštas
Ir iš tiesų, pašnekovė pažymi, kaip svarbu mankštintis teisingai ir laikytis nuoseklumo. „Jei mylėsim savo kūną – bus ir rezultatas“, – apie sveikatos stiprinimą mankšta sako ji. Ragina taip pat ir išmokti apsipalaiduoti. Pastebi, kad daug žmonių senatvėje tampa psichologiškai pažeisti, nori, kad kažkas kitas juos darytų laimingais, kad kažkas kitas kurtų ir neštų laimę ant lėkštelės. Tas pats ir apie sveikatą – nori, kad juos gydytų daktarai, bet patys pastangų dėti nenori.
Prisimena, kai tik ką apsigyvenusi Ukmergėje nuėjo į turgų, kur renkasi vyresni žmonės, stebėjo, kiek daug antsvorį turinčių, vos paeinančių žmonių. Šitiek daug ligonių vienoje vietoje – galvojau, kad atvykau į neįgaliųjų draugijos suvažiavimą“, – su liūdna šypsena kalba moteris.
Daugybę naudingų sveikatos receptų turinčiai ir jais besinaudojančiais moteriai apmaudu – norėtų, kad sportuotų, judėtų, sveikai gyventų ir nedejuotų kuo daugiau ukmergiškių. Nes iš savo patirties žino – tai tikrai įmanoma.
„Padėkim patys medikams mus gydyti, nebūkim pasyvūs savo kūnui“, – ragina pašnekovė.
Mankštintis, pasak jos, tikrai nebūtina vien tik specialiai tam skiriant laiko. Daugybę naudingų pratimų galima atlikti dirbant įvairius buities darbus – padaryti tempimo pratimus, pavaikščioti ant pirštų galų ar kulnų.
Tiesa, kadangi staiga nesusergama, sako, turėtume būti nusiteikę, kad pasveikti taip pat negalima akimirksniu – išgėrus tabletę ar atlikus žarnyno valymą.
Nepaisant to, kad yra medicininių žinių skleidėja ir savanorė, į gimtąją Ukmergę grįžusi G. Krogertaitė-Aniūnienė yra ir meniškos sielos žmogus. Ji – poetė, išleidusi dvi poezijos knygeles.
Moteris, kurios pasas tikrai meluoja, turi ir daugiau pomėgių – kuria menines fotografijas, o perkeltas ant drobės nuotraukas eksponuoja parodose.