Ką dabar pirmiausia turiu daryti? Kas manęs laukia, jei diagnozė pasitvirtins?

Elvyra

Atsako specialistas

Antakalnio poliklinikos šeimos gydytojas Dargiris Beresnevičius:

– Kojų skausmas, deja, nėra labai specifinis simptomas. Tačiau jeigu jis atsiranda nuėjus tam tikrą atstumą ir praeina sustojus, tai galėtų būti kojų kraujotakos sutrikimo simptomas. Tikimybę padidina ir Jūsų mamos ligos istorija.

Kojų aterosklerozės priežastys yra tokios pačios kaip ir insultų, infarktų, nes tai yra tos pačios aterosklerozės pasekmės.

Dalis rizikos veiksnių yra nemodifikuojami – tai yra mes negalime pakeisti amžiaus, lyties, genetinių faktorių, rasės. Tačiau didžiąją dalį susirgimų lemia gyvenimo būdas. Viena pagrindinių aterosklerozės, ypač kojų, priežasčių yra rūkymas. Antras veiksnys – aukštas cholesterolio kiekis kraujyje. Trečias galėtų būti aukštas kraujo spaudimas.

Ne mažiau svarbus yra nutukimas, cukraus kiekio padidėjimas bei su tuo susijęs cukrinis diabetas, sėdimas darbas, pasyvus gyvenimo būdas. Mityba bei mažas daržovių kiekis mitybos racione taip pat turi įtaką ligos progresavimui, didesnis druskos kiekis produktuose irgi veikia neigiamai. Kiti faktoriai, tokie kaip stresas, nemiga lemia kiek mažiau. Reikėtų nepamišti ir alkoholio vartojimo sukeliamos žalos.

Visada prevencija yra apie penkis kartus pigiau ir paprasčiau, nei ligos gydymas. Metimas rūkyti, vengimas būti rūkančiųjų aplinkoje, cholesterolio, cukraus, kraujo spaudimo palaikymas arčiau normos ribos yra itin efektyvios ir palyginti nebrangios priemonės. Mankšta, judėjimas yra svarbūs faktoriai tiek prevencijos, tiek gydymo prasme. Svorio mažinimas – vienas pagrindinių sveikatos prioritetų. Kiekvienas antsvorio kilogramas papildomai didina mirtingumą nuo bet kurios priežasties, antsvoris susijęs su širdies, onkologinėmis ligomis, cukriniu diabetu, sąnarių ligomis.

Bet kuriuo atveju matuokite kraujo spaudimą. Yra dalis žmonių, kurie nejaučia, kad jų kraujo spaudimas yra padidėjęs. Kraujospūdžio aparatai tikrai yra lengvai prieinama ir ne pati brangiausia investicija į sveikatą.

Esant kojų venų išsiplėtimui (varikozei) pakankamai efektyvi priemonė, ypač pradinėse ligos stadijose yra kompresinės kojinės, kurios parduodamos vaistinėse ar ortopedijos technikos parduotuvėse. Pasirinkti reikėtų tokio dydžio, iki kur yra išsiplėtusios venos, ar iki kelių ar viso ilgio priklauso nuo venų varikozės dydžio. Kompresinė klasė (arba suspaudimo stiprumas, kietumas) priklauso nuo ligos sunkumo. Yra trys klasės. Esant nedideliems pokyčiams rekomenduočiau pirmos klasės. Esant itin ryškioms, storoms, kietoms venoms galbūt jau reikėtų antros. Tačiau tokiu atveju jau vertėtų pasitart su šeimos gydytoju.

Kojinės užsimaunamos anksti ryte prieš lipant iš lovos. Procesas ganėtinai sunkus ir nešioti nėra visai patogu. Tačiau tai neturinti šalutinio poveikio, kitaip nei daugelis vaistų, medicinos priemonė ir, tinkamai naudojant, padeda išvengti ar gydyti kojų venų ligą. Kojines dėl jų nuolatinio nešiojimo reiktų keisti kas tris keturis mėnesius.

Taip yra todėl kad jos susidėvi, išsitampo ir gali nebeatlikti savo funkcijos.

Kitos medikamentinės priemonės – aspirinas ar kraujotaką gerinantys preparatai – turi savo naudą bei žalą. Dėl kiekvienos jų reikėtų pasitarti su šeimos gydytoju.

Bet kuriuo atveju reiktų apsilankyti pas šeimos gydytoją, kuris aptars galimą veiksmų ar tyrimų planą.