Pasirodo, tai vienas mėgstamiausių šaltojo sezono vaisių. Juos valgyti verta dėl daugelio priežasčių. Pristatome 10 įdomių faktų apie persimonus.
1) Persimonai kilę iš Kinijos. Vėliau jie išpopuliarėjo Japonijoje, o dar vėliau – ir visame pasaulyje. Šiandien persimonų itin daug užaugina Ispanija ir Italija – būtent iš šių šalių jie dažniausiai atkeliauja į Lietuvą ir vėlyvą rudenį džiugina šilumos bei saldaus vasaros skonio išsiilgusius tautiečius.
2) Iki šiol daugiausiai persimonų užaugina Kinija. Didelį, tačiau maždaug dešimt kartų mažesnį derlių nei Kinija sukuria Pietų Korėja. Kitos svarbiausios persimonų augintojos yra Japonija, Azerbaidžanas, Brazilija ir kitos valstybės. Tarkime, jei pasaulyje per metus užauginama virš 4 milijonų tonų persimonų, tai vien virš trijų milijonų tonų šio vaisiaus užaugina vien Kinija.
3) Persimonai laikomi vieni naudingiausių vaisių, padedančių gerinti virškinimo funkciją. Juose daug maistinių skaidulų, padedančių pagerinti žarnyno turinio judėjimą ir darančių teigiamą įtaką žarnyno mikrofloros darbui. 100 gramų persimonų yra net nuo 3 iki 4 g maistinių skaidulų – didžiausias jos kiekis kaupiamas žievelėje, vis dėlto maistinių skaidulų yra ir minkštime.Persimonai laikomi vieni naudingiausių vaisių, padedančių gerinti virškinimo funkciją. Juose daug maistinių skaidulų, padedančių pagerinti žarnyno turinio judėjimą ir darančių teigiamą įtaką žarnyno mikrofloros darbui. 100 gramų persimonų yra net nuo 3 iki 4 g maistinių skaidulų – didžiausias jos kiekis kaupiamas žievelėje, vis dėlto maistinių skaidulų yra ir minkštime.
4) 100 gramų persimonų vaisių turi apie 70 kcal ir 18–19 g angliavandenių, kurių didžiąją dalį, apie 12–13 g, sudaro cukrus. Persimonuose labai nedaug riebalų ir yra šiek tiek baltymų – apie 0,2 g ir 0,6 g/ 100 g atitinkamai. Vidutiniame persimone yra apie 120 kcal, tad jie laikomi gana maistingais ir reikšmingą energijos kiekį suteikiančiais vaisiais. Svarbu turėti saiką ir nepersistengti, nes cukraus juose nėra jau taip mažai.
5) Persimonuose nemažai vitaminų – randama vitamino A, tiamino, riboflavino, niacino, vitamino B6, folio rūgšties, cholino, vitamino C, vitamino E ir vitamino K. Taip pat yra beta karotino ir liuteino, zeaksantino. Reikšmingiausi yra vitamino A, vitamino C ir vitamino E kiekiai, tad šis vaisius gali padėti apsisaugoti nuo laisvųjų radikalų poveikio, padėti išsaugoti gerą imuninės sistemos funkciją ir gerą regėjimą bei puikią odos būklę.
6) Persimonas kaupia ir mineralus. Daugiausiai jis turi mangano – 100 gramų vaisiaus yra apie 17–20 proc. rekomenduojamos mangano paros normos. Persimonuose randama ir kalcio, geležies, magnio, fosforo, kalio, natrio ir cinko.
7) Tyrimais įrodyta, kad persimonuose yra ir baktericidiškai bei bakteriostatiškai veikiančių medžiagų, todėl jie neigiamai veikia mikroorganizmus ir gali padėti įveikti įvairius uždegimus, lengvinti gerklės skausmą ir greičiau pasveikti tuomet, kai sergama įvairiais infekciniais susirgimais.
8) Persimonas išsiskiria savo saldžiu skoniu, todėl jis gali būti naudojamas kaip natūralus saldiklis. Tai labai tinkamas įvairių kepinių – pyragų, blynų, duonos ingredientas. Įvairiose šalyse iš jų gaminami džemai ir želė. Jie tinkami kaip garnyras ir kaip salotų ingredientas.
9) Šviežias persimonas yra puikus desertas, tačiau prieš valgant rekomenduojama nuplauti vaisių ir nulupti jo odelę, nes tai iš toliau atkeliavęs skanėstas.
10) Persimonus greičiau prinokinti namuose galima juos padedant prie bananų, kurie išskiria vaisiaus nokimą paskatinančias dujas ir padeda mums persimonų saldumu mėgautis greičiau.